Transformator wysokiego napięcia

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Transformator wysokiego napięcia

Postprzez amisiek » 9 lutego 2014, 19:29

Koledzy,
powoli robię rozeznanie wśród ludzi, którzy mają pojęcie o transformatorach i ich konstrukcji. W przyszłości będę potrzebował dość szczególny transformator, mianowicie trafo wysokiego napięcia i solidnej mocy. Szykuję się bardzo powoli do budowy lampowego wzmacniacza i będę potrzebował transformator o parametrach rzędu:
- napięcie wyjściowe 1000-1200V, by po powieleniu uzyskać 3kV.
- Prąd z transformatora po stronie wtórnej to nawet 2A.
- Zasilanie - 230V jedna faza.
Prąd z transformatora przejdzie przez podwajacz napięcia, po wygładzeniu na zestawie kondensatorów, posłuży do zasilenia dwóch lamp (prawdopodobnie będą to dwie rosyjskie GK-71 sterowane w katodzie). Na anody obu lamp planuję podać moc nieco mniejszą od 2kW. Początkowo wzmacniacz chcę uruchomić z jedną lampą, docelowo będą dwie, by osiągnąć moc wyjściową około kilowata. Dwie lampy będą mało wysilone, całość ma być zrobiona ze sporym zapasem parametrów, by nagle nie zdechło z przeciążenia, gdy przyjdzie do pracy przez dobę non stop z maksymalnym dopuszczalnym wysterowaniem.
Od razu odpowiadam - tanie trafo z kuchenki mikrofalowej się nie nadaje, bo jest przystosowane do pracy z magnetronem, a to jest dość szczególna lampa. Ponadto samo trafo pobiera z sieci 2A już bez obciążenia, a potrzebowałbym takie cztery, by wzmacniacz działał.
Na razie urządzenie jest na etapie planów, ale od planów zawsze się zaczyna.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez Michal » 9 lutego 2014, 19:38

Mam kilka szt. trafo do neonów 2 x 2500 V z demontażu ale prąd tam jest mały ok.300mA,więc nie wiem czy coś z tego zrobisz. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez amisiek » 9 lutego 2014, 19:52

Michale, niestety nie da rady, bo transformator do neonów ma tak wysokie napięcie tylko do przebicia przestrzeni międzyelektrodowej w lampie neonowej. Gdy wyładowanie się rozpocznie, napięcie mocno spada i wtedy płynie ten prąd 300mA. Jest to transformator o wysokiej indukcyjności rozproszenia, czyli w praktyce daje wysokie napięcie, które "kuca" przy jakimkolwiek obciążeniu.
Także niestety na tym się nie da, bo trafo musi być dość twarde. Dobrze zrobiony zasilacz nie przysiada więcej niż o 200-300V między połową a maksymalnym obciążeniem. Właśnie dlatego to jest takie trudne ;)
Ale dzięki za chęci.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez Elektroservice » 10 lutego 2014, 01:10

A więc potrzeba Ci trafo które będzie miało "sztywną" charakterystykę ?
Myślę, że trafo od rentgena by Ci przypasowało, oczywiście trzeba by je przezwoić (uzwojenie wtórne) bo w oryginale daje około 100kV i ma dość sztywną charakterystykę :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez amisiek » 10 lutego 2014, 01:41

100kV to zdecydowanie za wysoko. Ale charakterystyka musi być twarda, by nie zmieniała się impedancja lampy (a razem z nią dopasowanie) razem z wysterowaniem wzmacniacza. Im lepiej to działa, tym mniej zakłóceń, a bardzo mi zależy na czystym sygnale wyjściowym przy takiej mocy. Jest jeszcze kilka rozwiązań, które przeglądam. Najlepsze byłoby trafo toroidalne, ale niestety wykonanie takiego transformatora nie będzie tanie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez Elektroservice » 10 lutego 2014, 10:02

Wiem, że 100kV to o wiele za dużo, ale takie trafo by było po przezwojeniu strony wtórnej idealne. W oryginale daje 100kV 500mA i ma sztywną charakterystykę, tak więc po przezwojeniu na napięcie takie jakie jest Ci potrzebne myślę, że by się nadało.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez elek » 10 lutego 2014, 10:22

Elektroservice napisał(a):Wiem, że 100kV to o wiele za dużo, ale takie trafo by było po przezwojeniu strony wtórnej idealne. W oryginale daje 100kV 500mA i ma sztywną charakterystykę, tak więc po przezwojeniu na napięcie takie jakie jest Ci potrzebne myślę, że by się nadało.

Gdzieś ty dorwał 50 kW trafo RTG ? nie poniosło cie czasem z prądem tego trafa ? 50 mA to bym jeszcze zrozumiał.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez Elektroservice » 10 lutego 2014, 10:25

Nie posiadam takiego transformatora, czytałem kiedyś na jakiejś stronie internetowej poświęconej tematyce m.in wysokich napięć o takich transformatorach :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez mosfetkiler » 10 lutego 2014, 13:39

Można przymierzyć się do transformatora separacyjnego 230V/690V ew. 2 sztuki szeregowo na wtórnym.
Mam też schemat rosyjskiego zasilacza kondensatorowego 3000V/3kW wraz ze schematem nadajnika lecz nie bardzo wiem jak wcisnąć plik .doc na forum...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez Watt » 10 lutego 2014, 16:26

mosfetkiler napisał(a):Można przymierzyć się do transformatora separacyjnego 230V/690V ew. 2 sztuki szeregowo na wtórnym.
Mam też schemat rosyjskiego zasilacza kondensatorowego 3000V/3kW wraz ze schematem nadajnika lecz nie bardzo wiem jak wcisnąć plik .doc na forum...

W załącznik ;)
Watt
 

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości