DIY [czyli zrób to sam]

Dyskusja na tematy dowolne

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez bartek380V » 29 listopada 2017, 22:09

MRP200 napisał(a):Znając życie to Sławek pewnie nie ma LM317. Poza tym Sławek uważa, że stabilizatory liniowe to dziś archaizm i wg niego, dziś królują przetwornice impulsowe.

Stabilizator napiecia=prosty układ ale sporo niepotrzebnego ciepła czyli strat. Przetworki bardziej awaryjne ale chyba lepsza sprawnosc
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez MRP200 » 30 listopada 2017, 08:28

Jak dla mnie to ameryki nie odkryłeś. To są fakty, które znam.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez slaweklampy » 30 listopada 2017, 09:01

MRP200 napisał(a):Znając życie to Sławek pewnie nie ma LM317. Poza tym Sławek uważa, że stabilizatory liniowe to dziś archaizm i wg niego, dziś królują przetwornice impulsowe.


Mam LM317, ale nie nadaje się tutaj ze względu na duży wymagany spadek napięcia przy zasilaniu napięciem 5V z zasilacza komputerowego AT.

MRP200 napisał(a):Poza tym Sławek uważa, że stabilizatory liniowe to dziś archaizm i wg niego, dziś królują przetwornice impulsowe.


Zdobycie zasilacza impulsowego za niską cenę nie jest specjalnie trudne.

Niedawno zbudowałem przetwornicę do zasilania diody LED COB 10W na układzie scalonym UC3842, ale jeszcze jej nie pokazałem gdyż jest zlutowana w pająku. Zasilana jest napięciem przemiennym 24V.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez galad » 2 grudnia 2017, 18:02

Sobotnie porządki, i stało się.
Obrazek
Z powodu przyciągania ziemskiego "obróciło się w proch" nie było nawet jak skleić, za dużo małych kawałków.
Po lampce została oprawka, klosz, przewód, i przelotki na sznur zasilający, a! żarówka też przeżyła :D
Po ok 30 minutach, lampka odrodziła się w tej postaci :lol:
Obrazek
Obrazek
Robiona na szybko więc trochę krzywa, ale ma to tez swój urok.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Elektroservice » 2 grudnia 2017, 21:46

Masakra :D
Moim zdaniem to nadaje się tylko do pieca, oczywiście po zdemontowaniu oprawki, abażuru, przewodu i żarówki :) Po prostu opał :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez amisiek » 3 grudnia 2017, 11:58

Pieniek na tokarkę, wytoczyć ładny kształt, wygładzić papierem ściernym, potraktować bejcą, kilka warstw lakieru i może coś z tego będzie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Elektroservice » 9 grudnia 2017, 19:40

Takie coś popełniłem przez weekend :)
Jest to instalacja sterująca podgrzewaczem w silniku 1.9 TDI 1Z :)
Oryginalnie podgrzewaczem steruje ECU, ale u mnie nie ma tego elementu oraz reszty elektroniki (silnik pracuje na pompie w pełni mechanicznej) stąd trzeba było coś dorobić aby w zimie nie marznąć ;)

Czujnik temperatury informujący sterownik o aktualnej temperaturze płynu chłodzącego
Obrazek

Sterownik wraz z zabezpieczeniami i przekaźnikami
Obrazek
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez MRP200 » 10 grudnia 2017, 00:28

W moim Kangurze namierzyłem taki podgrzewacz.
Obrazek
Obrazek
Ten na fotce jest akurat z osprzętu silnika, który kupiłem do wymiany. U mnie jest w wersji na 4-ry grzałki. Przynajmniej wiem, po co tyle bezpieczników 80 A w skrzynce w komorze silnika.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez Elektroservice » 10 grudnia 2017, 11:54

Dobra rzecz, bo Diesle na bezpośrednim wtrysku mają wysoką sprawność przez co się słabo grzeją :) Ty masz o tyle lepiej, że jest oryginalnie sterowanie do tego.

P.S. 80A to na pewno nie wszystkie od podgrzewacza, jedna taka świeca pobiera 20A na start i prąd w miarę jak temperatura płynu rośnie spada do 10A. U mnie na zdjęciach widać 2 BMy. Jeden na 40A a drugi na 30A. 40A zabezpiecza 2 świece, 30A jedną.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: DIY [czyli zrób to sam]

Postprzez IndustrialStalker » 10 stycznia 2018, 14:33

Obrazek
Żeby mi wodomierz nie zamarzł.
Termostat(+zasilacz, termopara wypięta chwilowo) i układ gniazda zanikowego(takie jak w odkurzaczu warsztatowym). Jedna żarówka ma grzać wodomierz, jak przymrozi a druga w oknie sygnalizować, że ta pierwsza grzeje. Jak w nocy przy 10stopniowym mrozie zobaczę że się nie świeci, znaczy że prawdopodobnie "grzałka" się przepaliła.
Trzecie gniazdko na wypadek gdyby sterowanie zawiodło. Można będzie ręcznie obejść.
https://www.facebook.com/object77b
Avatar użytkownika
IndustrialStalker
 
Posty: 235
Zdjęcia: 76
Dołączył(a): 10 marca 2011, 14:17

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości