Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez latarnik » 8 stycznia 2018, 12:45

Chodziło o to, że to lampa LED, stosowana jako zamiennik rtęci/sody ;) Gdzieś już takie widziałem.
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Utilizer » 8 stycznia 2018, 15:35

Hmm, przydałoby się jakaś zrzutka z katalogu :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez latarnik » 8 stycznia 2018, 16:00

Niestety, tylko je widziałem, nie wiem co to za producent. Zapewne chiński :roll:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez IndustrialStalker » 14 stycznia 2018, 11:04

Wyjątkowo nie z pytaniem. Raczej z historią. Ale może ktoś mądry skomentuje, to wszyscy dowiemy się przy tej okazji czegoś więcej o uziemieniach.
Zacznijmy od tego że mój błąd nie polega na tym że wziąłem się za takie rzeczy, na których się nie znam. Błąd polega na tym, że pociągnąłem do blaszaka zły kabel. 3 druty zamiast 5ciu. Nie wiem jak udało mi się podjąć tak głupią decyzję. Ale po wkopaniu przewodu odwrotu nie było. Wtedy przyszła refleksja.
No ale jak to? Przecież mam piłę 3fazową...
Nasunęło mi się rozwiązanie dosyć oczywiste dla niezupełnego laika ale jednak amatora. Przecież wystarczą mi te 3 druty na 3 fazy a zero to se mogę byle gdzie w ziemi zrobić :D
Pomijając kwestię, że w większości miejsc w sieci, gdzie bym próbował się o coś podpytać(nie pomyślałem o tym forum) usłyszałbym "wezwij elektryka" to nawet nie wiedziałem o co pytać. Pomyślałem, że wsadzę coś w ziemie i się zobaczy czy działa czy nie. I tak zacząłem robić.
Miałem na początek do dyspozycji około 2m rury nierdzewnej. Kilka mm grubości. Jakieś 25mm średnicy. Przeciąłem na 2(nie wiedziałem czy lepsze 2 krótsze, czy jedna dłuższa, dalej nie wiem, pewnie zależy od gruntu ale jednego 2m odcinka i tak bym nie wbił). Wsadziłem te dwie rury w ziemie i zacząłem sprawdzać jak działa. Przy użyciu suszarki i watomierza. Okazało się że bardzo kiepsko :) Uznałem że zostały mi wtedy już tylko dwie możliwości. Albo odpuścić od razu albo zaryzykować wywalenie 100zł i kupić prawdziwy 3 metrowy uziom szpilkowy.
Zaryzykowałem. Wbiłem te 3 dodatkowe metry pręta w ziemię. Zrobiłem nowe profesjonalne pomiary watomierzem i tabelę :D Dużo pomogło ale dalej bardzo daleko to prawidłowego działania.
+--------------+---------------+---------------+
| _________ | suszarka | opalarka |
+--------------+---------------+---------------+
| _________ | tryb1 | tryb2 | tryb1 | tryb2 |
+--------------+-------+-------+-------+-------+
| normalnie_ | 530 | 1040 | 1270 | 1780 |
+--------------+-------+-------+-------+-------+
| rury______ | 234 | 367- | 395- | 505- |
+--------------+-------+-------+-------+-------+
| szpilka____ | 328 | 570- | 622- | 687- |
+--------------+-------+-------+-------+-------+
| rury+szpilka | 369 | 666- | 745- | 874- |
+--------------+-------+-------+-------+-------+

W sumie mi to już raczej nic nie pomoże ale mogę historie zamknąć pytaniem.
Czy drogą do uzyskania właściwego działania(chodzi o stworzenie nowego punktu neutralnego, nie ochronę odgromową) w tej sytuacji, było by raczej dodanie większej ilości szpilek czy sporej ilości bednarki? Co by miało większy wpływ na poprawę "wyników"

Obrazek
Obrazek
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Gismot » 14 stycznia 2018, 14:24

IndustrialStalker napisał(a):Nasunęło mi się rozwiązanie dosyć oczywiste dla niezupełnego laika ale jednak amatora. Przecież wystarczą mi te 3 druty na 3 fazy a zero to se mogę byle gdzie w ziemi zrobić :D

jest to bardzo zły pomysł, a o bezpieczeństwie już nie wspomnę.

Masz tylko jedno wyjście, pociągnąć nowy kabel,
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez IndustrialStalker » 14 stycznia 2018, 15:14

Chyba nieuważnie przeczytałeś mój wpis. Nie prosiłem o radę(dla mnie kwestia jest zamknięta, zostaje przy jednej fazie). Zadałem pytanie o charakterze akademickim. Żebyśmy się mogli wspólnie czegoś na ten temat dowiedzieć, od kogoś kto taką wiedze posiada. Twoja odpowiedź nie wniosła zupełnie nic.
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez KaszeL » 14 stycznia 2018, 15:19

Jaaaa p.... Stary, wykopuj szybciutko ten kabel i zastępuj go 5-cio żyłowym. Co Ci do głowy przyszło, żeby się zabierać za robotę o której nie masz zielonego pojęcia. Kabelki proste są, tak? Gaz masz też pociągnięty za pomocą dętki?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Elektroservice » 14 stycznia 2018, 15:39

KaszeL napisał(a):Jaaaa p.... Stary, wykopuj szybciutko ten kabel i zastępuj go 5-cio żyłowym. Co Ci do głowy przyszło, żeby się zabierać za robotę o której nie masz zielonego pojęcia. Kabelki proste są, tak? Gaz masz też pociągnięty za pomocą dętki?


Moim zdaniem za ostre i zbyt przegięte porównanie :) Co nie zmienia faktu, że nie ma co się brać za coś o czym nie ma się w ogóle pojęcia :roll:
A co do puszczania 3 faz przewodem/kablem 1 fazowym to moim zdaniem bardzo, bardzo, bardzo zły pomysł. Nie wiemy czy kabel/przewód jest przystosowany do pracy z napięciem międzyfazowym. Odbiorniki 3 fazowe często nie wymagają w ogóle przewodu N do działania, wymagają jednak przewodu zerowego (celowo nie piszę PEN) lub ochronnego PE. Ty masz do dyspozycji 3 żyły. Czyli albo normalny układ 1 fazowy tzn L, N, PE albo 3 fazy bez N i PE lub choćby 0. Teoretycznie dobrym uziemieniem załatwisz problem ochrony przeciwporażeniowej ale skąd pewność, że ten uziom jest OK i jego rezystancja wystarczy do zadziałania zabezpieczeń w przypadku przebicia na obudowę urządzenia?
Moim zdaniem to rozwiązanie jest skrajnie niebezpieczne. Skoro już masz podciągnięte zasilanie jednofazowe i nie chcesz bawić się w ponowne wykopy to może lepiej będzie zainwestować w odpowiednią ilość przewodu OW 5 żyłowego o odpowiednim przekroju oraz odpowiednie gniazdo i wtyczkę 3 fazową celem zmontowania przedłużacza do zasilania piły wtedy kiedy jest ona potrzebna?
Ostatnio edytowano 14 stycznia 2018, 15:48 przez Elektroservice, łącznie edytowano 1 raz
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Whites86 » 14 stycznia 2018, 15:42

aż się prosisz o porażenie :) nie dość że ten uziom jest bardzo słaby, wbiłęs ledwo 3 metry pręta to jeszcze sciany garażu sufit ? nie wiem co to tam jest to metalowe, spiałes razem pod wątpliwej jakości uziemienie które wykorzystujesz jako punkt neutralny , ja żeby uzyskać dobre uziemienie wbijam często po 10 -półtora metrowych prętów a często i to nie daje rezultatów i trzeba rozwijać bednarkę i bić pręty dalej w dalszej odległości
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez IndustrialStalker » 14 stycznia 2018, 15:49

I dopiero tym ostatnim postem do czegoś sensownego zmierzamy. edit: edycje Elektroservica też przeczytałem z uwagą i przyjemnością
Może jakieś elementy na zdjęciach są mylące? Podciągnąłem sobie przewód. WSZYSTKO JEST W PORZĄDKU.
A potem dla zaspokojenia ciekawości z małą nadzieją na poprawienie sytuacji wykonałem prosty i bezpieczny eksperyment. Przedstawiłem wyniki. Niestety z punktu widzenia wprowadzania jakichś zmian są one niepomyślne, więc wracamy do sytuacji z przed eksperymentu. Gdzie dalej jest WSZYSTKO W PORZĄDKU. Z ciekawości rodzi się u mnie pytanie "co poszło nie tak?" i dopiero Whites zaczął pisać coś co wychodzi zaspokojeniu tej ciekawości na przeciw.
Ostatnio edytowano 14 stycznia 2018, 15:53 przez IndustrialStalker, łącznie edytowano 1 raz
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron