Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez cieszyn » 18 lutego 2009, 23:04

Mannerheim napisał(a):
cieszyn napisał(a):- skąd się wzięła nazwa Toruń ??

Według moich informacji jest to zrepolonizowana nazwa pierwotnej osady Tarnów (Tarnowo), zmieniona przez Krzyżaków na Thorn, (Thoron, Thorum).
A legenda głosi, że (tu pamięc może zawieść) niegdyś Wisła opowiedziała jednej z baszt toruńskich "To ruń!", gdy ta prosiła by rzeka przestała podmywać jej mury (bo niebawem runie).
Myślę że Edziu będzie wiedział najlepiej jak to jest naprawdę :)


Fajnie to opisałeś, ciekawe, co mi odpowie Edziu? Piernik toruński jeden :lol: ;) ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez Edziu » 19 lutego 2009, 09:24

Powiem tak "Jadę do Torca" mówi się w regionie, zwłaszcza wśród młodzieży, Mieszkańcy miasta mówią normalnie
przez Mannerheim
Według moich informacji jest to zrepolonizowana nazwa pierwotnej osady Tarnów (Tarnowo), zmieniona przez Krzyżaków na Thorn, (Thoron, Thorum).

Pisałem o tym wypracowanie, Samo pochodzenie nazwy miasta nie jest jednoznaczne, są to domysły Jezykoznawców, to co tu piszesz, zgadza się z tym co ja również znalazłem, aż dziwne że mógł być kiedyś Tarnowem, ale spotkałem sie również ze staropolską nazwą Toron od Tor co zanczyło dosłownie brzeg rzeki tu wisły,Choć potwierzdzone źródła pochodzą dopiero z czasów krzyżackich
przez Mannerheim
A legenda głosi, że (tu pamięc może zawieść) niegdyś Wisła odpowiedziała jednej z baszt toruńskich "To ruń!", gdy ta prosiła by rzeka przestała podmywać jej mury (bo niebawem runie).


O tego akurat nie wiedziałem ;) :idea:

przez Cieszyn
Edziu? Piernik toruński jeden

Ja Ci dam piernik :D :D ale pierniki toruńskie to jedyne prawdziwe

Cieszyn czy w cieszynie nie było albo jest fabryka farb, bo pamiętam taką farb "Cieszynka" może nadal jest nie wiem i pisało na niej "Cieszynka cieszy kolorem" i bardzo mi się to podobało :D
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez cieszyn » 20 lutego 2009, 01:35

Edziu napisał(a):Cieszyn czy w cieszynie nie było albo jest fabryka farb, bo pamiętam taką farb "Cieszynka" może nadal jest nie wiem i pisało na niej "Cieszynka cieszy kolorem" i bardzo mi się to podobało


No więc tak:

PPG Polifarb Cieszyn SA- to nowa nazwa wiodącego na polskim rynku producenta farb i lakierów dla zastosowań przemysłowych.

Firma pod nazwą Cieszyńska Fabryka Farb i Lakierów rozpoczęła działalność w 1945 w Cieszynie. W 1962 roku rozpoczęto budowę nowego zakładu w Marklowicach, 5 kilometrów od centrum Cieszyna, do którego fabryka została przeniesiona w 1968 roku. W sierpniu 1990 roku nastąpiło przekształcenie firmy w Spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Polifarb Cieszyn S.A. a trzy lata później, w maju 1993, akcje Spółki sprzedane w ofercie publicznej wprowadzono na Giełdę Warszawską.

W 1997 roku spółki Polifarb Cieszyn S.A. i Polifarb Wrocław S.A., które przez wiele lat były dwiema największymi firmami branży farb i lakierów w Polsce a do momentu połączenia również największymi konkurentami, dokonały fuzji i utworzyły nową firmę pod nazwą Polifarb Cieszyn - Wrocław S.A.
W celu optymalnego wykorzystania potencjału obu zakładów rozpoczęto proces specjalizacji: oddział we Wrocławiu miał w efekcie produkować wyroby dekoracyjne natomiast oddział w Cieszynie, mający duże doświadczenie w wyrobach lakierowych dla zastosowań przemysłowych, przejął w całości tę dziedzinę aktywności.

W lutym 1999 roku Polifarb Cieszyn - Wrocław S.A został przejęty przez Kalon BV a następnie stał się członkiem międzynarodowej grupy SigmaKalon należącej do grona największych producentów farb i lakierów na świecie i zatrudniającej około 10 tysięcy osób w 40 krajach. W wyniku dalszej specjalizacji zakład w Cieszynie w 2005 został siedzibą Jednostki Biznesowej Przemysł natomiast zakład we Wrocławiu włączony został w struktury Jednostki Biznesowej Deco International.

Naturalną konsekwencja stał się więc podział firmy Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A. na dwa odrębne podmioty prawne: SigmaKalon Cieszyn S.A. i SigmaKalon Deco Polska Sp. z o.o. który nastąpił z dniem 1 grudnia 2006.

2 styczeń, 2008 roku - Zakłady PPG ogłosiły przejęcie Grupy SigmaKalon, światowego producenta powłok z siedzibą w Uithoorn w Holandii od grupy kapitałowej Bain Capital.

PPG z siedzibą w Pittsburgh-u jest światowym dostawcą farb, lakierów, chemikaliów, wyrobów optycznych, materiałów specjalistycznych, szkła oraz włókna szklanego. Przedsiębiorstwo to zatrudnia ponad 34,000 ludzi i posiada 125 zakładów produkcyjnych oraz podmiotów stowarzyszonych w ponad 25 krajach. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: PPG).



Ja najbardziej pamiętam tą nazwę: Cieszyńska Fabryka Farb i Lakierów

To była w tamtych PRL czasach bodaj największa fabryka w Polsce. Cieszyn w Liceum będąc pracował tam w wakacje na budowie jako pomocnik murarzy, czyli chłopak do wszystkiego. Jakie tam były jaja, szkoda gadać. Stawialiśmy bodaj pierwszą w Polsce halę rodukcyjną farb proszkowych.
Taka farba w proszku rozpylana była na daną powierzchnie np. na karoserię w zakładach samochodowych, przy czym, farba naładowana była ładunkiem np. dodatnim, a karoseria ujemnym, dzięki czemu proszek dobrze przylegał do blachy. Potem się to wypalało w piecu i gotowe.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez Edziu » 20 lutego 2009, 09:02

Cieszyn jak zawsze wyjaśnił wszystko rzetelnie i treściwie :D , tak ja tą farbę pod taką nazwą pamiętam, w latach90 wyroby Cieszynki były dostępne praktycznie w każdym sklepie chemicznym i budowlanym, a ostatnio jakoś ich nie widzać, albo są pod inną nazwą. Mozesz jeszcze coś powiedzieć o oświetleniu tej fabryki, z pewnością, są albo były tam klasyki ;)
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez cieszyn » 20 lutego 2009, 18:01

Edziu napisał(a):Cieszyn jak zawsze wyjaśnił wszystko rzetelnie i treściwie :D , tak ja tą farbę pod taką nazwą pamiętam, w latach90 wyroby Cieszynki były dostępne praktycznie w każdym sklepie chemicznym i budowlanym, a ostatnio jakoś ich nie widzać, albo są pod inną nazwą. Mozesz jeszcze coś powiedzieć o oświetleniu tej fabryki, z pewnością, są albo były tam klasyki ;)



Zobacz tutaj: :arrow: http://www.lighting-gallery.pl/viewtopic.php?f=11&t=1312&st=0&sk=t&sd=a&hilit=polifarb

Są to zdjęcia raczej z otoczenia zewnętrznego fabryki. Ze środka fotek nie mam, bardzo bym chciał mieć, muszę tam zrobić najazd :twisted:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez cieszyn » 21 lutego 2009, 16:10

Trafiłem jeszcze w necie na takie skróty:

Wro = Wrocław

Poz = Poznań

Byd = Bydgoszcz
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez Whites86 » 21 lutego 2009, 21:07

cieszyn napisał(a):Trafiłem jeszcze w necie na takie skróty:

Wro = Wrocław

Poz = Poznań

Byd = Bydgoszcz


Tcz = Tczew ;)

Gd = Gdańsk
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez Mannerheim » 21 lutego 2009, 21:39

Jeśli o skrótach mowa to dodam jeszcze:
Skierce = Skierniewice
Oska/Oka = Ostrołęka
Mannerheim
 
Posty: 236
Zdjęcia: 7
Dołączył(a): 23 sierpnia 2007, 19:15
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez Bartek » 22 lutego 2009, 15:45

Będzin -Bądziń, Błądziń, Zbłądziń, Będziń, Błędziń, Bn
Sosnowiec-Sec, Sosnowieś, Gorolowice(na Śląsku). W samym Sosnowcu nie polecam tego używać, chyba że chcemy mieć darmowe usuwanie "jedynek"
Siemianowice Śląskie-Siemce, Siemiany
Wojkowice-Wojki,
Zagórze(dzielnica Sosnowca)-Zadziurze
A teraz parę wioch:
Bobrowniki-Bobry
Dobieszowice-Dobiesze, Dobiechy
Rogoźnik-Rogol

Tak przy okazji to w nazwie jakiego miasta można popełnić najwięcej błędów w stosunku do ilości liter :?:
Odp: Chorzów(Hożuf)
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Inne nazwy naszych MIAST - prawdziwe i zmyślone

Postprzez Edziu » 28 lutego 2009, 21:04

Tak przy okazji to w nazwie jakiego miasta można popełnić najwięcej błędów w stosunku do ilości liter
Odp: Chorzów(Hożuf)

Łódź też nieźle wyglada "Łuć"
a trójmiasto - 3miasto
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości