Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez Kwazor » 22 sierpnia 2010, 13:53

2 fl400 maja prad znamionowy 0.86A a WLS 70W ma prad 0.98A Wiec stosowanie tego układu powoduje ze lampa pracuje z pradem mniejszym o 12% wiec nic się nie dzieje...

ZA to podłaczenie 3 stateczników zabiło mi WLS-a ...( zgasł w czasie testu i juz nie wstał)
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez Whites86 » 22 sierpnia 2010, 19:07

Kwazor napisał(a):2 fl400 maja prad znamionowy 0.86A a WLS 70W ma prad 0.98A Wiec stosowanie tego układu powoduje ze lampa pracuje z pradem mniejszym o 12% wiec nic się nie dzieje...

ZA to podłaczenie 3 stateczników zabiło mi WLS-a ...( zgasł w czasie testu i juz nie wstał)

Ty masz szczęscie, ja odpalalem WLSa 150W na dlawiku od MH 1000W ktorego prąd wynosil 15A (czyli WLS byl prawie 10-cio krotnie przeciązony) i nic mu niebyło .... a katowalem go ze 20 minut :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez Kwazor » 22 sierpnia 2010, 20:40

Żeczywiście "szczęscie" ale moze byc tak ze małe lampy sa bardziej czułe ma przeciażenia...
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez bartek380V » 22 sierpnia 2010, 21:23

Chodzi mi o to czy prady na ukladach statecznikow mierzyliscie czy jest to teoretyczny prad obliczeniowy, poniewaz wiem ze lampy czesto na nie swoim ukladzie zasilajacym wymuszaja sobie prady jakie chca. NP LRF 400 wymusza na dlawiku rteciowym 250W okolo 3 A. Stad pytanie jaki pra w stanie ustalonym lampy WLS 70W wymusza uklad dwoch FL4000? dzieki
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez bartek380V » 23 sierpnia 2010, 14:33

dzis zmierzylem prad srednio wyeksploatowanej lampy LRF 400 NA DLAWIKU RTECIOWYM 250W amperomierzem cegowym i przy zasilaniu 232V wskazal on okolo 2,4 A , prad lampy LRF byl 2,2A WLS 210W 2,75A. . :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez amisiek » 23 sierpnia 2010, 21:25

Zastanawialiśmy się z KaszeLem na temat wykorzystania popularnych i tanich stateczników świetlówkowych do zasilania lamp metalohalogenkowych. Jest to jak najbardziej możliwe.
Oto wyniki prób KaszeLa.

Zestaw pierwszy - 2 sztuki po 36W każda - lampa 70W świeci. Początkowe niestabilności były spowodowane problemami z oprawką.

Zestaw drugi - 36W + 36W + 18W - lampa CDM-TD 70W:
po starcie 1,36A, następnie 1,12A, prąd stabilizuje się przy wartości 1,1A i napięcie na lampce jest 92V.

Zestaw trzeci - 36W + 18W + 18W - lampa HQI-Ts 70W Powerstar
Start około 1,3A, potem 1,12A, prąd stabilizuje się przy wartości 1,1A.

Ten sam zestaw 36W + 18W + 18W - lampa CDM-TD 70W.
Po starcie 1,4A, potem 1,13, prąd stabilizuje się przy wartości 1,087A. Lampa świeci stabilnie, nie gaśnie.
Wniosek - do ceramicznego MH CDM-TD 70W optymalny jest zestaw stateczników 36W + 2x18W. Odpalenie za pomocą układu zapłonowego do MH.

Obecnie trwają poszukiwania optimum dla lampy 35W, konkretnie CDM-T 35W /930.
Zestaw pierwszy - 2x18W
Przy 2x18W prąd jest zbyt duży, 0,77A po starcie, 0,68A w stanie ustalonym. Nominalnie taka lampka powinna mieć 0,45A na elektronicznym układzie zapłonowym.
Zestaw drugi - 1x 36W Brilux
Start 0,57A, potem spada 0,52, osiąga 0,44 i stabilizuje się na poziomie 0,44 - 0,445A, przy czym na stateczniku elektronicznym lampa ta pracuje przy prądzie 0,46A. Lampa na stateczniku świetlówkowym świeci ładnie, nie gaśnie i nie miga.
Wniosek - statecznik Brilux 36W nadaje się do uruchamiania lampy MH 35W CDM-T 35W /930.

Zestaw trzeci - 1x popularny FL4000 - lampa ta sama. Prąd w ustalonym stanie wynosi od 0,44 do 0,45A . Wniosek - jak wyżej.
Niestety stateczniki świetlówkowe w tej konfiguracji grzeją się dość mocno i trudno powiedzieć, czy nadają się do ciągłej eksploatacji.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez bartek380V » 23 sierpnia 2010, 21:56

Widze ze temat nabiera wiekszego zainteresowania. Jak widac nie jest to sprawa łatwa. Ostatnio odpalilem LRF 80W i WLS 70W na statecznikach 65W i 2 X 8W i uklad ma sie ok co do WLS 70W, 95 V i 1,05 A, tzn stateczniki maja prady znamionowe bo ten rozklad tez jest wazny. Problem jest z LRF 80W ma 145V i 0,86 A :) LRF dziala mimo wszystko stabilnie ale jest hipoteza ze jest jakis uszkodzony :cry: :cry: :cry:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez amisiek » 23 sierpnia 2010, 22:03

Nie, to nie jest takie łatwe. Jak tylko KaszeL metodą prób, pomiarów i błędów ustali jakiś sensowny zestaw, to wrzucimy do poradników. Pomoże to miłośnikom oświetlenia w poznawaniu dobrych lamp wyładowczych.
Na razie testujemy tylko MH, ale na sodę pewnie też przyjdzie czas.
Będę aktualizował powyższy post, by wszystkie sensowne wyniki mieć w jednym miejscu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez mosfetkiler » 1 października 2010, 08:59

Co do pracy MH35 na stateczniku FL 4000 to:
zapłon starterem świetlówkowym i kondensatorem 1mikroF nie działał a większej pojemności nie chciałem stosować, zapłonnik niemrawo pykał i nic więcej.
Zapłon udało się uzyskać po wielokrotnym ręcznym przykładaniu owego kondensatora do zacisków lampy; po kilku nieaktywnych przyłozeniach następuje błysk ale lampa nie podejmuje jeszcze pracy, trzeba powtarzać, błyski sa coraz częstsze i wreszcie "chwyta".
Co ciekawe, przy lampie wystygniętej (kilkanaście minut po wygaszeniu) lecz nie wyziębionej zapłon następował
natychmiast nawet od kondensatora 330nF.
Druga ciekawostka to fakt, że w tym układzie sukces zależał od kierunku włączenia dławika (wyszło to przypadkiem; chyba pierwszy raz włączyłem dobrze i w sposób opisany wyżej zaświeciła, po rozłaczeniu przewodów w celu jakichś przeróbek i powtórnym połączeniu za ch...ę nie chciało zadziałać. Po zmiane na zaciskach dławika zadziałało znowu).
Oczywiście taka "jazda" była nie do przyjęcia na dłuższą metę i rad nie rad musiałem kupić dedykowany zapłon.
Dlawik osiąga temperaturę rzędu 70st. C i zaczyna lekko parzyć po kilku godzinach pracy).
Napięcie na lampie - 95V przy napięciu sieci 234V, prądu nie mierzyłem - trochę kłopotliwe bo miernik cęgowy, który mam poniżej 1A jest dosyć nierzetelny.
Podczas prób zuważyłem, (lecz może to złudzenie) zę owa lampka (G12) w położeniu pionowom świeci jak gdyby mimimalnie bardziej żółtawo niż w pozycji poziomej jarznika.
Obecnie lampka siedzi w pozycji poziomej w półplafonie z matowym szkłem, zawieszona w kuchni pod sufitem i świeci wieczorami częściowo przez owe matowe szkło a częściowo na sufit.
Barwa światła przypomina słoneczną w godzinach południowych latem.
Mam tylko nadzieję, że zapłon nie "przestrzeli" dławika i lampka nie trafi do utylizacji.
Staram się nie dopuścić do sytuacji atakowania gorącej i wygaszonej lampki (a raczej statecznika) przez zapłonnik.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Stateczniki swietlowkowe do lamp wysokopreznych

Postprzez amisiek » 10 listopada 2010, 22:19

Mała aktualizacja - dostałem paczkę z lampkami i postanowiłem spróbować zestawu świetlówkowych stateczników i lamp MH.
Próba pierwsza - statecznik NANPU 36W L36B2 + lampa 35W CDM-T 35W 830 - startuje ale zaczyna później migać, świecenie niestabilne.
Próba druga - statecznik jw, lampa CDM-Tc 70W(!) 830- świeci stabilnie, chociaż nie osiąga pełnej mocy.
Próba trzecia - stateczniki 2x 36W, lampa CDM-Tc 70W 830 - świeci stabilnie z dobrą barwą.
Próba czwarta - statecznik 1x36W lampa HQI-Ts 70W 842 - świeci stabilnie z kiepską barwą, nie osiąga pełnej mocy

Odpalanie we wszystkich przypadkach Tyrystorowym Układem Zapłonowym, który ma tak solidnego kopa, że potrafi odpalić ciepłą (choć nie gorącą) lampę.

EDIT- po wymianie statecznika z chińskiego NANPU L36B2 na Practic Line L36/40 okazało się, że 35W CDM-T 830 świeci stabilnie z dobrą barwą, pracując praktycznie na nominale. Stateczniki te różnią się parametrami - oba z 1xLF36W mają 0,43A ale NANPU ma lambdę 0,45 a P-L L36/40 ma lambdę = 0,48.
Zatem do pojedynczej lampki 35W lepiej zastosować FL4000 albo P-L L36/40, ale do 70W dwie sztuki tanich NANPU, przy czym lampa będzie niedociążona.
Mamy receptę na tanią lampkę MH.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości