Mój telewizor

Dyskusja na tematy dowolne

Mój telewizor

Postprzez slaweklampy » 2 września 2009, 12:50

Witam

Latem tego roku zbudowałem prosty telewizor z śmieciowych części elektronicznych znajdujących się w gospodarstwie domowym.

http://slaweklampy.webpark.pl/otv.html
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Mój telewizor

Postprzez KaszeL » 2 września 2009, 12:54

No proszę, nawet coś tam widać na ekranie :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Mój telewizor

Postprzez cieszyn » 2 września 2009, 22:07

slaweklampy napisał(a):Witam

Latem tego roku zbudowałem prosty telewizor z śmieciowych części elektronicznych znajdujących się w gospodarstwie domowym.

http://slaweklampy.webpark.pl/otv.html


Gratulacje!

Ja dawniej skłądałem takie i inne układy, to była moja pasja, a części zdobyć - to był cud!

PS- uważaj na kota, bo jak się przespaceruje po gołych drutach z 230 V, to wiesz, ja Ci tgo nie wybaczę

Mam ślicznego kota Kitka
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój telewizor

Postprzez Edziu » 4 września 2009, 14:14

Kurcze świetna sprawa zbudować samemu telewizor :) fajnie że to nawet działa, co prawda tuner trochę podrdzewiały ale ważne że działa ;) . Telewizor czarnobiały jest prosty w budowie, więc najlepiej od niego zacząć przygodę z budową telewizorów, ja kiedyś tez coś takiego kombinowałem, ale ze względu na brak czasu nigdy tego nie zrobiłem, a kineskom miałem z neptuna 150, wszystko wyrzuciłem, a budowa teraz telewizora cz.b dała by tylko satysfakcję, teraz mam kilka monitorów CRT, pracuję nad tym zeby takiego przystosować, jako monitor video, co by podłączyć, DVD czy coś innego co nadaje w systemie RGB i 50HZ, główny problem tkwi w częstotliwości monitory mają minimalną H 60Hz , V 30KHz i tu leży największy problem , jeszcze odbiór sygnalu Video, i Svideo, ( dobudowanie dekodera PAL) jest z tym trochę pracy, też nie opłacalne w zasadzie, ale robię to z ciekawości, co prawda jeszcze nic praktycznego nie wymyśliłem, może kiedyś pomyślę, bo mam wazniejsze sprawy dnia codziennego.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Mój telewizor

Postprzez andrzejlisek » 20 września 2009, 01:56

Gratulacje.

Chyba pierwszy telewizor, który wyświetla obraz w całości. Tak, to każdy telewizor jest tak zbudowany, że obraz jest nieco obcinany na brzegach (elektrony strzelają nieco poza brzegi ekranu).

Edziu: Jeżeli masz czarno-bialy monitor, to nie potrzeba dekodera PAL. Potrzebny jest tylko, jak masz kolorowy monitor. Z drugiej strony, jakbyś postarał się o dobry monitor CRT 21 cali, to byś zbudował bardzo dobrej jakości telewizor, lepszy niż taki sklepowy, bo luminofor w monitorach komputerowych jest dużo drobniejszy niż w telewizorach.

A jak do DVD lub tez masz jakąś platformę telewizji cyfrowej, to nie potrzeba dekodera Pal, tylko wykorzystasz RGB w EuroScart urządzenia, co zapewni jeszcze lepszy obraz niż na SVideo.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Mój telewizor

Postprzez andrzejlisek » 4 października 2009, 00:41

Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Mój telewizor

Postprzez papierzok » 4 października 2009, 20:10

Jak dodasz głowicę DVB-T i S2 to jeszcze nieźle na nim zarobisz ;)
Avatar użytkownika
papierzok
 
Posty: 34
Dołączył(a): 6 stycznia 2009, 21:46
Lokalizacja: Kościan

Re: Mój telewizor

Postprzez Edziu » 5 października 2009, 16:47

Ciekawa alternatywa dla monitora CRT, ja kombinuje takie coś ale z elektroniką monitora, ale za bardzo ostatnio to mi się nie chce. Nie myślałem że można dać płytę z telewizora, ale kilka ustawień trzeba poprawić, koneskop monitora ma większe zagęszczenie pikseli, obraz był za duży bo chassis z 21calowego telewizora. Kiedyś spróbuje zrobić coś takiego bo mam chasis L 6.1 philipsa i dwa monitory, co prawda sprawne ale do niczego niepotrzebne.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Mój telewizor

Postprzez MRP200 » 6 października 2009, 06:55

Obawiam się Edziu, że twój pomysł skazany jest na niepowodzenie. Zagęszczenie pikseli na ekranie kineskopu monitorowego to jeden problem. Pamiętaj, że w telewizorach i monitorach są różne częstotliwości odchylania. Cewki od pionu pewnie dały by jeszcze radę, ale z poziomem pewnie byłby znaczny problem. Można zaryzykować podmianę cewek na telewizyjne, ale w sklepach nie ma ich co szykać. W grę wchodzą jedynie sprawne z demontażu i to nie byle jakie.Parametry elektryczne to jedno, ale muszą być również dopasowane do balonu lampy.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Mój telewizor

Postprzez Edziu » 6 października 2009, 19:22

I to są właśnie problemy, z którymi się borykam :roll: , a projekt chyba nie doczeka się wykonania :( najlepszą alternatywą jest scandoubler ale wykonanie jego jest niesamowicie trudne, a zakupienie nie opłacalne. Kombinuje też z takim czymś czy poprostu nie zanizyć częstotliwości odchylania w monitorze, ale z kolei problem jest w poziomach napięć w standardzie VGA. A więc ten pomysł jest na razie w fazie marzeń, bo nie mam czasu na takie zabawy
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości