Stroboskop średniej mocy

Dyskusja na tematy dowolne

Stroboskop średniej mocy

Postprzez slaweklampy » 28 kwietnia 2010, 12:36

Witam.

Ostatnio zbudowałem z zalegających części stroboskop o regulowanej energii i częstotliwości błysków. Zbudowany jest on na bazie stroboskopu Jabel J-23 i Jabel J-111.

Budowa:
Stroboskop ten umieszczony jest w obudowie metalowej, palnik IFK120 umieszczony jest w reflektorze samochodowym. Na dole obudowy umieszczona jest płytka z układem elektronicznym stroboskopu. Z boku obudowy umieszczony jest wyłącznik i potencjometr regulacji częstotliwości błysków. Obudowa jest połączona przewodem trójżyłowym z wtyczką.

Zasada działania:
Układ ładowania kondensatorów elektrolitycznych o pojemności 100uF 400V wykorzystuje prostownik mostkowy zwierany za pomocą wyłącznika z przewodem zasilającym, Przy zwarciu dwie diody zostają odłączone i tworzy się podwajacz napięcia. Napięcie wzrasta z ok. 300 do 600V, co zwiększa energię błysku czterokrotnie. Prąd ładowania ogranicza kondensator elektrolityczny Miflex MKSP 5P o pojemności 4uF i napięciu pracy 400V. Przy kondensatorach umieszczono rezystory rozładowujące. Prostownik pomocniczy z kondensatorem 4,7uF 315V i diodą 1N4007 zasila generator impulsów. W obwodzie zasilania stroboskopu włączono rezystor drutowy 18 Om zabezpieczający diody i styki wyłącznika przed przeciążeniem prądowym.

Energia błysków wynosi ok. 2,5J przy trybie ze zwiększoną mocą ok. 10J, Częstotliwość błysków jest bardzo mała.

Stroboskop jest prawie ukończony, brakuje jeszcze mocowania reflektora i wykończenia obudowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Stroboskop średniej mocy

Postprzez DocBrown » 28 kwietnia 2010, 13:46

Moim zdaniem kompletnie nieprzemyślana konstrukcja w obleśnej obudowie :P
Pierwszy błąd, to kondensator elektrolityczny 100uF, dla IFK120 to już o dużo, za dużo, pozatym elyty nie bardzo nadają się do takiej pracy, kolejnym błędem jest rezystor drutowy, po prostu nikomu niepotrzebna grzałka źrąca tylko niepotrzebnie energie, pozatym opracowałbyś choć do czegoś porządną obudowę zamiast kolejnej dennej prowizory. Ja również posiadam stroboskop średniej mocy na bazie IFK120, kondensatory mam MKSP 20uF/250V i one spisują się idealnie, bo wcale sie nie grzeją, a jako ograniczenie prądowe mam dławik FL4000 :P W mojej konstrukcji nie nagrzewa się nic prócz badziewnego IFK120, który docelowo zastąpie czymś porządnym :twisted:
DocBrown
 

Re: Stroboskop średniej mocy

Postprzez DocBrown » 28 kwietnia 2010, 13:47

Aha, mam pytanie, czy ta metalowa "obudowa" jest choć podłączona do przewodu ochronnego ??
A może masz II klasę ochronności, tzn wzmocniona/podwójna izolacja itp ? :P
DocBrown
 

Re: Stroboskop średniej mocy

Postprzez slaweklampy » 29 kwietnia 2010, 08:25

Obudowa jest podłączona do przewodu ochronnego. Stroboskop pracuje z tak małą częstotliwością, że kondensatory się grzeją słabo. Przewody są podwójnie izolowane, tzn. umieszczone w koszulkach izolacyjnych.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości