Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez famabud » 15 maja 2022, 12:18

Nie mówiąc o lampach MH powyzej 1kW czy lampach UV nisko lub wysokoprężnych. Jak temu znaleźć w prosty sposób zamienniki? No nie da się. Nawet w inwestycjach gdzie stosuje się 100% LED lampy owadobójcze nadal oparte są o świetlówki aktyniczne.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez Lampka » 15 maja 2022, 12:36

Dokładnie, więc nie wierze że zupełnie zbanuje się produkcję źródeł światła z rtęcią, pewnie nawet jeżeli rzeczywiście ci unijni lobbyści to wprowadzą, to zostaną lampy, których nie da się w prosty sposób zastąpić ledami. Trzeba mieć nadzieję, że jednak zdrowy rozsądek wygra z tym wariactwem, albo myślący ludzie znajdą sposób jak obejść te dyrektywy.

Najprościej wszystko zwalić na globalne ocieplenie, którym zasłaniają się wszystkie ekologiczne ruchy, które chcą coś przepchnąć swojego, a prawda jest taka, że zmiany te są naturalne, może w niewielkim stopniu potęgowane przez człowieka (jak już to przez Chiny i inne kraje, gdzie ekologia praktycznie nie działa).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez qba » 15 maja 2022, 16:17

A Unia aby walczyć ze zmianami klimatu, przeniosła większość fabryk do Chin i jeszcze się szczyci, czego to nie wyczynia, aby zmiany zatrzymać.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez Luk » 30 czerwca 2022, 12:04

Już nie wspominając o takim debilizmie jak wycofanie samochodów spalinowych za kilkanaście lat... a samochody elektryczne niby będą bardziej ekologiczne? Pobierając masę energii z naszych elektrowni węglowych :?: :| No ale jest to już sprawa niezwiązana z tematyką tego forum...

qba napisał(a):Przyspiesza, tylko inne czynniki mają na to decydujący wpływ, a nie oświetlenie


Antropogeniczne ocieplenie klimatu jest spowodowane działalnością człowieka poprzez emisję gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla oraz metan. A stężenie CO2 cały czas rośnie:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ion_PL.svg

Zgadzam się natomiast z tym, że oświetlenie (zwłaszcza w naszych domach) ma raczej znikomy wpływ na klimat :roll:
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez qba » 30 czerwca 2022, 17:46

Ja od dawna to mówię, żarówka nie emituje sama z siebie CO2. Więc żenująca dla mnie od początku była Phillipsowo- Grinpisowa nagonka na żarówki i rzewne obrazki z misiami na krze lodu. Pomysł zakazu żarówek rzucił ok 2007 dyrektor firmy Phillips. Jednym z czynników mających na to wpływ był gniot " Niewygodna prawda" Ala Gore'a.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez qba » 28 lutego 2023, 01:16

A w tym roku wchodzi zakaz świetlówek, zarówno kompaktowych jak i rurowych. Jako ostatnie zniknąć mają T5. Główną przyczyną jest zawartość rtęci. Ciekawe co na to Greenpeace, który tak promował świetlówki, nawet rozdając je na ulicach.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez OUKS340 » 28 lutego 2023, 18:30

qba napisał(a):A w tym roku wchodzi zakaz świetlówek, zarówno kompaktowych jak i rurowych. Jako ostatnie zniknąć mają T5. Główną przyczyną jest zawartość rtęci. Ciekawe co na to Greenpeace, który tak promował świetlówki, nawet rozdając je na ulicach.

Greenpeace to chorągiewki. Będą "promowali" to za co dostaną kasę. Diody są super, ECO i w ogóle. Nikt nie wnika co one zawierają. A okuliści też zacierają ręce.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez latarnik » 5 marca 2023, 13:20

Te dyrektywy mające na celu wytrzebić wszystko co nie jest LEDem z oświetlenia to ponury żart pokazujący że LEDy jednak nie są wcale takie świetne. Gdyby były, żaden zakaz nie byłby potrzebny, bo każdy użytkownik sam z ochotą przeszedłby szybko na nową, lepszą technologię.

Dyktat UE ma na celu zmuszenie instytucjonalnych i przemysłowych właścicieli dużych ilości opraw do zmiany na LED, ponieważ właściciele dużych ilości opraw nie mogą magazynować dużej ilości lamp tylko zmuszeni są kupować je na bieżąco.

LEDy świetne są dla producentów - teraz zamiast raz na 50 lat kupować drogą oprawę a potem co 5 lat nową tanią lampę, będziemy kupować co 10-15 lat nową drogą oprawę LED (albo jeszcze częściej tanią chińską). Dla aparatczyków UE jest bez różnicy, czym się oświetla obywatel, więc zrobili dla oświetleniowej lobby te zakazy - a pod publikę chwalą się, że coś robią dla postępu w ekologii i są nam obywatelom potrzebni... O stosy elektrośmieci z tych wszystkich nienaprawialnych, niewymiennych urządzeń zatroszczą się następni bardzo przydatni nam obywatelom politycy Brukselscy, bohatersko walczący z problemami które ich poprzednicy stworzyli. :twisted:

Podobnie jest z zakazem samochodów spalinowych i tak dalej i tak dalej. :roll: A wyznawcy eko-religii, pożyteczni idioci z sekciarskim zapałem wierzący w mający nastąpić niedługo koniec świata się cieszą... :lol:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez KaszeL » 5 marca 2023, 15:41

Kolego, mógłbyś nieco stonować swoją wypowiedź? Na prawdę nie chce mi się po raz pięćdziesiąty tłumaczyć co jak i dlaczego. Ideologię zostawmy sobie dla siebie, ok? Tutaj nie ma na to miejsca.

Żeby nie było wątpliwości, ja jestem cały za przejściem na LED. Podobnie jak dobre 10 lat temu agitowałem za technologią świetlówek T5 zamiast T8 i T12. Argumenty podawałem wielokrotnie na tym forum. W tym także argumenty poparte konkretnymi wyliczeniami finansowymi. Tam gdzie mogłem zamienić oświetlenie na LED, dawno to zrobiłem. Świetlówki liniowe zostały u mnie jako niedobitki w miejscach, gdzie za moment będzie remont i zmiana teraz na LED nie ma sensu. Świetlówki kompaktowe wywaliłem na śmietnik jak tylko pojawiły się sensowne zamienniki LED. Sensowne, nie to nie konieczne znaczy tanie. Cenię swój wzrok bardziej niż pieniążek wydany na taki zamiennik świetlówki. Zamiana oświetlenia na LED daje mi osobiście konkretne i wymierne, namacalne oszczędności na rachunkach za prąd. To są w tej chwili tysiące złotych rocznie. Jeśli nie wierzysz, to polecam odszukać odpowiedni wątek na forum. Od czasu jego założenia, mógłbym poprawić sprawność oświetlenia jeszcze o przynajmniej połowę. Tj uzyskać ten sam strumień o odpowiedniej jakości światła z połowy zainstalowanej mocy. Tak szybko i tak dobrze rozwija się ta znienawidzona przez wszystkich technologia LED. Ja dla mnie, możesz świecić sobie klasycznymi żarówkami - twój wybór. Te żarówki to szczególnie zimą wcale nie jest taki głupi pomysł, bo całą zmarnowana energia idzie na ogrzanie mieszkania. Co prawda nie w miejscach, w których nam na tym zależy ale jednak. Latem przy 30 stopniach na dworze niestety jest na odwrót. Trzeba się dodatkowo chłodzić. Znam takich, dla których halofosforowa świetlówka T12 o bawie zimnej to najlepsze źródło światła. Inni lubią buczące stateczniki. Nie oceniam. Każdy wybiera za siebie. Każdy będzie sam ponosił za to konsekwencje, zarówno finansowe jak i zdrowotne. Oczy nie odrastają, ale pieniądze wydane można odrobić. Tylko nie płacz proszę, jak skończą się rządowe dopłaty do cen energii elektrycznej, że musisz płacić jak ja 3zł/kWh i prąd jest drogi.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Konsekwencje wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej

Postprzez latarnik » 5 marca 2023, 15:46

@ Kaszel: Sam swoje pomieszczenia mieszkalne również oświetlam LED RA <90 ;) Chodzi mi bardziej o podejście polityki do zwykłych ludzi. Jednak, jak sam mówisz, nie ma tutaj na to miejsca ;) Przepraszam, jeżeli moja poprzednia wypowiedź była nieodpowiednia do poziomu naszego forum. ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości

cron