Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Postprzez DocBrown » 6 października 2010, 15:19

Witam wszystkich.
Jakiś czas temu chwaliłem się jak zmodziłem oświetlenie w garażu, mało tego modernizuje też instalacje, zamontowałem licznik, oraz małą rozdzielnice w której mam 2 eski oraz RCD. Po podłączeniu zmodzonej na elektronike oprawy Philips Pacific natychmiast wystrzelił mi RCD, załączyłem go ponownie i oprawa zaświeciła, jakiś czas popracowała, po czym znowu wystrzelił RCD. Pomyślałem że byćmoże ten elektroniczny dławik tak śmieci po sieci, że RCD szaleje więc podłączyłem oprawę z ominięciem RCD, po około pół godziny pracy zaobserwowałem chwilowe przygaśnięcie świetlówek, potem to przygasanie zaczęło sie zdarzać regularnie, w końcu zaniepokojony zjawiskiem postanowiłem otworzyć oprawę i zobaczyć czy przypadkiem coś tam sie nie nadpala na złączach. W tym celu wyłączyłem ją, jednak z ciekawości czy to przygasanie po "resecie" ustąpi włączyłem ponownie, w momencie włączania usłyszałem tylko pstryknięcie i oprawa już nie odpaliła, świetlówki są dobre, podmieniałem je na inne, dławik z zewnątrz nie wygląda na spalony, tymczasowo zamieniłem panel z osprzętem na ten z drugiego Pacifica tak że mam teraz normalny elektromagnetyczny układ zapłonowy w tej oprawie i to działa bez problemu, spróbuje tą oprawę znów podłączyć pod RCD i zobaczyć czy będzie on szalał. Czy ktoś może mi wyjaśnić co tu się dzieje ? Czy to wybijanie RCD zwiastowało po prostu nadchodzące uszkodzenie statecznika ? Czy po prostu elektroniczne mają taką brzydką przypadłość, że powodują wybijanie RCD ?
DocBrown
 

Re: Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Postprzez bartek380V » 6 października 2010, 20:23

Dobre pytanie kolego. :) Kiedys czytalem ze zasmiecanie sieci moze wzbudzic RCD i go wylaczyc. Teoretycznie tak moglo by byc, tym bardziej jesli statecznik byl 2 klasy ochronnosci czyli nie potrzebujemy przedwodu PE -nie ma przebicia itd. Fakt jest taki statecznik nie zyje czyli cos bylo tego przyczyna ale coz moznabylo zrobic :?: nic :(
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Postprzez DocBrown » 6 października 2010, 21:11

bartek380V napisał(a):Dobre pytanie kolego. :) Kiedys czytalem ze zasmiecanie sieci moze wzbudzic RCD i go wylaczyc. Teoretycznie tak moglo by byc, tym bardziej jesli statecznik byl 2 klasy ochronnosci czyli nie potrzebujemy przedwodu PE -nie ma przebicia itd. Fakt jest taki statecznik nie zyje czyli cos bylo tego przyczyna ale coz moznabylo zrobic :?: nic :(


Statecznik był w 1kl ochronności, ma styk PE, który był podłączony pod PE w kostce zaciskowej oprawy, oprawa była zasilana z przewodu 3 żyłowego, klasycznie L, N i PE, moja instalacja również była OK, zastanawiam sie czemu ten statecznik dziś padł :(
Przedtem pracowała ta oprawa kilka dni i nic sie nie działo, dziś po zmodzeniu instalacji jakiś czas pracowała OK, ale od początku powodowała wybijanie RCD, co ciekawe po jego załączeniu świeciła dalej OK :roll:
Teraz testowałem tą samą oprawę ale już z elektromagnetycznym statecznikiem i RCD po jej podłączeniu nie wywalił.
DocBrown
 

Re: Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Postprzez MRP200 » 7 października 2010, 06:53

A czy ten elektroniczny statecznik ma na wejściu filtr przeciwzakłóceniowy. Jeżeli tak, to możliwe, że powodował zadziałanie RCD. Miałem taki przypadek na sieci komputerowej. Filtry przeciwzakłóceniowe mogą powodować stosunkowo duże prądy upływowe o charakterze pojemnościowym.
Co do drugiego przypadki, że po charakterystycznych "pstryknięciach" oprawa przestała świecić, to prawdopodobnie coś się ustrzeliło w elektronice.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Postprzez KaszeL » 7 października 2010, 14:36

Przyznałbyś się, katowałeś statecznik do T8 rurami T12. Oto przyczyna :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Postprzez DocBrown » 7 października 2010, 14:54

KaszeL napisał(a):Przyznałbyś się, katowałeś statecznik do T8 rurami T12. Oto przyczyna :)


Pewno masz racje z tym ze to od T12 go szlag trafił :evil:
DocBrown
 

Re: Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Postprzez bartek380V » 9 października 2010, 15:08

Trzeba rozebrac to cudenko i sprubowac odgadnac zagadeczke.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Elektroniczny statecznik Philips HF PERFORMER 2x36W - padł

Postprzez Michal » 9 października 2010, 23:08

KaszeL napisał(a):Przyznałbyś się, katowałeś statecznik do T8 rurami T12. Oto przyczyna :)

Takie stateczniki nie psują się często,mieliśmy kiedyś w eksploatacji ponad 200 opraw świetlówkowych ze statecznikami Philipsa HF Basic 2x 58 W. W ciagu 10 lat wysiadło może z 5 szt. bo były zawilgocone lub zalane wodą ( pracowały w oprawach zewnętrznych oświetlających reklamy). ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44


Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości