Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Dyskusja na tematy dowolne

Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez DocBrown » 18 lutego 2010, 15:08

Witam wszystkich :)
Postanowiłem zbudować sobie urządzonko, które będzie błyskać w rytm muzyki, jak narazie jest to w fazie testów, zasilanie palnika mam zrobione, jednak mam problem z wyzwalaniem błysków w rytm muzyki. Sam palnik na bank jest sprawny, bo jeśli strzelę w 3 elektrodę zapalnikiem piezo z zapalniczki, to błyska i to za każdym razem, układ ładowania ma wystarczającą wydajność, tak więc pozostało mi jedynie sterowanie.
Ma ktoś jakiś pomysł ?
Moim zdaniem dobry byłby układ generujący impulsy WN w rytm muzyki, tylko że zupełnie nie wiem jak to rozwiązać :( Posiadam kilka transformatorów WN z TV, oraz 2 samochodowe cewki zapłonowe. Wiem, że na pewno będzie trzeba sygnał muzyczny okroić filtrem dolnoprzepustowym i dopiero takim sygnałem sterować trafo WN tak aby generowało impulsy zapłonowe. Może ktoś z was wie jak takie coś zrealizować, jeśli tak, to proszę o jakieś schematy, porady, pomysły itp ;)
Wiem, że temat prawie wcale nie związany z tematyką forum, ale wiem, że jest tu parę osób które się interesują elektroniką, więc może akurat ktoś coś wymyśli :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez max » 18 lutego 2010, 15:34

Nie palnika a jarznika. Palnik to jest na kuchence gazowej albo taki acetylenowy do spawania.
max
 

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez DocBrown » 18 lutego 2010, 15:40

max napisał(a):Nie palnika a jarznika. Palnik to jest na kuchence gazowej albo taki acetylenowy do spawania.


To błyskające coś co ma zastosowanie m.in. w lampach błyskowych to raczej nie jest jarznik.
Palnik też w sumie nie, no ale w takim razie jaka jest prawidłowa nazwa :lol: :?:

P.S. Piszemy nie na temat, nazwa tego owszem interesuje mnie, ale bardziej jednak sposób sterowania.
DocBrown
 

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez MRP200 » 18 lutego 2010, 16:06

Ja z kolei spotkałem się w literaturze, a dokładnie w karcie serwisowej lampy błyskowej, z nazwą "palnik ksenonowy", więc nazwa jest chyba jak najbardziej poprawna.
Co do sterowania, to do wyzwalania tych palników dedykowane są odpowiednie miniaturowe transformatorki zapłonowe (wielkości zatyczki długopisu). Osobna sprawa to strona "niska" takiego trafka. W oryginalnych rozwiązaniach impuls wysokiego napięcia generuje się poprzez przyłączenie naładowanego kondensatora (pojemność rzędu 680 nano) za pomocą tyrystora.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez DocBrown » 18 lutego 2010, 16:16

Stronę niską mam zrobioną, po pstryknięciu zapalnikiem piezo z zapalniczki palnik odpala za każdym strzałem. Jako trafo zapłonowe mam zamiar użyć małego trafa WN z TV, powinno wystarczyć, bo jak podłączyłem jego uzwojenie wtórne pod 3 elektrodę, a pierwotne podpinam do baterii 9V, to palnik za każdym odłączeniem baterii od trafa błyska, zatem ono na pewno da sobie z nim radę. Pozostaje teraz zmusić trafo do generowania impulsów zapłonowych w rytm muzyki :roll:
DocBrown
 

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez amisiek » 18 lutego 2010, 16:41

Moje 0,03gr - użyj optotriaka. Od razu masz separację galwaniczną od elektroniki podającej muzykę (to przecież i tak zasilasz z innego zasilacza). Widziałem całkiem fajny i prosty układ na linearyzowanych bramkach NAND (UCY 7400, ktoś to jeszcze pamięta;) ?), na wyjściu masz sygnały TTL, którymi sterujesz optotriakiem przez rezystor (300 Omów albo jakoś tak, sprawdź czerwonym LEDem prąd). Po stronie triakowej, ładujesz kondensator z 300V, potem triakiem go spinasz z pierwotną stroną trafa zapłonowego. Gdy kondziołek się rozładuje, triak przestaje przewodzić i cały proces sie powtarza. W ten sposób robiłem stroboskop dawno temu. Postradziecki palnik IFK-120 naprawdę daje radę;)
Częściową inspirację możesz mieć także tutaj oraz tutaj, gdzie jest także przykład użycia linearyzowanych bramek NAND jako prostego wzmacniacza. Działa bardzo fajnie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez slaweklampy » 18 lutego 2010, 19:15

Zamiast optotriaka można zastosować transoptor zasilany w stroboskopie za pomocą zasilacza dającego niewielkie napięcie. Mam tak zrobione w stroboskopie typu kogut. Do formowania impulsu wyzwalającego można użyć przerzutnika Schmitta. Ja używam do tego celu wskaźnika wysterowania z przedwzmacniaczem.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez amisiek » 18 lutego 2010, 19:20

Bardzo dobry pomysł z przerzutnikiem Schmitta, transoptor tez jest popularniejszy od optotriaka. Ja już miałem optotriaki i dlatego nie zawahałem się ich użyć;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez DocBrown » 18 lutego 2010, 19:26

Jak chodzi o mój projekt, to od strony zasilania palnika jest gotów, przetwornica zasilana z 12V ładuje kondensator pod który podłączony jest palnik, małe trafo WN z TV podłączone uzwojeniem wtórnym pod masę palnika i 3 elektrodę po podawaniu na uzwojenie pierwotne impulsów napięcia z baterii 9V za każdym razem wyzwala błysk, nawet przy szybkim wyzwalaniu ładowanie nadąża, więc z pracą w rytm muzyki problemu nie będzie.
Problemem jedynym jaki pozostał jest takie sterowanie tym trafem, aby dawało impulsy do zapłonu palnika w rytm muzyki. Po prostu potrzebuje układu zawierającego na wejściu filtr dolnoprzepustowy i dającego na wyjściu impulsy napięcia najlepiej 12V, które przez trafo zostaną zmienione na zapłonowe.
Mam nadzieje, że dokładnie objaśniłem o co mi chodzi :)
DocBrown
 

Re: Sterowanie palnika błyskowego w rytm muzyki

Postprzez amisiek » 18 lutego 2010, 19:29

Weź schemat tego kolorofonu to jest w linku. wybierz tylko tor od najniższych basów. Wstaw za ostatnią bramką NAND przerzutnik Schmitta, z niego steruj tyrystor, który zrobi rozładowanie kondensatora przez trafo. Popatrz na schematy lamp błyskowych w linku, ja bym to zrobił właśnie tak.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości