Transformator wysokiego napięcia

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez amisiek » 25 kwietnia 2014, 17:11

Jest jeszcze alternatywa w postaci zasilacza od kuchenki mikrofalowej Panasonic NN-a7x9W, bo tam jest inwerter na tranzystorach IGBT o mocy 2kW out ze stabilizacją prądu i napięcia. Trochę za małe napięcie daje, ale może da się coś zrobić. Poprosiłem kumpla by poszukał takiego modułu, może da się sprowadzić z UK za sensowne pieniądze. Musiałbym jeszcze zrobić mikroprocesor sterujący i chłodzenie. Przy okazji można będzie sterować napięciem - do pracy mniejszą mocą skrócić anodowe. Ponadto dałoby się zrobić stabilizację napięcia siatki i odpowiednią kolejność załączania napięć (żarzenie przez 60 sekund, potem duży minus na pierwszą siatkę, potem anodowe od 0 do 1,5kV, potem siatka druga, kontrola pracy, potem stopniowy wzrost anodowego do 3kV, kontrola, zdjęcie minusa i stabilizacja prądu jałowego). Trochę to skomplikowane wychodzi :roll:
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez litak1 » 25 kwietnia 2014, 17:18

Mam właśnie tę kuchenkę inwerter ładnie wygląda (oczywiście rozbierałem) tylko trzeba by też radiator rozbudować bo jest malutki , był swego czasu ten inwerter na allegro za 50 złotych zastanawiałem się czy aby go nie kupić na zapas i do eksperymentów ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez amisiek » 25 kwietnia 2014, 20:31

Właśnie stąd wiem, że mam taką samą kuchenkę, jest po prostu rewelacyjna. Żaden inny wynalazek z okresowo włączanym magnetronem nie ma startu do takiego Panasonica... Teraz i tak nie mam kasy, ale może coś takiego kupię.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez mosfetkiler » 28 kwietnia 2014, 12:43

Tutaj można kupić inwertery wysokonapięciowe do mikrofalówek:
http://transformatory-mika-diody.xn.pl/
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez amisiek » 28 kwietnia 2014, 14:48

Dzięki, niestety te tanie już się skończyły, są po 300zł sztuka. pomyślę o tym potem. Parametry zastanawiająco dobre.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez strike241 » 11 maja 2014, 16:22

Też kiedyś szukałem transformatora WN. Zaczynałem od trafo mikrofali a skończyłem na trafo do neonowych reklam świetlnych. na all.... często są tanie używane sprawne.

Obecnie mam przekładnik suchy porcelanowy 20000/110V ale chodzę już za przekładnikiem olejowym 30000/110v ;)
Niestety wada tych zabawek jest ich straszna waga. Poza tym transformator zasilający 110v powinien być większej mocy.
A w szereg miedzy przekładnikiem a trafo 110v daje w szereg statecznik. Przy załączaniu całego układu potrafi szarpnąć ze bezpieczniki się pala a statecznik łagodzi prąd rozruchowy
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez matit1 » 11 maja 2014, 16:49

Najlepszym źródłem zasilania tego przekładnika jest autotrafo o wystarczająco dużej mocy. Wtedy możesz sobie do woli regulować napięcie na stronie pierwotnej i nie ma problemu z paleniem bezpiecznika.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez elek » 11 maja 2014, 17:07

strike241 napisał(a):Też kiedyś szukałem transformatora WN. Zaczynałem od trafo mikrofali a skończyłem na trafo do neonowych reklam świetlnych. na all.... często są tanie używane sprawne.

Obecnie mam przekładnik suchy porcelanowy 20000/110V ale chodzę już za przekładnikiem olejowym 30000/110v ;)
Niestety wada tych zabawek jest ich straszna waga. Poza tym transformator zasilający 110v powinien być większej mocy.
A w szereg miedzy przekładnikiem a trafo 110v daje w szereg statecznik. Przy załączaniu całego układu potrafi szarpnąć ze bezpieczniki się pala a statecznik łagodzi prąd rozruchowy

Pokaż fotki jak możesz :)
Ja bym z chęcią przygarnął taki przekładnik :) jaką to ma wydajność prądową na wyjściu ?
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez swietlik » 11 maja 2014, 17:39

Wszystko zależy jaką ma moc po stronie wtórnej. Żeby nie zniszczyć przekładnika np. o mocy 30VA trzeba by zasilić przekładnik napięciem 100V i nie przekroczyć 0,3A... Na krótko można pewnie trochę więcej dać ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Transformator wysokiego napięcia

Postprzez strike241 » 11 maja 2014, 19:23

Jak przekładnik złapie i trzyma to można robić wyładowania łukowe i nic się nie dzieje ;)
Ale trzeba uważać przekładnik taki już zabija. Kiedyś robiłem eksperymenty na transformatorze do reklam neonowych 4.5 kV
Przez przypadek musnełem cześć pod napięciem........... Teraz wiem że to się już nie powtórzy....... Myślałem że nie wstanę z ziemi........... :roll:
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości