Stare wyświetlacze

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Stare wyświetlacze

Postprzez trojmiejski » 12 lipca 2013, 22:14

Nie wiem czy był podobny temat, osobiście nie znalazłem. Przy przeglądaniu zbioru ojca różnych elementów elektrycznych znalazłem parę starych wyświetlaczy w postaci kapsułek, nie znam się na tej dziedzinie lecz są to bodajże wyświetlacze próżniowe:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10945
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez amisiek » 12 lipca 2013, 22:21

To są lampy elektronowe, taki typ wyświetlacza nazywa się Nixie lub VFD.
Zasilanie: żarzenie zależnie od modelu, rzędu 1,2 - 6V czasem wyżej, napięcie anodowe to kilkadziesiąt woltów, sterowanie za pomocą siatek - napięcie ujemne na siatce odcina świecenie dodatnie je włącza. Na pierwszych zdjęciach jedna z najpopularniejszych takich lampek w Polsce - IW-6 prod b. ZSRR.
Dla lampy IW-11 (IV-11, ИВ-11) żarzenie 1,5V, siatka +22V, anodowe maksymalnie +30V, zazwyczaj około 22 przez rezystor rzędu 22kΩ.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez litak1 » 13 lipca 2013, 00:38

Amiśku nixie to lampa gazowana, to neonóweczka z cyframi-elektrodami, a VFD to lampka próżniowa elektronowa z luminoforem, swoją drogą zegar nixie z dużymi lampami to baja :D
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez slaweklampy » 14 lipca 2013, 10:10

Witam

Lampy Nixie stosowano w celu zmniejszenia wymiarów urządzeń pomiarowych cyfrowych, wcześniej stosowano miniaturowe żaróweczki, do których były przypisane cyferki. W polskim sprzęcie stosowano je najczęściej w multimetrach i wskaźnikach cyfrowych oraz w częstościomierzach. Jedną z najpopularniejszych tego typu lamp jest LC-531 produkcji Dolam.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez Edziu » 14 lipca 2013, 17:37

Lampy Nixie są chyba też inaczej sterowane, jeśli dobrze mówię wyświetlacze są sterowane tak ze każda cyfra jes zapalana osobno a w klasycznych 7segmentowych za pomoćą kodu 7 segmentowego zapalane odpowiednie segmenty
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez amisiek » 14 lipca 2013, 21:07

Oj bo mi się pokręciło niepotrzbnie wstawiłem słowo Nixie. Jest tak:
Nixie to są lampy jak neonówki, ale mogą być też takie siedmiosegmentowe plus kropka (miałem taką). Popularniejsze są takie, w których jest 10 osobnych elektrod-cyferek 0-9. Napięcie zasilania to kilkadziesiąt woltów, tak jak dla neonówek, którymi są. Sławek ma rację, takie lampki produkował Dolam i były popularne np w częstościomierzach i niektórych woltomierzach panelowych.
VFD to lampa próżniowa z żarzoną katodą, siatką i ekranem luminescencyjnym, takim jak wskaźniki dostrojenia. VFD mogą też wyświetlać różne znaczki, wystarczy, by luminofor był ukształtowany w odpowiedni sposób. Były mega popularne w magnetowidach i nadal bywają stosowane w urządzeniach RTV takich jak kino domowe. Wyprodukowano wiele kalkulatorów z takimi wyświetlaczami. Te lampki wyżej to są VFD, siedmiosegmentowe.
Są też produkowane wielocyfrowe wyświetlacze, w których steruje się sekwencyjnie - za pomocą podania napięcia na właściwą siatkę wybiera się cyfrę, a w tym czasie podaje się napięcie na właściwe segmenty i cyfra się zaświeca. Opóźnienia przy takim sterowaniu skutkują tzw "duchami", z którymi trudno walczyć na drodze elektronicznej, więc stosuje się filtr przyciemniający.
Jako ciekawostkę powiem, że zrobiłem kiedyś odbiornik radiowy z takich trzech wyświetlaczy VFD, używając ich jako lamp elektronowych - triod. Wzmocnienie było słabiutkie, ale pracowało przy bardzo niskim napięciu anodowym z dwóch baterii 6F22. Odbiornik odbierał pasmo fal krótkich 3,5MHz.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez Kolekcjoner93 » 29 lipca 2013, 09:19

amisiek napisał(a):Oj bo mi się pokręciło niepotrzbnie wstawiłem słowo Nixie. Jest tak:
Nixie to są lampy jak neonówki, ale mogą być też takie siedmiosegmentowe plus kropka (miałem taką). Popularniejsze są takie, w których jest 10 osobnych elektrod-cyferek 0-9. Napięcie zasilania to kilkadziesiąt woltów, tak jak dla neonówek, którymi są. Sławek ma rację, takie lampki produkował Dolam i były popularne np w częstościomierzach i niektórych woltomierzach panelowych.
VFD to lampa próżniowa z żarzoną katodą, siatką i ekranem luminescencyjnym, takim jak wskaźniki dostrojenia. VFD mogą też wyświetlać różne znaczki, wystarczy, by luminofor był ukształtowany w odpowiedni sposób. Były mega popularne w magnetowidach i nadal bywają stosowane w urządzeniach RTV takich jak kino domowe. Wyprodukowano wiele kalkulatorów z takimi wyświetlaczami. Te lampki wyżej to są VFD, siedmiosegmentowe.
Są też produkowane wielocyfrowe wyświetlacze, w których steruje się sekwencyjnie - za pomocą podania napięcia na właściwą siatkę wybiera się cyfrę, a w tym czasie podaje się napięcie na właściwe segmenty i cyfra się zaświeca. Opóźnienia przy takim sterowaniu skutkują tzw "duchami", z którymi trudno walczyć na drodze elektronicznej, więc stosuje się filtr przyciemniający.
Jako ciekawostkę powiem, że zrobiłem kiedyś odbiornik radiowy z takich trzech wyświetlaczy VFD, używając ich jako lamp elektronowych - triod. Wzmocnienie było słabiutkie, ale pracowało przy bardzo niskim napięciu anodowym z dwóch baterii 6F22. Odbiornik odbierał pasmo fal krótkich 3,5MHz.


Mam nawet kilka VFD z amplitunerów, odtwarzaczy CD... może się skuszę na odbiornik na fale średnie, albo długie. :P
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez Lampka » 29 lipca 2013, 20:45

Fajne lampki ;) Zdaje się, że też kilka gdzieś mam.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez moog » 25 września 2013, 23:52

Kalkulator z wyświetlaczem złożonym z takich lamp:
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare wyświetlacze

Postprzez famabud » 27 września 2013, 19:53

No to już wiem co siedzi w moim kalkulatorku takim jak na fotce Moog'a. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości