Lightingowy Zegar świetlówkowy

Dyskusja na tematy dowolne

Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez cieszyn » 16 września 2009, 22:11

Ten pomysł dedykuję CDM-owi i liczę, że on go kiedyś zrealizuje - np. z pomoca Michała :D

Otóż marzy mi się taki zegar naścienny, duży chyba niestety (choć sa i małe rury), którego wskazówkami byłyby centrycznie ustawione świetlówki, zapalane tak, żeby wskazywac co minutę kolejny czas. Musiały by byc one ułożone w tzw. zewnętrznym kręgu świetlówek (na obwodzie okręgu).
Wskazówka godzinowa musiała by być zrealizowana w drugim, wewnętrznym kręgu świetlówek - bliżej środka okręgu.

Można by rury minutowe zrealizowac innymi kolorem niż rury godzinowe.

Pomijam kwestie sterowania, bo to mały pikuś, bardziej by tu była ważna kwestia estetyki takiego lightingowego zegara. Oczywiście żadnych cyfr arabskich czy rzymskich nie powinno tam być, tylko "czyste" źródła światła. Zamiast nich albo ikony znaczników godzin lub małe rurowe neonówki - świecące cały czas lub też - likwidując osobne rury godzinowe, te rury znacznikowe godzin nie swieciłyby się ciągle, tylko świeciła by się rura tej godziny, która aktualnie byłaby wskazywana. Po okręgu zapalałyby się wówczas kolejno co minutę tylko rury minutowe. Kolejna Rura godzinowa, znacznikowa, zapalałaby sie tylko przy zmianie godziny na następną.

Można tu w końcu zaproponowac kilka wersji realizacji prezentacji aktualnego czasu.

Ma ktoś pomysła, jak go - tego zegara - zaprojektować od strony design`u? wyglądu i estetyki po prostu? :P

Jako punkt odniesienia zapodaję zdjęcie żyrandola, które mnie do tego pomysła kurcze zainspirowało. Taki żyrandol to cieszyn by baaaardzo chciał mieć!!! :( :roll: :P

To zdjęcie żyrandola podoba mię się niewyobrażalnie mocno

Obrazek

Zapraszam do dyskusji nad tym projektem oraz do pokazywania własnych projektów (ja sie za praktyczną realizację w żadnym stopniu nie moge zabrać, więc potraktujmy ten projekt jako open source, jako otwarty zbiór pomysłów, z których może korzystac każdy, kto to przeczyta).

Pięknie by było zobaczyć taką praktyczną świecącą realizację zegarową, oj by sie działo!

PS - tak żartem, kolejne godziny mógł by odgrywać ryczący chór dławików !!! :o :lol: :lol: :lol: :lol: ;) W moim projekcie tak by to było
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez DocBrown » 16 września 2009, 22:40

Ja mam nieco lepszy pomysł :)
Zrobić zegar z wyświetlaczem z świetlówek (mogą być nawet przepalone), z tym, że będzie to zegar cyfrowy :D
Użyć do tego można rur 20 i 40W :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez cieszyn » 16 września 2009, 22:42

DocBrown napisał(a):Ja mam nieco lepszy pomysł :)
Zrobić zegar z wyświetlaczem z świetlówek (mogą być nawet przepalone), z tym, że będzie to zegar cyfrowy :D
Użyć do tego można rur 20 i 40W :mrgreen:


Doc, OK, ale to jakby nie na temat - bo ja mówię tu o zegarze z rur ułożonych centrycznie i tego sie trzymajmy, to chciałbym rozwinąć z Waszą pomocą. Inne koncepcje to nie ten wątek jakby ;) ;) ;) 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez DocBrown » 16 września 2009, 22:51

Myśle, że w tym temacie można pisać o wszystkich pomysłach zegarów świetlówkowych :)
Tytuł mamy "lightingowy zegar świetlówkowy" tak więc pasuje zarówno do cyfrowego jak i Big Bena.
Osobiście nie lubie tych Big Benów, zwłaszcza w samochodach :twisted:
Niestety w moim Audi w serii był Big Ben, ale w końcu się go pozbyłem montując obrotomierz, co prawda od benzyny, ale po małej przeróbce bez problemu działa w Dieslu, co chyba nawet pokazywałem na forum :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez cieszyn » 16 września 2009, 22:56

DocBrown napisał(a):Myśle, że w tym temacie można pisać o wszystkich pomysłach zegarów świetlówkowych :)
Tytuł mamy "lightingowy zegar świetlówkowy" tak więc pasuje zarówno do cyfrowego jak i Big Bena.
Osobiście nie lubie tych Big Benów, zwłaszcza w samochodach :twisted:
Niestety w moim Audi w serii był Big Ben, ale w końcu się go pozbyłem montując obrotomierz, co prawda od benzyny, ale po małej przeróbce bez problemu działa w Dieslu, co chyba nawet pokazywałem na forum :mrgreen:


I tak i nie, z przewagą na nie.

Tytuł to nie wszystko, poczytaj, co napisałem na wstępie.
Zaproponowałem bardzo konkretne założenia do takiego a nie innego projektu, więc dobrze by było sie tego trzymać, a zegar w kształcie cyfr z rur, czy każdy inny, to powinien byc nowy wątek, bo inaczej się tu pogubimy pisząc o dwóch różnych projektach w tym samym miejscu ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez andrzejlisek » 20 września 2009, 01:42

Ja mam taki pomysł.

Konstrukcja dość prosta, ale jak się starannie wykona, to myślę, że może ładnie wyglądać.

Założenie jest, że światło byłoby tylko w miejscach godzin, czyli 12 rur, a zegar pokazywałby godzinę z dokładnością do 5 minut.

Najpierw określ, jakie rurki zastosujesz.

Potem postarasz się o okrągłą płytę z płyty wiórowej (a może dwunastokąt lub dwudziestoczterokąt), jej średnicę dobierzesz tak, żeby można było położyć te 12 świetlówek. W płycie wykonasz podłużne otwory prostokątne takie, żeby szerokość była mniej więcej dwukrotnością szerokości rurki, a długość taka, żeby rurka weszła na wcisk, z uwzględnieniem doprowadzenia przewodów. Będziesz potrzebować 12 szyb matowych wymiarami nieco większych od otworów. Od widocznej strony wyżłobisz wgłębienie tak, żeby można było włożyć szybę tak, że jak się włoży błyszczącą stroną do góry (szyby matowe są tylko z jednej strony zmatowione), to powierzchnia będzie zrównana z powierzchnia tarczy. Myślę, że do tego nie potrzeba frezarki, da się to zrobić mając kilka śrubokrętów i młotek. Wewnętrzne ścianki otworów warto pomalować na biało.

Po przygotowaniu otworów i zamocowaniu szyb czas na najtrudniejszy etap prac. Kupisz folię do oklejania mebli imitującą taki gatunek drewna, z jakiego masz meble w pokoju. To się łatwo czyta, ale jak przyjdzie co do czego, to może się okazać bardzo trudne. Chodzi tu o to, żeby pokryć folią całą tarczę, sztukowana folia może nieciekawie wyglądać, najlepiej od razu jednym kawałkiem. Potem nożykiem natniesz miejsca, w których są otwory. Nacinany kształt powinien być nieco mniejszy niż otwór w drewnie, końcówki mogą być owalne, poza tym nie muszą sięgać końców rur, które zawsze są ciemniejsze niż środek.

Na koniec czas wykombinować sposób na zasłonięcie przestrzeni między zegarem a ścianą. Na to jest 1000 sposobów, na pewno coś sam wymyślisz.

Co do zasilania, to najlepiej wykorzystać elektroniczne stateczniki z zimnym zapłonem i możliwością ściemniania. Projektując elektronikę zegara, możesz zrobić tak, że ta rurka, która pokazuje godzinę świeci mocniej, a ta rurka, która pokazuje minuty świeci słabiej. A jak obie "wskazówki" nachodzą na siebie, to będzie świecić jedna rurka i świecić mocno, jak rurka godzinowa. Słyszałem, że są takie stateczniki, które mają wyprowadzenie, że jasność świecenia świetlówki zależy od napięcia przyłożonego na to wyprowadzenie. Jak łatwo się domyślić, będziesz potrzebować 12 takich stateczników.

Myślę, ze mój pomysł chociaż coś podpowie. Wiem, że to jest kupa roboty, ale satysfakcja z posiadania będzie gwarantowana.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez cieszyn » 20 września 2009, 14:28

Super andrzeju, cieszy mnie bardzo że wraz z liskiem postanowiłeś wnieść dużo ciekwaych uwag konstrukcyjnych do tego projektu!

Tak bym chciał, żeby ktoś z Was ten projekt zrealizował, nawet na najmmniejszych rurach choćby 8-) :roll: :roll:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez cieszyn » 25 września 2009, 23:24

Dzięki andrzejowi i liskowi mamy już pierwszy projekt, ja go nie zrealizuję, nie mam warunków do takiej roboty

Moze ktoś z Was się tego podejmie?

Poczekamy na efekty, bo tu pracy będzie sporo, a i efekt też wart wysiłku - czekam na deklaracje budowy takiego zegara, jeśli ktoś chce, prosze się wypowiedzieć 8-)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez DocBrown » 28 września 2009, 09:45

Ja bym mógł zrobić wersje cyfrową (wyświetlacz na świetlówkach), ale niestety nieprędko będę miał na to czas i fundusze :?
DocBrown
 

Re: Lightingowy Zegar świetlówkowy

Postprzez cieszyn » 28 września 2009, 21:11

DocBrown napisał(a):Ja bym mógł zrobić wersje cyfrową (wyświetlacz na świetlówkach), ale niestety nieprędko będę miał na to czas i fundusze :?


Czas nie ma tu żadnego znaczenia, wszyscy zaczekamy


PS. - mam inny pomysł:

Może by ktoś zrobił taki zegar w jakimś flashu czy jako aktywna animacja (ale z wirtualnych rur świetlówkowych) w jakimś nowoczesnym generatorze filmów czy czymś takim?

Można by wtedy znacznie skrócić czas wykonania takiego zegara

A jeszcze, gdyby taki animowany zegar można jakoś odpalić na naszej stronce, żeby pokazywał czas - to by był LIGHTING prawdziwy, nie?

Kto sie więc podejmie zrobienia takiego animowanego zegara?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości