[Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Dyskusja na tematy dowolne

[Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez amisiek » 17 marca 2010, 22:11

Napiszcie jakie lampy najbardziej lubicie i krótko dlaczego. Potem te, których nie lubicie i dlaczego.
Dla mnie numerem jeden jest ceramiczny metalohalogen o barwie 942. Dlaczego? Lampa jest mała, daje bardzo dużo dobrego światła przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej.
Nie lubię lamp sodowych niskociśnieniowych - bo z takim światłem nie da się żyć, nie mówiąc o robieniu zdjęć. Na szczęście w Polsce mało tego jest.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez Misiumac » 17 marca 2010, 22:48

1. Lubię: Lampy Rtęciowe większych mocy oraz Metalohalogenkowe (zwłaszcza w naświetlaczach) ponieważ barwa i jakość tego światła są bardzo dobre dla oczu.
2. Nie lubię: WLS-ów/Sodówek (w zasadzie są dla mnie neutralne) oraz (podobnie jak amisiek) Niskoprężnych Lamp Sodowych (SOX). Nie dość że barwa tego światła jest bardzo kiepska to jest pod nimi ciemno, według mnie żadnego pożytecznego światła one nie dają :? Kiedy byłem w Anglii, mogłem narobić setki fot tego dziadostwa :?
Ostatnio edytowano 25 lutego 2011, 18:48 przez Misiumac, łącznie edytowano 5 razy
Misiumac
 

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez slaweklampy » 18 marca 2010, 09:07

1. Lubię lampy sodowe i metalohalogenkowe w bańkach eliptycznych opalizowanych.
2. Nie lubię metalohalogenków dwustronnie trzonkowanych i opraw typu naświetlacze do nich.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez CDM » 18 marca 2010, 10:56

To chyba żadna tajemnica,że jestem fanem świetlówek, interesują mnie prawie wszystkie, najmniej jednak te tzw. "zamienniki żarówek", czyli lampy z gwintem E27 i E14 o barwie 827 (nie mam w domu ani jednej), bardzo dobre zdanie mam też o lampach metalohalogenkowych, niespecjalnie narzekam też na lampy sodowe wysokoprężne (może poza wersją SON (T) Plus i HG Free Master). Przede wszystkim zaś nie znoszę SOXów, nie przepadam też za żarówkami
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez Whites86 » 18 marca 2010, 12:03

CDM napisał(a):To chyba żadna tajemnica,że jestem fanem świetlówek, interesują mnie prawie wszystkie, najmniej jednak te tzw. "zamienniki żarówek", czyli lampy z gwintem E27 i E14 o barwie 827 (nie mam w domu ani jednej), bardzo dobre zdanie mam też o lampach metalohalogenkowych, niespecjalnie narzekam też na lampy sodowe wysokoprężne (może poza wersją SON (T) Plus i HG Free Master). Przede wszystkim zaś nie znoszę SOXów, nie przepadam też za żarówkami

mam bardzo podobne zdanie co CDM :)
najbardziej zas lubie świetlówki T12, te "zamienniki żarówek" tez mi nie przeszkadzaja pod warunkiem ze mają inną barwę niż 827 bo jak dla mnie ta barwa to porażka :roll: w domu używam kompaktów 864 :)
uwielbiam metalohalogeny ale tylko te o barwach 4000K i wyżej, te cieple niezbyt mi się podobają no najbardziej to lubie HQI-BT 400W :mrgreen:
lubie też peningi ;) głownie od 210W do 350W często maja takie fajne rózowawe światlo duzo inne niż zwykla soda :)
z lamp ktore lubie moge zaliczyc na ostatnim miejscu rtęciowki, są na ostatnim ze względu na trwałosc :roll: te zzieleniale wydojone i na wpoł żyjące wcale mi sie niepodobają, lubie tylko te nowe świecące pelnym strumieniem
a z najbardziej nielubianych to żarówki i sodówy wszelkiego typu od zwyklych lamp sodowych koncząc na soxach, strasznie nielubie tego zoltego swiatla ktore jest wszędzie, zimą to niebo jest az pomaranczowe od tego :evil: nieoddają one praktycznie żadnego klimatu w żadnym miejscu, są jedynie dobre do iluminacji obiektów z czerwonej cegly i niczego pozatym :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez qba » 18 marca 2010, 18:49

Ja nie lubię wszelkich chińskich źrodeł światła. szczególnie pseudoświetlówek kompaktowych. Lubię rtęciówki LRF. LRy daja zbyt trupie światło i strasznie wyglądają, ale nie pogardziłbym takim w kolekcji. Lubie sodówki, szczególnie WLSP oraz standardowe, z mlecznymi bakami. Żarówki lubie zwłaszcza te starsze, z bańką A 60 i jednoskrętką. Przede wszystkim matowe. Lubie także małogabarytowe żaowki E27 i E14. Świetlówki kompaktowe najbardziej lubie o barwie 4000k. Zarówno 2 lub 3U, a także spiralki. "Kwiaty lotosu" niezbyt mi sie podobają. Fajnę tez sa stare świetlówki, z magnetycznym zapłonem Phillipsa, gdzie rurki zakryte były dodatkowo podłużną mleczną bańką. . Liniowe wole T12 od T8. Podoba mi sie różowawa barwa starych ciepłobiałych Polampów, jest sto razy lepsza niz np barwa kompaktów Apollo. Halogeny lubię te na 12v. Dają całkiem przyjemne światło, białe i jasne. Nie przepadam za tymi na standardowe napięcie, bo sa nietrwałe i potrafia przedlicznikowe zabezpieczenie wywalć.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez CDM » 18 marca 2010, 21:14

qba napisał(a): Halogeny lubię te na 12v. Dają całkiem przyjemne światło, białe i jasne. Nie przepadam za tymi na standardowe napięcie, bo sa nietrwałe i potrafia przedlicznikowe zabezpieczenie wywalć.
Zgadzam się :)
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez DocBrown » 18 marca 2010, 21:53

Lubię wszelakie lampy rtęciowe, świetlówki T12 nawet te w ciepłych barwach są znośne, kompakty o barwie 6500K, metahalogenki zwłaszcza te chłodne, stare WLSy Polampu, oraz diody LED. Nie lubię wszelakich stricte żarowych, tzn żarówek, halogenów (szczególnie tych na 220V), wspólczesnych WLSów, nienawidzę SOXów (sorry za wyrażenie, ale to po prostu zaszambia światłem), świetlówek T8 (wyglądają jakby do oprawy wkręcić kij :lol:), kompaktów o ciepłych barwach. I to chyba by było na tyle :P
DocBrown
 

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez OUKS340 » 21 marca 2010, 01:37

Uwielbiam świetlówki, ale T12 (zwłaszcza stary Polamp), LRF-y, ciepłe świetlówki kompaktowe, MH. Nie lubię sody (zwłaszcza niskoprężnej) oraz halogenów (zwłaszcza liniowych).
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Off topic] Źródła światła - sympatie i antypatie

Postprzez famabud » 28 marca 2010, 19:22

Ja nie lubię tylko żarówek. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości