Układ zapłonowy a-la LRJ

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez amisiek » 24 sierpnia 2010, 22:16

Starter trzeba będzie przetestować, ale zapalniczka to średni pomysł, gdy lampka ma być w jakiejś oprawie i ma świecić ku uciesze miłośnika MH i jego rodziny :)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez mosfetkiler » 25 sierpnia 2010, 07:35

Lat temu już dość sporo testowałem taki układ z konieczności - dysponowałem dławikiem od LRF 250W i lampą WLS 400W Polamp.
Stosowałem kondensator 10 mikroF bo taki miałem.
W sumie była to loteria - czasem lampa startowała od razu, czasem zapłonnik pstrykał i pstrykał i nic.
Zapłonniki ulegały też szybkiej degradacji.
Na stronce z linku powyżej są pokazane specjalne zapłonniki 400W - 1000W - pewnie miały solidniejszą budowę.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez amisiek » 25 sierpnia 2010, 09:00

mosfetkiler napisał(a):Stosowałem kondensator 10 mikroF bo taki miałem.
W sumie była to loteria - czasem lampa startowała od razu, czasem zapłonnik pstrykał i pstrykał i nic.
Zapłonniki ulegały też szybkiej degradacji.

Nie udawało się, bo raczej na pewno miałeś niedobraną pojemność do indukcyjności statecznika i przepięcie było za małe. Dlatego ten układ wymaga policzenia i sprawdzenia. Niestety nie mam osprzętu by to sprawdzić.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez mosfetkiler » 25 sierpnia 2010, 09:22

Nie będę się raczej angażować w tego typu rozwiązania - nie podobają mi się.
Jak na razie to dobre wrażenie zrobił na mnie układ statecznika elektronicznego do MH 70W.
Jest mały, lekki i nie grzeje się zbytnio.
Latwo będzie go ewehtualnie zamontować do jakiejś domowej oprawy - naświetlacze świecące na sufit to strata prądu i światła.
Ladnie świeci ten MH Philips Master colour CDM-TD 942 RX7s 70 W bez żadnej osłony zawieszony w kuchni pod sufitem - jest naprawdę jasno.
Dziwią mnie doprawdy ceny owych zasilaczy sięgające setek PLN a przecież nie ma w nich znowu takich nadzwyczajności:
http://www.st.com/stonline/products/literature/an/15519.pdf
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez amisiek » 25 sierpnia 2010, 13:58

mosfetkiler napisał(a):Jak na razie to dobre wrażenie zrobił na mnie układ statecznika elektronicznego do MH 70W.
Jest mały, lekki i nie grzeje się zbytnio. [..]
Dziwią mnie doprawdy ceny owych zasilaczy sięgające setek PLN a przecież nie ma w nich znowu takich nadzwyczajności:
http://www.st.com/stonline/products/literature/an/15519.pdf


To bardzo eleganckie rozwiązania i na pewno są nowocześniejsze od prostych stateczników magnetycznych. Z kolei zaletą takich "dziwnych" układów jak ten a-la LRJ jest ich prostota. Kilka elementów i działa - to jest sztuka osiągnąć to małą ilością dobrze dobranych elementów.
Mnie też dziwią ceny stateczników elektronicznych, przecież znacznie bardziej skomplikowane zasilacze impulsowe stosowane w komputerach są o wiele tańsze. Przyczyną jest prawdopodobnie mała popularność elektronicznych układów zapłonowych do MH. Komputer jest prawie w kazdym domu, a MH? Sklepy i niektóre domy pasjonatów oświetlenia :mrgreen:
Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2010, 13:58 przez amisiek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Wydzielenie innych postów do osobnego wątku oświetlenie wewnętrzne -> mieszkania
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez bartek380V » 25 sierpnia 2010, 19:16

Zapalniczke probowalem na sodowce WLS 70W i daje rade co do MHnie wiem :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez DocBrown » 25 sierpnia 2010, 22:18

bartek380V napisał(a):Zapalniczke probowalem na sodowce WLS 70W i daje rade co do MHnie wiem :)


Strzał zapalnikiem piezo w bańkę lampy na wysokości mniej więcej środka jarznika ?
DocBrown
 

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez bartek380V » 25 sierpnia 2010, 22:35

Strzal zapalnikiem piezo ale w element metalowy lampy ,np jej gwint :D :D :D :D . Niestety trzeba przy tym uwazac i najlepiej zrobic to w izolowanych narzedziach poniewaz przy kontakcie iskry mozemy znalezc sie przez chwle na potencjale sieci jesli lampa jest gotowa do odpalenia :D
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez elek » 26 sierpnia 2010, 11:41

Raczej to nie jest układ rezonansowy bo przy stateczniku od LRF 400W ( 157mH wychodzi mi z obliczeń) i kondensatorku 0,5uF rezonans jest przy 568Hz, a im większej mocy statecznik tym mniejsza jego indukcyjnośc, za to przy rozłaczeniu obwodów z indukcyjnością jak wiadomo generują się dość spore przepiecia i to jest sposób działania tego układu.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez KaszeL » 26 sierpnia 2010, 19:52

No to jak dobrać odpowiedni kondensator?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości