Elektronicy poszukiwani! :)

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez MRP200 » 8 grudnia 2010, 07:48

To racja. Swój statecznik elektroniczny do świetlówek kupiłem za 39 zł (można go zobaczyć w dziale moich kolekcji źródeł światła). Szczerze. Za tą cenę nie chciałoby mi się nawet zabierać za jego budowę.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez slaweklampy » 8 grudnia 2010, 09:40

Witam

Przetwornicę w takim stateczniku pracującym w trybie prądowym można zbudować w oparciu o zasilacz impulsowy na UC3842 w konfiguracji przetwornicy dwutaktowej o nazwie flyback. Jest ona bardzo prosta w konstrukcji i tania, jej wadą są dość duże tętnienia napięcia wyjściowego.

Statecznik elektroniczny do świetlówek można zbudować w bardzo prostym układzie samooscylującym z tranzystorami bipolarnymi.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez mosfetkiler » 8 grudnia 2010, 11:13

http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/APPLICATION_NOTE/CD00192161.pdf
http://www.how2power.com/newsletters/1006/articles/H2PowerToday1006_design_IR.pdf
Tu jest "gotowiec" na 250W podejrzewam, że można go przeskalować na 400W i więcej.
Tylko będzie to dość katorżnicza praca ze zgromadzeniem elementów.
Wcześniej podałem gdzieś link do układu 35W.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez oszczedniak » 8 grudnia 2010, 15:24

amisiek napisał(a):Koledzy ale zostaje jedna ważna sprawa - taki układ zapłonowy zrobiony samodzielnie na pewno będzie wiecej kosztował, niż przeróbka gotowego, który można na aledrogo kupić za mniej niż 200zł z całą oprawą, przystosowaną do lampy o konkretnej przecież mocy. Dlatego propozycja prostej modyfikacji jest bardzo uzasadniona "biznesowo". Wątpię czy dalibyśmy radę opracować takie rozwiązanie, które mieściłoby się w ogólnych kosztach poniżej 500zł (trzeba przecież dwa transformatory, w tym jeden wysokonapięciowy i sporo podzespołów).


Dlatego trzeba zbudować nowy prostszy tańszy układ. 8-)
oszczedniak
 
Posty: 86
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 września 2010, 21:29
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez amisiek » 8 grudnia 2010, 16:47

Ale po co, skoro jest gotowiec, któremu być może trzeba będzie zmienić wartosci kilku podzespołów...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez oszczedniak » 8 grudnia 2010, 21:49

Kolego Amisiek jeśli chcesz zbudować przetwornice z noty AN-1022 to pierwszą rzeczą którą bym zrobił to polował na allegro na układy :

-MC34262
-IR2159
-4060B

Oraz cewki :

-5mH, 4A x2
-0.25mH 5.0Apk
-0.2mH 8.0Apk

Watro by było też zaprojektować płytkę PCB ale ja narazie mam szkolę ale morze w weekend pomyślę ;)
oszczedniak
 
Posty: 86
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 września 2010, 21:29
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez mosfetkiler » 9 grudnia 2010, 09:38

Zaglądałem do tego AN-1022 i wydaje mi się, ze to dość dziwny układ. IR już się do niego nie przyznaje.
Zastosowany tam IR 2159 przewidziany jest do świetlówek. Niejasny dla mnie jest sposób zapłonu MH w tym układzie.
Ponadto wygląda na to, że MH pracuje w tym układzie z częstotliwością kilkudziesięciu kHz czego ponoć nie lubi.
Aktualnie proponowany do tego celu przez IR układ IRS2573 jest bardzo nowy i chyba na razie nie do zdobycia w Polsce
(chyba żeby spróbować zdobyć sampla od IR ;) ).
Wydaje mi się, że do "przefasonowania" bardziej nadaje się ten układ:
http://www.st.com/stonline/products/literature/an/15519.pdf.
Nie zawiera bowiem wysoko specjalizowanych części i podzespołów.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez elek » 9 grudnia 2010, 09:48

W tum układzie z noty AN-1022 zapłon jest realizowany przez rezonans szeregowy LC , przy starcie częstotliwość pracy półmostka jest inna niż w po zapłonie lampy i zachodzi rezonans napięciowy na dławiku ograniczającym prąd i kondensatorze wpiętym równolegle do lampy, ten układ działa tak samo jak klasyczny układ na stateczniku elektromagnetycznym tylko z racji tego że falownik daje znacznie wyższą częstotliwość to dławik może być sporo mniejszy, działać to zapewne działa tylko może wpadać w rezonans akustyczny.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez KaszeL » 9 grudnia 2010, 09:52

Wychodzi na to, że to jednak nie taka prosta sprawa jak by się wydawało.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Elektronicy poszukiwani! :)

Postprzez mosfetkiler » 9 grudnia 2010, 10:33

Wydaje się, że częstotliwość wyjściowa w układzie z AN-1022 nie może mieć małej wartości bo "przepchnięcie" przez kondensator wyjściowy CDC 100nF/400V prądu lampy na poziomie 3A wymaga jednak dość sporej fwy.
Układy IR2159, IR2166 (z integralnym PFC) są dostępne w TME po paręnaście PLN.
W nowoczesnych projektach (IR, ST) stosują do zapłonu wysokonapięciowy japoński diak K1V26 - chyba nie do zdobycia w Polsce.
Elementy indukcyjne można ewentualnie zamówić w Ferysterze wg. potrzeb.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości