układ antystroboskopowy

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez DocBrown » 17 maja 2010, 10:08

Nie spodziewałem sie, że kiedykolwiek uzyskam odpowiedź na to pytanie :)
Oj KaszeL, a śmiałeś sie, że podłożyłem inny dławik i wciskam kit, że z STR250 wyciągam ponad 5A :lol:
Podejrzewam, że przechodzący przez dławik prąd jednokierunkowy powoduje, że przyciąga on stalowe przedmioty i przy tym bardzo głośno burczy :twisted:
Z wypalonym LRJ mam identyczne zjawisko, również występuje ono przy odpalaniu mojej MH 400W prod GTV Lighting, a to nowa lampa jest :roll:
DocBrown
 

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 17 maja 2010, 11:38

Nadmierne buczenie dławika na samym starcie i rozgrzewaniu sie lampy jest normalne poniewaz prad ktory wtedy płynie jest zblizony do pradu zwarcia poniewaz lampa prezentuje wtedy bardzo mała rezystancje. Natomiast pozniejsze glosne buczenie to rozlatujacy sie rdzen dławika lub zbyt duzy dla niego prad, co grozi tym ze zamiast uzywania kuchenki bedziemy mogli na dławiku zrobic jajecznice :lol: :lol: :lol:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez MRP200 » 17 maja 2010, 12:52

A wracając do układu antystroboskopowego, to właśnie przyszedł mi ciekawy pomysł. Po co tworzyć w przypadku LRF-a szeregowe połączenie statecznik + kondensator. W przypadku świetlówek statecznik jest niezbędny, bez niego rura nie odpali. Ale skoro LRF można odpalić z szeregową żarówką (analogia do MIX-a), to również dobrze wystarczy sam szeregowy kondensator. Tym bardziej, że będzie pracował na niższym napięciu, no i nie musimy martwić się o ferrorezonans. Warto byłoby wypróbować.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 17 maja 2010, 14:17

Mysle ze warto sie tym zajac. Statecznik to urzadzenie do stabilizowania pradu wiec teoretycznie wszystko da rade. Czytałem kiedy ze kondensator tez moze byc statecznikiem. Jednak martwi mnie jeden kłopot. Statecznik indukcyjny dopasowywuje sie niejako do lampy. Mowie o jego ch-tyce jest on miekki dla lampy bo jego reaktancja rozproszenia jest duza dzieki indukcyjnosci. Boje sie ze kond. nie bedzie do konca dobry ale jesli chcesz sprobowac to zapodaj 42mikro i ma byc ok daj znac. MOze jednak nastapic taki efekt ze owy kond. nie wystabilizuje punktu pracy Naszej lampy i zgasnie. Lampy wysokoprezne nagrzewajac sie jak wiesz, zyskuja na napieciu wiec jesli sie rozgrzewa to tego napiecia moze jej zabraknac ,jesli kond. nie da wiecej to lampy rozgrzeje sie daLEJ I ZGASNIE ALE SPROBUJ. Jesli mozesz to sprawdz czy dwie lampy ze statecznikiem (ten wczesniejszy układ) czy efekt strob. znika :) :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez slaweklampy » 18 maja 2010, 09:03

Podłączałem lampę rtęciową LRF 125W przez kondensator, lampa wydawała dziwne dźwięki i zgasła po kilku minutach.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 18 maja 2010, 17:09

Jesli prad nie był za duzy to tego sie spodziewałem . Duzo sie zajmowałem tymi lampami i trzeba je rozumumiec bo sa cwane :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez MRP200 » 21 czerwca 2010, 07:18

Ostatnio znalazłem trochę czasu i przeprowadziłem jeszcze raz pomiar układu antystroboskopowego.
Pomiar samego układu, czyli statecznik STR-250 i szeregowy kondensator 17,5 mikro dało wynik pozytywny, tzn układ nie wchodzi na ferrorezonans, czyli jest stabilny. Następna próba to wspomniany układ już z LRF-250 i równolegle drugi LRF na stateczniku STS-250. Z pomiarów wynika, że układ dobrany jest prawidłowo. Cos fi układu wyszedł na poziomie 0,97, tak więc równoległy kondensator kompensujący jest zbędny.
Przy okazji robiłem obserwację pulsacji strumienia świetlnego za pomocą fotoogniwa i oscyloskopu. I tu zaskoczenie. Dla pojedynczej lampy strumień świetlny ma przebieg zbliżony do napięcia wyprostowanego dwupołówkowo, czyli wszystko pasuje. Tyle, że po załączeniu drugiego LRF-a przebieg pulsacji zbliżony był do sinusa, ale o zdecydowanie niższej amplitudzie. Można wyciągnąć z tego wniosek, że tak naprawdę likwidacja efektu stroboskopowego polega na zmniejszeniu tętnienia strumienia świetlnego, przez co efekt ten jest trudniejszy do zaobserwowania.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 24 lipca 2010, 00:04

Dzieki Ci ze zainteresowales sie moim tematem :) fajnie ze to dziala.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez bartek380V » 24 lipca 2010, 00:17

Przeczytalem to jeszcze raz co napisles i przemyslalem tez jeszcze raz. Zastanawia mnie fakt dwupolowkowego strumienia lampy. Czyzby takie silne odksztalcenia pradu? Przychodzi mi tez do glowy fakt istnienia prostownikow rteciowych. Efektu nie da sie w ten sposob usunac do zera. poprostu przesuwajac sinusoidy nakladamy je na siebie. Efekt ten bedzie sie ,,oplacal ,, do pewnego momentu. I tu wlasnie trzeba umiec dobrac C. teraz uklad pulsuje ale w mniejszym zakresie czyli prawie niezauwazalnie. ;)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: układ antystroboskopowy

Postprzez MRP200 » 24 lipca 2010, 10:59

Przebieg strumienia zbliżony do napięcia wyprostowanego dwupołówkowo to raczej chyba normalne w lampach wyładowczych. Dla porównania zmierzyłem przebieg strumienia dla pojedynczej lampy sodowej i otrzymałem taki sam przebieg.
Ponieważ prąd płynący przez lampy jest przemienny, więc musi występować przejście przez zero, tak więc w lampie następuje zanik wyładowań, czyli spadek strumienia praktycznie do zera. Tyle, że wyładowanie następuje w każdym półokresie sinusoidy i stąd to dwupołowkowe prostowanie.
Dla porównanie robiłem podobny pomiar strumienia na zwykłej żarówce. Tej widoczna jest niewielka pulsacja strumienia, tyle, że tutaj przebieg przypomina napięcie na kondensatorze filtrującym za mostkiem. To można wytłumaczyć bezwładnością cieplną włókna.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości