Stare kalkulatory

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Stare kalkulatory

Postprzez slaweklampy » 24 maja 2010, 07:45

Wyświetlacze VFD w kalkulatorach były stosowane z powodu braku wyświetlaczy LCD o odpowiednich parametrach. Wyświetlacze LCD mają mniejszy pobór mocy, ale niestety, same nie świecą. Obecnie wyświetlacze VFD i LCD są stosowane w sprzęcie RTV i AGD. W zegarach zasilanych sieciowo stosuje się wyświetlacze LED. W przyszłości w tego typu sprzęcie będą stosowane wyświetlacze OLED.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Stare kalkulatory

Postprzez DocBrown » 24 maja 2010, 09:35

Należy też pamiętać, że wyświetlacze VFD mają jeszcze jedną ogromną zaletę - nie wylewają się, w przeciwieństwie do LCD. W samochodzie w obrotomierzu mam elektroniczny zegarek LCD i niestety wylał mi się on i wylewa się coraz mocniej :evil:
DocBrown
 

Re: Stare kalkulatory

Postprzez DocBrown » 24 maja 2010, 09:50

A tak to wygląda :evil:

Obrazek
DocBrown
 

Re: Stare kalkulatory

Postprzez MRP200 » 24 maja 2010, 14:55

Ale wyświetlacze VFD to wyświetlacze lampowe, obudowa szklana, a więc delikatna. Przy nieostrożnym obchodzeniu się łatwo o ułamanie rurki pompowniczej, a wtedy dojdzie do zapowietrzenia, no i po wyświetlaczu.
Z kolei w przypadku wyświetlaczy LCD zjawisko wylewania tak faktycznie spowodowane jest rozszczelnieniem obudowy i stopniowym dostawaniem się powietrza, które powoduje takie stopniowe czernienie całej powierzchni wyświetlacza. Tego rodzaju wyświetlacze wrażliwe są też na niewłaściwe napięcie sterujące, szczególnie jeżeli zawiera składową stałą. Powoduje to trwałe utrwalanie wyświetlanego symbolu.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Stare kalkulatory

Postprzez DocBrown » 24 maja 2010, 15:04

Wyświetlacze stosowane przez firmę Audi działają na odwrót, tzn tło jest czarne, a symbole jasne i jak się wylewa to ubywa tła :evil:
DocBrown
 

Re: Stare kalkulatory

Postprzez KaszeL » 24 maja 2010, 15:23

Nie tyle wyświetlacz, co polaryzator założony jest inaczej. Każdy LCD można przerobić na taki "czarny" i na odwrót ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Stare kalkulatory

Postprzez DocBrown » 24 maja 2010, 17:12

Całkiem możliwe, z tym, że jak wyjąłem LCD z obrotomierza, to wyglądał tak jak na foto, tylko w miejscu cyferek też był czarny.
DocBrown
 

Re: Stare kalkulatory

Postprzez andrzejlisek » 24 maja 2010, 19:29

KaszeL napisał(a):Nie tyle wyświetlacz, co polaryzator założony jest inaczej. Każdy LCD można przerobić na taki "czarny" i na odwrót ;)

Kiedyś miałem taki kalkulator, w którym jeden polaryzator nie był trwale przytwierdzony do wyświetlacza i można go było założyć odwrotnie uzyskując jasne cyfry na czarnym tle. Wydawało mi się, że jest to nietypowy wyświetlacz, bo z reguły w kalkulatorach są czarne cyfry na jasnym tle. Na początku miałem przy tym niezły ubaw. Ale jak w szkole pożyczałem kalkulator kolegom i jednej nauczycielce, to nikt się nie pytał mnie, dlaczego mam taki "nietypowy" wyświetlacz.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Stare kalkulatory

Postprzez moog » 24 maja 2010, 20:24

Te zegarki z wyświetlaczem świecącym na czerwono, to Unitra-Warel, takie jak ten:
http://allegro.pl/item1038591238_2_kole ... l_led.html
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare kalkulatory

Postprzez MRP200 » 25 maja 2010, 10:22

Pamiętam, jak jeszcze w technikum, kolega rozebrał swój kalkulator na części pierwsze a potem poskładał i ze zdziwieniem stwierdził, "co ten ekran taki ciemny". Oczywiście źle założył polaryzator.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości