DIY [czyli zrób to sam]

Dyskusja na tematy dowolne

Postprzez Farel03 » 25 sierpnia 2016, 21:51

@Fox

Są połączone z zasilaniem rezystorem o baaardzo dużej rezystancji (aby uniknąć porażenia). Mają za zadanie poprawić zapłon.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Lampka » 25 sierpnia 2016, 21:55

Na Twoich fotkach jeszcze brakuje paru rurek, które padły, a które założyłem potem :P Widać tam m.in fatalnej jakości P.Componentsy, już nieżle spracowane.

Te blaszki wpięte są przez kondensator o pojemności rzędu 2,2 - 4,7nF lub rezystory 2M. Zasadniczo czasem stosowane są układy z tego typu pomocą zapłonową, przy czym do bezpiecznego podłączenia tego typu blaszki najlepiej użyć kondów klasy Y.

Wersje z tym paskiem zapłonowym zastosowałem tylko do kilku świetlówek, jako swoisty dodatek ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez famabud » 26 sierpnia 2016, 12:25

A film mam nadzieję że już jest montowany. :mrgreen: :mrgreen:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Farel03 » 26 sierpnia 2016, 14:15

Ta ruska rura T12 na jednym ze zdjęć również pracuje na RC ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Lampka » 26 sierpnia 2016, 21:12

Filmik nakręcę w wolnym czasie ;)
Tutaj jeszcze ciąg dalszy oświetlenia, które zrobiłem za pomocą kilku większych świetlówek - 3 rurki T8 10W i jedna rura 20W T12. Też świetlówki te pracują na układzie RC, a ze względu na niskie napięcie zapłonu tych świetlówek nie ma problemu z ich zasilaniem. Ta pierwsza rura - o mocy 20W - to Alinex. Dzięki dużym prześwitom przy trzonkach będę mógł obserwować, w jaki sposób przebiega zużycie skrętek na tym układzie RC. Nie zwierałem ich, więc skrętki powinny zużywać się postepowo jak przy zasilaniu np. dławikiem.
Zexty to niestety barwa 2700K, co w ich przypadku niestety równa się barwie 530. Jak przyjdą rurki w barwie 4000K to je podmienię, bo te świecą totalnie różowo, przynajmniej jak najgorsze Apolla...

Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez slaweklampy » 28 sierpnia 2016, 07:13

Mój wynalazek, czyli układ sterujący wskaźnikiem siedmiosegmentowym.

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez kamil » 28 sierpnia 2016, 11:27

Typowy licznik 0-9 .
kamil
 
Posty: 452
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 28 lipca 2012, 23:36
Lokalizacja: nisko woj podkarpackie

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez jacekk » 28 sierpnia 2016, 14:02

Lampka napisał(a):Na Twoich fotkach jeszcze brakuje paru rurek, które padły, a które założyłem potem :P Widać tam m.in fatalnej jakości P.Componentsy, już nieżle spracowane.


Szacunek, niezłą instalację zrobiłeś, wkład pracy też nie mały. Normalnie fanatyk 8-)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez OUKS340 » 29 sierpnia 2016, 00:20

jacekk napisał(a):
Lampka napisał(a):Na Twoich fotkach jeszcze brakuje paru rurek, które padły, a które założyłem potem :P Widać tam m.in fatalnej jakości P.Componentsy, już nieżle spracowane.


Szacunek, niezłą instalację zrobiłeś, wkład pracy też nie mały. Normalnie fanatyk 8-)

Wielki szacunek :shock: Ja zamierzam po remoncie na jednej ścianie umieścić linię z BNów 140.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Lampka » 29 sierpnia 2016, 00:31

Dzięki :)
Tutaj jeszcze kilka przykładów oprawek lub mini instalacji, które zrobiłem ;) Na początek doświetlenie biurka - są to dwie oprawy 2x4W. Jedną z nich zrobiłem na wzór klasycznej oprawy BN z gniazdkami po bokach, a drugą z układem na kształt antystroboskopowego. W obu oprawkach świetlówki odpalają klasycznie bimetalem.
Akurat te oprawki zamontowałem pod koniec kwietnia, jak robiłem niewielkie przemeblowanie i od tego czasu rurki Narva jeszcze nie zdążyły się zużyć. Na początek BN:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
(ten żółty kabel to internetowy, doprowadzony do dekodera na półce pod TV - kabel zasilający jest schowany w korytku)

Widok na nadruk na świetlówce oraz kropkę tak klasyczną dla starych świetlówek T12. W tych Narvach z tej serii, okopcenia powstawały bardzo szybko i łatwo, ale jednocześnie te rurki mimo deklarowanej barwy 760, świecą naprawdę dobrze i ich barwa rzeczywiście robi wrażenie odrobinę cieplejszej od 765, przypomina nieco barwę rur 865.

Obrazek

Druga oprawa 2x4W pracuje w układzie analogicznym do standardowych układów antystroboskopowych ;) Jedna świetlówka pracuje na dławiku (schowanym za szafką), a druga na układzie RC. Podobnie jak w przypadku lampki imitującej BN, obie świetlówki pracują na starterkach bimetalicznych (miniaturki pozyskane z PL-S, schowane w obudowie).

Obrazek

Dolna świetlówka pracuje na dławiku i widać, że ma na końcówkach większe okopcenia - szczególnie na końcówce od strony nadruku. W Narvach z serii, z której są te rurki, okopcenia powstawały bardzo szybko i łatwo, wyglądając jak w klasycznych rurach T12 :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości