monitory LCD vs CRT

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Wasze pokoje.

Postprzez LUMILUXDELUXE » 8 października 2009, 23:23

CDM napisał(a):Owszem, byłoby to dobre rozwiązanie, ale we wszystkich szkołach, jakie znam, oświetlenie całych sal zasilane jest z jednofazowych obwodów, a więc całosć na jednym bezpieczniku.


Przy czym w miażdżącej większości szkół za PRL-u instalowano podwójne oprawy 2x40W, we wszystkich były układy z kondensatorem do przesunięcia fazy. Oczywiście najlepszy sposobem na e.s. jest statecznik elektroniczny. Przy czym powtarzam, śmieszy mnie na przykład mówienie o dramatycznym szarganiu zdrowia statecznikami magnetycznymi w sytuacji gdy wielu z nas pracując w biurze czy domu przed komputerem bez przerwy patrzy w monitor o częstotliwości 60-75Hz, czyli jeszcze gorszej niż w przypadku świetlówki zasilanej indukcyjnie.
Mówiąc prościej, podaje się wysoką częstotliwość jako główną zaletę elektroniki, a dla mnie to tylko skromny argument.
Co do stateczników elektronicznych, wyczytałem dziś że firma Elgo gwarantuje ich pracę przez 50000h (dość mało, niektóre świetlówki już dłużej świecą) i dopuszcza przedwczesne awarie aż 10 % egzemplarzy, czyli jak na razie dla mnie ważniejszym argumentem przeciw elektronice jest jej awaryjność niż likwidacja efektu stroboskopowego jako jej zaleta
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Wasze pokoje.

Postprzez andrzejlisek » 9 października 2009, 11:52

LUMILUXDELUXE napisał(a):wielu z nas pracując w biurze czy domu przed komputerem bez przerwy patrzy w monitor o częstotliwości 60-75Hz, czyli jeszcze gorszej niż w przypadku świetlówki zasilanej indukcyjnie.


Zapomniałeś, że podświetlenie matrycy jest zapewnione miniaturowymi świetlówkami zasilanymi elektronicznie z wysoka częstotliwością, wiec obraz jest stabilny. Natomiast 60-75Hz to jest odświeżanie obrazu. Problem, jakim jest migotanie obrazu 60-75Hz (w zależności od parametrów monitora i ustawień w systemie operacyjnym), występował tylko w monitorach kineskopowych.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Wasze pokoje.

Postprzez LUMILUXDELUXE » 9 października 2009, 13:39

andrzejlisek napisał(a):
LUMILUXDELUXE napisał(a):wielu z nas pracując w biurze czy domu przed komputerem bez przerwy patrzy w monitor o częstotliwości 60-75Hz, czyli jeszcze gorszej niż w przypadku świetlówki zasilanej indukcyjnie.


Zapomniałeś, że podświetlenie matrycy jest zapewnione miniaturowymi świetlówkami zasilanymi elektronicznie z wysoka częstotliwością, wiec obraz jest stabilny. Natomiast 60-75Hz to jest odświeżanie obrazu. Problem, jakim jest migotanie obrazu 60-75Hz (w zależności od parametrów monitora i ustawień w systemie operacyjnym), występował tylko w monitorach kineskopowych.


Czyli oznacza to że ekran jest stabilny?
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Wasze pokoje.

Postprzez KaszeL » 9 października 2009, 14:43

LUMILUXDELUXE napisał(a):Przy czym w miażdżącej większości szkół za PRL-u instalowano podwójne oprawy 2x40W, we wszystkich były układy z kondensatorem do przesunięcia fazy. Oczywiście najlepszy sposobem na e.s. jest statecznik elektroniczny. Przy czym powtarzam, śmieszy mnie na przykład mówienie o dramatycznym szarganiu zdrowia statecznikami magnetycznymi w sytuacji gdy wielu z nas pracując w biurze czy domu przed komputerem bez przerwy patrzy w monitor o częstotliwości 60-75Hz, czyli jeszcze gorszej niż w przypadku świetlówki zasilanej indukcyjnie.


Mnie natomiast śmieszy jak ktoś nie mający żadnych sensownych argumentów na poparcie swojej teorii - podważa naukowo udowodniony fakt. Ciesz się dalej.

Po raz kolejny podajesz argument, który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie wiem skąd bierzesz swoje dane, ale zdecydowana większość monitorów CRT została już dawno wymieniona na LCD. Ludzie w pracy siedzą albo przed laptopami, albo przez LCD właśnie. Same oszczędności na energii elektrycznej przemawiają za ich stosowaniem. Ja np. nie używam monitora CRT od dobrych 8 lat. Pierwszy zakup jaki zrobiłem po znalezieniu swojej pierwszej pracy, to była wymiana monitora CRT na LCD (kupionego oczywiście na raty). Nawet wtedy gdy używałem monitorów CRT to ich częstotliwość miałem ustaloną na minimum 85Hz, a w domu na prywatnym monitorze 120Hz. Abstrahując już od tego, widać że nie zdajesz sobie sprawy ile schodzeń takie monitory CRT generowały. Poczynając na bólach głowy, przez zapalenie spojówek po syndrom suchego oka włącznie. To tylko i wyłącznie oddziaływanie monitorów na oczy. Jest tego znacznie więcej.

LUMILUXDELUXE napisał(a): Mówiąc prościej, podaje się wysoką częstotliwość jako główną zaletę elektroniki, a dla mnie to tylko skromny argument. Co do stateczników elektronicznych, wyczytałem dziś że firma Elgo gwarantuje ich pracę przez 50000h (dość mało, niektóre świetlówki już dłużej świecą) i dopuszcza przedwczesne awarie aż 10 % egzemplarzy, czyli jak na razie dla mnie ważniejszym argumentem przeciw elektronice jest jej awaryjność niż likwidacja efektu stroboskopowego jako jej zaleta.


Jasne, za mało. Czy ty zdajesz sobie sprawę o jakiej skali czasowej mówisz? 50000h oznacza świecenie przez 17lat(!) po 8 godzin dziennie. Ile godzin używasz oświetlenie w domu? Śmiem twierdzić, że średnio znacznie mniej. Po tym czasie zdążysz kilka razy remontować mieszkanie i wymienić oprawy. Swoją drogą, jestem ciekaw jakie to świetlówki mają trwałość znamionową ponad 50000h. Możesz takie wskazać? Nawet w firmach, w zdecydowanej większości przypadków nie przekracza się tych 8h. Od po prostu tyle się pracuje. Oczywiście są zastosowania specjalne, w których oświetlenia używa się dłużej - ale do takiej pracy są także i specjalne stateczniki o większej trwałości. Tak zupełnie przy okazji, lampa indukcyjna ma trwałość użytkową 100000h tylko i wyłącznie dlatego, że statecznik tyle wytrzymuje. Źródło jest w stanie świecić 2-3x dłużej. Tak czy siak przy oświetleniu 24/7 taki zestaw wytrzymuje ponad 11lat(!). Pokaż mi coś, co wytrzymuje więcej :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8664
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasze pokoje.

Postprzez Whites86 » 9 października 2009, 19:19

Kaszel gdzies na jakiejs stronie przeczytalem ze produkują świetlowki AURA ktore maja gwarantowaną zywotnosc 75000h przy świeceniu 24/h i 46000 przy bardzo częstym zaplonie ;)

co do monitorow mam stary wypalony CRT z 1999r :P uzywam go do dzis ale szczeze nieporownywalbym jego częstotliwosci do czestotliwosci rur
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wasze pokoje.

Postprzez DocBrown » 9 października 2009, 20:28

Z tymi chorobami od CRT chyba mocno przesadziłeś KaszeL.
Ja używam monitora CRT i tak długo jak będzie to możliwe nie zamienie go na LCD.
Przy kompie spędzam bardzo dużo czasu i jakoś nie zachorowałem na żadną z wymienionych przez Ciebie chorób :lol:
Troche demonizujesz sprawę, jakby tak miało być, to dawno byłbym ślepy, albo bym już dziś nie pisał na tym forum :twisted:
CRT na odświeżaniu 85Hz nie powoduje u mnie i osób które znam żadnych z wymienionych przez Ciebie objawów, natomiast od siedzenia przy monitorze LCD dłużej niż dwie, trzy godziny boli mnie głowa i oczy, moja mama która od jakiegoś czasu ma w biurze LCDka też twierdzi, że lepiej jej się pracowało na CRTku.
Monitor którego używam to Philips 107T, przedtem miałem Philipsa 104B.
DocBrown
 

Re: Wasze pokoje.

Postprzez Utilizer » 9 października 2009, 20:43

Ja się wypowiem że 60HZ jest męczące, przez 3 lata miałem CRT 17' 85hZ i był bardzo fajny, nie czułem zmęczenia czy coś

Od niedawna mam LCD 22' i jest bardzo dobry, chodź powiem że przez pierwszy tydzień miałem złe wrażenia, ale pózniej się przyzwyczaiłem
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Wasze pokoje.

Postprzez DocBrown » 9 października 2009, 20:51

No 60Hz na dłuższą metę troche męczy, ale nie jest źle.
DocBrown
 

Re: Wasze pokoje.

Postprzez Whites86 » 9 października 2009, 21:06

DocBrown napisał(a):No 60Hz na dłuższą metę troche męczy, ale nie jest źle.

no dla mnie to jest tragedia, uzywam 75Hz bo przy 60 bym niewyrobil
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wasze pokoje.

Postprzez KaszeL » 9 października 2009, 22:43

DocBrown napisał(a):Z tymi chorobami od CRT chyba mocno przesadziłeś KaszeL.
Ja używam monitora CRT i tak długo jak będzie to możliwe nie zamienie go na LCD.


Ależ przecież nikt Cie nie zmusza. Możesz sobie siedzieć przed tym CRT oświetlając się rtęciówką do woli. Mógłbym oczywiście wyliczyć co najmniej 10 zalet LCD, którym najlepszy nawet CRT nie dorówna. Tylko chyba nie ma sensu ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8664
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości