Układ zapłonowy a-la LRJ

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez Elektroservice » 13 września 2015, 20:52

To już dla mnie istotne nie jest :D Ważne aby szybko i na ciepło odpalało rury :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez Lampka » 14 września 2015, 22:42

Można zbudować tego typu układ dla pracy na dławiku, np. za pomocą tranzystorów lub tyrystorów. Tego z triakiem jeszcze nie testowałem na dławikach (jedynie na ograniczniku prądu za pomocą układ RC). Niemniej na "elektrodzie" widziałem ostatnio wątek na temat podobnego układu z tranzystorem, który ponoć odpala nawet długie rury: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1087652.html
Zbuduję go niebawem i porobię testy, jakie świetlówki jest w stanie odpalić.
Podejrzewam, że jak równolegle wstawisz PTC, to zapłon będzie ciepły. W tej wersji którą konstruowałem z triakiem, świetlówka odpalała bez problemu na ciepło właśnie z równoległym PTC. Zastanawiam się jedynie nad trwałością tego triaka - większość jest produkowanych na napięcie 800V i nie wiem, czy wytrzymają więcej, np. przy długich rurach.

elek napisał(a):To nie jest układ rezonansowy jakby co :)


Który masz na myśli i dlaczego?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez elek » 17 września 2015, 17:30

Lampka napisał(a):
elek napisał(a):To nie jest układ rezonansowy jakby co :)


Który masz na myśli i dlaczego?


ZLM
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez Farel03 » 19 września 2015, 22:46

Znalazłem na elektrodzie schemat TUZa. Nie wiem , czy jest prawidłowy , bo przekręcienie słowa WLS trochę mnie odstrasza. Czy dobrze pamiętam , że ten układ generował impulsy cały czas (nawet po zapłonie) niszcząc lampę jak i statecznik do niej ?
I najważniejsze. Czy ktoś umiałby obliczyć (lub zna) parametry wszytkich części ?
Obrazek
#KeepItSlim
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez lumix26 » 20 września 2015, 08:08

Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Farel03 » 20 września 2015, 09:59

@lumix26
Wielkie dzięki.

#KeepItSlim
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez Lampka » 20 września 2015, 20:02

Mnie by bardziej ciekawił schemat dwuprzewodowego. Ich ogólna konstrukcja jest dość podobna do zapłonników świetlówkowych, które ostatnio konstruuję. Zbudowałem ostatnio jeden na tranzystorze, jest na tyle mały, że zmieścił się w całości w obudowie zwykłego startera. Wadą jest zapłon rur na zimno, ale od razu startują, nawet T8.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Odp: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez Farel03 » 20 września 2015, 20:24

@Lampka
Czy mógłbyś potestować taki układ ?

Obrazek

Próbowałem replikować
-Tungsrama S410 i nic nie wyszło
- ZLM , ale działa tak sobie (tak właściwie , to na pewniaka odpala tylko LRJ)
- Teraz popróbowałbym z takim schemacikiem , ale nie wiem , czy jest sens.
Niby można zainstaloać zwykłe impulsówki , ale wmówiłem sobie , że sodę 70 watt będe odpalał w niestandardowy sposób.

#KeepItSlim
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez Lampka » 20 września 2015, 20:34

To jest konstrukcja oparta na układzie już prezentowanym, dla LRJ. Tylko nieco zmodyfikowana (wartości elementów). Problemem w zwykłych starterach dla rur 4-80W jest to, że mają one styki wykonane z cieńszego metalu, przez co przy wyższych prądach łatwiej się sklejają. Sprawność takich zapłonników 4-80W spada przy zasilaniu rur wyższych mocy. Zwróć uwage, że na przykład wśród rur 58W najwięcej awarii to własnie awarie zapłonników. Jak rura 58W nie świeci, to na ogół świecą tylko jej końce, czyli zwarty zapłonnik. Wśród rur 36W startery też się oczywiście zwierają, jak i przy krótszych, ale tam często świetlówka musi sobie najpierw trochę "pomigać", żeby zwarły się styki (pomijam tu kwestię jakości samych zapłonników itp.). Jak wstawisz taki starter do WLS, to brak dodatkowych ograniczników prądu w obwodzie zapłonnika sprawi, że będzie on nieskuteczny, bo będzie się zwierał na trwałe.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Odp: Układ zapłonowy a-la LRJ

Postprzez Farel03 » 20 września 2015, 22:01

@Lampka
U mnie w szkole jest kilkanaście opraw Pokera 2×58 . Zapłonniki , to Osramy 4-80 oraz są gdzie nigdzie jakieś metalowe. Od kąd tam chodzę , widziałem jeden zwarty (po restarcie oświetlenia odpalił bez problemu) i świetlówkę (58watt) , która cały dzień męczyła biegnego Osramka. Nie poddał się :) . Za to , wszystkie są tak czarne , że rzaden już nie świeci podczas zapłonu.
Problem w tym , że już taki eksperyment zrobiłem. Wsadziłem taki zapłonnik bezpośrednio do 70 WLS i wytrzymiał 10 mignięć . Lampy nie zapalił. Po odłączeniu zasilania po około 3 sekundach usłyszałem głośnie brzęknięcie , i zapłonnik znowu działał. Z odpowiednią żarówką układ był mega skuteczy. Palił wszytko , co miałem. Nawet ostro wyjarane MH (70ka , która tylko grzała i nie było widać nic oprócz świecących elektrod). Problem w tym , że tylko niektóre zapłonniki chciały dobrze działać. Szukam więc pewnego układu , który nie będzie kaprysił zapłonnikami i będzie działał skutecznie , jak SON-pro z zapłonnikiem bimetalicznym.

#KeepItSlim
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości