Wybuchające zapłonniki

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Wybuchające zapłonniki

Postprzez DocBrown » 15 lutego 2008, 17:16

Witam, tak jak w temacie, czy komukolwiek z was wybuchnął już zapłonnik :?:
Mi dziś rano wybuchnął OSRAM ST111, chciałem zapalić świetlówkę 40W, no i zapłonnik zamiast zapalić wybuchnął w widowiskowy sposób :twisted:
Wyglądało to następująco: spory huk i zielononiebieski błysk jak przy spawaniu, plastikowa obudowa zapłonnika została nadpalona i miejscami aż sczerniała, a obudowa oprawy dookoła zapłonnika jest lekko okopcona na czarno :twisted:
Czy ktokolwiek z was spotkał się z czymś takim :?:
Co mogło być przyczyną takiego boom :?:
DocBrown
 

Re: Wybuchające zapłonniki

Postprzez cieszyn » 15 lutego 2008, 20:10

Ja się w to nie bawię, ale czy możesz nam Doc pokazać fotkę zapłonnika po i przed wybuchem (np. jakiś inny, jeszcze cały) ??
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybuchające zapłonniki

Postprzez DocBrown » 15 lutego 2008, 22:37

Przed wybuchem wyglądał jak każdy inny zapłonnik do świetlówek, a tego, który wybuchnął już nie mam, bo go wychrzaniłem na śmiecie, ja nie bawiłem tym zapłonnikiem w żaden nietypowy sposób, po prostu był on wkręcony do oprawy i miał za zadanie odpalać rurę 40W, przez miesiąc odpalał bez problemu, a dziś rano odmówił współpracy i wybuchnął :evil:
DocBrown
 

Re: Wybuchające zapłonniki

Postprzez andrzejlisek » 16 lutego 2008, 19:16

Jaką świetlówkę zastosowałeś? Czy wybuch nastąpił zaraz po włączeniu, czy po krótkiej zwłoce (w momencie, kiedy styki zapłonnika się dotykają)?
Czy świetlówka błysnęła przy tym? Możliwą przyczyną wybuchu jest załączenie lub wyłączenie bardzo dużego prądu przez zapłonnik.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Wybuchające zapłonniki

Postprzez DocBrown » 16 lutego 2008, 19:24

Zapłonnik pracował z rurą 40W w oprawie BN140, typowa aplikacja, bez żadnych przeróbek, zastąpiłem nim zabytkowego POLAMPa w aluminiowej obudowie, bo szkoda mi było eksploatować zabytka, boom nastąpił od razu po załączeniu zasilania, świetlówka ani nie błysnęła, leciutko się jarzyła tylko tak samo jak jarzy się przy braku zapłonnika
DocBrown
 

Re: Wybuchające zapłonniki

Postprzez Wysokoprezny » 18 lutego 2008, 22:06

Ten zapłonnik przypuszczalnie miał defekt fabryczny- coś nie tak z cisnieniem neonu, albo szkło słabe/pęknięte
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Wybuchające zapłonniki

Postprzez CDM » 1 marca 2008, 22:46

Kto wie, może nie sama lampka startera pękła, tylko ten kondensatorek obok niej?
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Wybuchające zapłonniki

Postprzez DocBrown » 1 marca 2008, 22:55

Możliwe, tylko czy kond typu zwijka foliowa może narobić takiego spustoszenia i takich efektów świetlno akustycznych ?
DocBrown
 

Re: Wybuchające zapłonniki

Postprzez rtęciówka » 2 marca 2008, 18:56

DocBrown napisał(a):Możliwe, tylko czy kond typu zwijka foliowa może narobić takiego spustoszenia i takich efektów świetlno akustycznych ?

Nie; to musiała być lampka startera ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków


Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości