Stare wzmacniacze radiowęzłowe i ich zdjęcia lub opisy

Dyskusja na tematy dowolne

Stare wzmacniacze radiowęzłowe i ich zdjęcia lub opisy

Postprzez Pele133 » 1 listopada 2008, 19:26

Witam, prosiłbym o jakieś zdjęcia starych wzmacniaczy radiowęzłowych jakie kiedyś były w kościołach, dworcach PKP i PKS i różnych radiowęzłach szkolnych, zakładowych itp... Tym tematem się bardzo interesuje więc proszę o pomoc a jeśli jakiś znawca tez takich tematów to proszę o kruciutki opis wzmaka podanego :) Pozdrawiam.
Pele133
 

Re: Stare wzmacniacze radiowęzłowe i ich zdjęcia lub opisy

Postprzez cieszyn » 1 listopada 2008, 20:28

(już mi ręce opadają, 3 razy wysyłam odpowiedź, a za każdym razem się wszystko wywala. Muszę wrócić do kopiowania każdej napisanej treści przed wysłaniem :cry: :( )

Ja się też interesuję tym sprzętem, gdzieś tu taki wątek już jest, poszukaj proszę

A więcej chyba znajdziesz na http://www.elektroda.pl
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare wzmacniacze radiowęzłowe i ich zdjęcia lub opisy

Postprzez moog » 9 maja 2009, 22:42

Radiowęzeł zakładowy z pierwszych lat PRL.
Załączniki
483774db3e.jpeg
483774db3e.jpeg (15.85 KiB) Przeglądane 842 razy
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare wzmacniacze radiowęzłowe i ich zdjęcia lub opisy

Postprzez cieszyn » 9 maja 2009, 22:58

Na elektrodzie zamieściłem kiedyś taki tekst:

Witam

Chciałbym zapytać, czy ktoś z kolegów ma jakieś materiały, zdjęcia lub nawet wspomnienia o starych radiowęzłach, które działały w PRL?

Radiowęzeł był po wojnie jedynym źródłem informacji (kto wtedy miał radio??), studio nadawcze w Cieszynie mieściło się w Rynku, blisko Domu Narodowego. Byłem tam kiedyś. No, to był jak dla mnie, małego chłopca, świat kosmiczny. Stały tam jakieś wielkie szafy zasilające i nie zapomnę tych lamp wzmaków końcowych dużej mocy, może przesadzę, ale wydaje mi się, że miały one rozmiar dobrego wiadra na wodę! Świeciły się na żółto, a ja już wtedy miałem za sobą okres fascynacji lamp w radiu typu PIONIER, więc te lampy w radiowęźle były wprost GIGANTYCZNE.
Sygnał audio wychodził ze studia pod napięciem (nie wiem jakim, ale chyba ze 100 V i niskim prądzie). Potem wchodził na sieć rozsyłową, czyli szedłpo drutach mocowanych do szklanych konsoli na murach budynków. W domach ludzie mieli "głośnik"
Tak, to była drewniana obudowa, w środku transformator z odczepami i wyłącznikiem wielopozycyjnym (regulacja głośności) oraz głośnik. Wiadomo, trafko to obniżało napięcie, podwyższało prąd i głośnik miał co głośno głosić .... Każda manifestacja "ku czci i z okazji" wszelkich była transmitowana do domów oraz tych dużych głośników na ulicach, które widać na starym zdjęciu na budce telefonicznej

Ciekawe, czy ktoś na tym Forum pamięta te urządzenia w takim studio? Jak sie nazywały, jakiego producenta, jak obsługiwano???? itd. itp. ???

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź


Niestety nic się nie dowiedziałem więcej.

A oto ów "głośnik" :lol:

Kolchoznik.jpg
Kolchoznik.jpg (19.44 KiB) Przeglądane 830 razy
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare wzmacniacze radiowęzłowe i ich zdjęcia lub opisy

Postprzez dawidizolator » 5 lutego 2011, 11:15

Oto fotka Polskiej produkcji wzmacniacza firmy elektronika na bazie elementów Unitry.
Moc wyjściowa RMS 120W przy 8Ohm (jeden kanał)
Obrazek
Kolekcjoner izolatorów i lamp :)
GG: 227575
Pozdrawiam, Dawid.
Avatar użytkownika
dawidizolator
 
Posty: 434
Zdjęcia: 577
Dołączył(a): 6 lipca 2010, 16:58
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości