Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Dyskusja na tematy dowolne

Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 22:10

Jak by co, to niech Neon przesunie ten wątek gdzie indziej

Zacznę od opisu Michała, którego "sprowokowałem " do opisania takich zdarzeń

[... zapytam Michała, czy miał jakiś niebezpieczne zdarzenie z prądem na sieciach ???
Może potem zrobimy z tego wątek, możemy opisywać same zagrożenie, a nie koniecznie już konkretne incydenty, bo takich, oby jak najmniej/

Więc, Michale ???[/quote]

Tak,kiedyś zrobię fotkę mojego palca z wypalonymi zaciskami dwóch faz wtyczki trójfazowej.Poza tym stopiło mi się również trochę narzędzi,min z klucza oczkowego zrobił się płaski,a z kombnerek sople... :D Tak więc koledzy z prądem nie ma żartów.[/quote]
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 22:17

To może ja coś opowiem

Jeszcze dziecięciem małym paroletnim będąc, postanowiłem wyruszyć na bliższe badanie tego, co to jest ten prąd, co siedzi w gniazdku i w wyłączniku.

Nasz wyłącznik od żyrandola był jakoś tak niedokręcony, więc ja podstawiłem sobie krzesło, wlazłem na niego i dawaj palcyma "badać" ów wyłącznik

Nagle dostałem "dawkę", odleciałem na środek pokoju - w powietrzu - i walnąłem o podłogę. To był koniec moich badań tego, co w gniazdkach siedzi i w żarówkach świeci. :lol: :lol:



No i jeszcze pamiętam, jako małe dziecko, wykręcałem żarówki z nocnej lampki i wkładałem tam palec. Jednak pokopany był z reguły tylko palec, bo się obwód zamknął na nim.


Później, już gdy naprawiałem TV, to raz dostałm strzał w rękę, i to czuje się tak, jakby ktoś ci ręką gwałtownie potrząsał!!! Wstrętne uczucie.

Pamiętajcie, nigdy nie wsadzajcie obu dłoni do czegoś pod napięciem!!! Wówczas jest groźba, że prąd przepłynie od jednej ręki do drugiej!!!

Kto wie, dlaczego to takie groźne ??? [odpiszę, jak nikt nie odpowie]

Ja potem przy naprawie zawsze jedną rękę trzymałem w tylnej kieszeni spodni, a naprawę zaczynałem od rozładowania śrubokrętem albo kleszczami dużych elektrolitów w TV czy radiu lampowym - bo te to dawały kopa!!!
Ostatnio edytowano 2 sierpnia 2008, 22:19 przez cieszyn, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez Michal » 2 sierpnia 2008, 22:17

W energetyce zawodowej bardzo rzadko zdarzają się porażenia prądem z winy urządzenia .Zwykle są to wypadki wynikające z nieprzestrzegania podstawowych zasad BHP i rutyny.Nawet po wyłączeniu sieci spod napięcia rozłacznikami czy bezpiecznikami należy bezwzględnie SPRAWDZIĆ ZANIK NAPIĘCIA Powinno się tą zasadę stosować nawet przy wymianie zwykłego gniazdka w domu.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 22:22

Michal napisał(a):W energetyce zawodowej bardzo rzadko zdarzają się porażenia prądem z winy urządzenia .Zwykle są to wypadki wynikające z nieprzestrzegania podstawowych zasad BHP i rutyny.Nawet po wyłączeniu sieci spod napięcia rozłacznikami czy bezpiecznikami należy bezwzględnie SPRAWDZIĆ ZANIK NAPIĘCIA Powinno się tą zasadę stosować nawet przy wymianie zwykłego gniazdka w domu.



Michał - dzięki za odpis

Ale a propos rutyny - czy to nie jest duże zagrożenie, ta rutyna właśnie ???
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez Michal » 2 sierpnia 2008, 22:32

cieszyn napisał(a):
Michal napisał(a):W energetyce zawodowej bardzo rzadko zdarzają się porażenia prądem z winy urządzenia .Zwykle są to wypadki wynikające z nieprzestrzegania podstawowych zasad BHP i rutyny.Nawet po wyłączeniu sieci spod napięcia rozłacznikami czy bezpiecznikami należy bezwzględnie SPRAWDZIĆ ZANIK NAPIĘCIA Powinno się tą zasadę stosować nawet przy wymianie zwykłego gniazdka w domu.



Michał - dzięki za odpis

Ale a propos rutyny - czy to nie jest duże zagrożenie, ta rutyna właśnie ???

No właśnie,z powodu rutyny kilka lat temu zginął mój kolega na linii 15kV,wyłączył w stacji nie to pole które trzeba było,i nie SPRAWDZIŁ ZANIKU NAPIĘCIA :!:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 22:38

Michal napisał(a):
cieszyn napisał(a):
Michal napisał(a):W energetyce zawodowej bardzo rzadko zdarzają się porażenia prądem z winy urządzenia .Zwykle są to wypadki wynikające z nieprzestrzegania podstawowych zasad BHP i rutyny.Nawet po wyłączeniu sieci spod napięcia rozłacznikami czy bezpiecznikami należy bezwzględnie SPRAWDZIĆ ZANIK NAPIĘCIA Powinno się tą zasadę stosować nawet przy wymianie zwykłego gniazdka w domu.



Michał - dzięki za odpis

Ale a propos rutyny - czy to nie jest duże zagrożenie, ta rutyna właśnie ???

No właśnie,z powodu rutyny kilka lat temu zginął mój kolega na linii 15kV,wyłączył w stacji nie to pole które trzeba było,i nie SPRAWDZIŁ ZANIKU NAPIĘCIA :!:


O, to przykre !

A nie robi się też tak, że na naprawianą linię "zarzuca " się przewód i potem się go uziemia ??? To by było zabezpieczenie, tylko jak go tam bezpiecznie zarzucić ???
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez Michal » 2 sierpnia 2008, 22:53

W przypadku wykonywanych prac uziemienie linii jest obowiązkowe.Taki uziom przenośny można bezpiecznie zamontować po wyłączeniu linii i sprawdzeniu zaniku napięcia wskażnikiem akustycznym(zwykły świecący w przypadku np słonecznej pogody może nie wystarczyć).Takie uziemienia przenośne należy zamontować z obu stron miejsca pracy,najlepiej tak ,aby były widoczne z miejsca pracy.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 22:54

Michal napisał(a):W przypadku wykonywanych prac uziemienie linii jest obowiązkowe.Taki uziom przenośny można bezpiecznie zamontować po wyłączeniu linii i sprawdzeniu zaniku napięcia wskażnikiem akustycznym(zwykły świecący w przypadku np słonecznej pogody może nie wystarczyć).Takie uziemienia przenośne należy zamontować z obu stron miejsca pracy,najlepiej tak ,aby były widoczne z miejsca pracy.


Brzmi rozsądnie, mądrze to ktoś wymyślił
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez cieszyn » 2 sierpnia 2008, 22:56

Jako student pracowałem przy sprzątaniu wagonów na bocznicy

Ale kolejarze nas wyganiali przed 20-tą, bo włączali wtedy grzanie wagonów = była zima.

Powód prosty: grzejniki są blisko podłogi, a my mokrymi szmatami ścieramy podłogi właśnie! No i do tego w te grzejniki pakuje się ok. 3000 V (tak?), więc nam klejarz opowiadał , że kiedyś kogoś spaliło na czarno przy takim porażeniu
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zagrożenia i zdarzenia związane z prądem

Postprzez DocBrown » 2 sierpnia 2008, 23:01

Grzebanie obiema rękami w urządzeniu pod napięciem >24V jest niebezpieczne, gdyż prąd może przepłynąć przez serce, a to może być śmiertelnie niebezpieczne, mnie raz strzeliło 220V, wstrętne uczucie, nikomu tego nie życzę, parę razy zarobiłem z naładowanych kondów WN ale o bardzo małej pojemności, ogólnie rzecz biorąc, to mimo zabaw generatorami wysokiego napięcia nigdy nic poważnego mi się nie przytrafiło, gdyż bardzo uważam na to, co robię :)
DocBrown
 

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości