Poszukuje układu scalonego KP1016BИ1

Dyskusja na tematy dowolne

Poszukuje układu scalonego KP1016BИ1

Postprzez DocBrown » 12 maja 2010, 10:38

Witam wszystkich, wiem że na tym forum jest paru elektroników, tak więc może ktoś mnie poratuje :)
Otóż ostatniej nocy burza zniszczyła mi stary, Rosyjski zegar elektroniczny ЭЛEKTPOHИKA 7, w momencie gdy piorun uderzył gdzieś w pobliżu usłyszałem trzask nieco głośniejszy niż wybijany wyłącznik nadprądowy i zauważyłem, że wyświetlacz zegara jest ciemny. Po otwarciu obudowy okazało się, że szlag trafił wspomniany w tytule układ scalony KP1016BИ1. Układ dosłownie eksplodował, tzn oderwało kawałek obudowy, na szczęście został on wewnątrz obudowy zegara i tylko dlatego udało mi się odczytać oznaczenie tego układu. Prócz scalaka nic nie wygląda na ubite, wyświetlacz VFD jest cały, tak więc podejrzewam, że po wymianie zegar by zadziałał.
Czy ktoś z was wie coś na temat tego układu, zna jakiś jego zamiennik ?
A może ktoś ma taki układ w posiadaniu i odsprzeda mi go ?
DocBrown
 

Re: Poszukuje układu scalonego KP1016BИ1

Postprzez MRP200 » 12 maja 2010, 14:40

Zdobycie takiego układu możliwe w zasadzie jest z jakiegoś "złomowanego" zegara.
Nie chcę Ciebie co prawda zniechęcać do jego naprawy, ale warto zastanowić się, czy jest sens naprawiać ten zegar. To, że rozerwało jeden układ, nie znaczy, że pozostałe nie dostały. A zasadnicze pytanie, co z zasilaczem, bo raczej tędy dostało się przepięcie. Tyle, że prąd piorunowy musiał którędyś zamknąć się do ziemi. Bo właśnie w ten sposób padł mi kiedyś w domu bezprzewodowy telefon (prąd piorunowy zamknął się od sieci poprzez telefon i linię telefoniczną do ziemi), o dziwo, pozostała elektronika podłączona do sieci przeżyła.
Mój znajomy naprawiał kiedyś Neptuna po burzy, ale tylko dlatego, że ten telewizor należał do Naczelnika Urzędu Gminy. W tym Neptunie nic nie było spalone ani rozerwane, a efekt był taki, że wymienił w nim chyba wszystkie moduły włącznie z powielaczem a i tak telewizor nie działał do końca poprawnie.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Poszukuje układu scalonego KP1016BИ1

Postprzez slaweklampy » 12 maja 2010, 15:07

Odpowiednikami są MN1435 oraz KP145NK1901.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości