Widzenie światła niebieskich diod LED

Dyskusja na tematy dowolne

Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez andrzejlisek » 30 sierpnia 2008, 16:02

Czasami, jak z daleka (odległość 2-3 metry) widzę diodę LED świecącą na niebiesko, np. w czyimś laptopie są takie diody, to mam wrażenie, że ich światło rozpływa się i rozmazuje w miejscu diody. Po zbliżeniu się, to rozpływanie się ustępuje. Poza tym, z tej odległości sprzęt widzę bardzo dobrze (nie noszę i nie potrzebuję nosić okularów). Przy innych diodach ten efekt u mnie w ogóle nie występuje.

Czy to oznacza jakąś wadę wzroku, a konkretnie siatkówki oka, czy jest to powszechne zjawisko spotykane u większości ludzi? Co może być tego przyczyną?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez swietlik » 31 sierpnia 2008, 13:58

Czasami jak patrzę z pewnej odległości na niebieską diodę to mam wrażenie, że wkoło robi się taka mgiełka niebieska.
Czy właśnie o takie wrażenie Tobie chodzi :?:
Podobne uczucie mam przy diodzie zielonej tylko, że jej światło jest bardziej seledynowe niż zielone... a dioda naprawdę mocno świeci.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez andrzejlisek » 5 września 2008, 23:57

swietlik napisał(a):Czasami jak patrzę z pewnej odległości na niebieską diodę to mam wrażenie, że wkoło robi się taka mgiełka niebieska.
Czy właśnie o takie wrażenie Tobie chodzi :?:


Wydaje mi się, że o tym samym mówimy. Jak dioda podświetla jakiś symbol (np. w laptopie) to z większej odległości widzę tylko niebieską plamkę świecącą, właśnie taką mgiełkę "wylewającą się" z diody i muszę się zbliżyć, aby dostrzec kształt symbolu.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez DocBrown » 14 września 2008, 22:23

Ja tak nie mam, zauważyłem jednak nieco inne zjawisko, tzn mam w jednej z opraw lampy LED zamienniki halogenów 220V trzonek chyba GU10 (podobny do tego w zapłonniku do świetlówki), jedna z nich jest biała, druga niebieska i ta biała po wyłączeniu wyraźnie lekko świeci przez nawet godzinę :o :shock: Z początku myślałem, że pewno mam fazę na stałe i zero przez przełącznik, jednak okazało się, że nie, że wszystko jest dobrze, a ta lampa tak sie zachowuje nawet, gdy wymontuje ją z oprawy, tak więc nie wiem co to :roll:
DocBrown
 

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez andrzejlisek » 20 września 2008, 20:19

Doc: Być może w lampie jest jakiś kondensatorek i przez diody przepływa niewielki prąd lub w białych diodach jest luminofor.

Wymontuj lampę i oświetl ją przez kilka godzin. Jeżeli po zaniesieniu do ciemnego pomieszczenia też będzie światło, to znaczy, że świeci luminofor. Słyszałem, że niektóre białe LED mogą posiadać luminofor.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez DocBrown » 20 września 2008, 20:46

Wydaje mi się, że te nie mają, zaraz to zweryfikuję, umieszczę tę lampę przy świetlówce na jakiś czas.
DocBrown
 

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez lampa123 » 20 września 2008, 21:39

Ja przyłożyłem białego LED'a do halogena ok.50W i nic nie świeciło.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez andrzejlisek » 5 października 2008, 12:00

Przyłóż do świetlówki, a najlepiej świetlówki/rtęciówki UVA. Te substancje świecące najlepiej świecą po naświetleniu promieniami UVA.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez DocBrown » 5 października 2008, 12:19

Lampa leżała kilka godzin na pracującej Pila Daylight 40W i nic, tak więc to nie od tego powstaje to świecenie, pozatym zauważyłem, że dwie diody zaczęły ostatnio migać z dużą częstotliwością po wyłączeniu lampy, tak się dzieje kilka sekund, potem one gasną, pozostałe nadal lekko świecą :roll:
DocBrown
 

Re: Widzenie światła niebieskich diod LED

Postprzez andrzejlisek » 24 listopada 2010, 16:56

Dzisiaj miałem podobny przypadek, ale ze światłem z lampy UV.

Jechałem tramwajem typu 105Na stojąc przy kabinie motorniczego. W większości tramwajów tego typu Poznaniu, w przedniej tablicy z numerem linii i nazwą końcówki zamontowana jest świetlówka UV, a napis jest wykonany farbą, która świeci w tym świetle. Dzisiaj o 16.00 ta świetlówka była włączona.

Rzecz polegała na tym, że w tej tablicy od tyłu była dziurka o średnicy gdzieś 0,5cm w takim miejscu, że za nią była ta świetlówka. Patrząc na tą dziurkę (nawet kątem oka) wokół tej dziurki widziałem fioletową okrągłą jednorodną "plamkę świetlną" o średnicy mniej więcej 4 średnic dziurki. Cała płyta, w której jest ta dziurka jest czarna.

Wiem, że barwa niebieska i fioletowa to najkrótsze długości fali rejestrowane przez ludzkie oko, więc myślę, że plamka powstała na tej samej zasadzie, co omawiane już widzenie niebieskiej diody LED, tylko efekt był jeszcze bardziej wyraźny (może przez to, że fiolet ma mniejszą długość fali).
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości