Stare kalkulatory

Dyskusja na tematy dowolne

Stare kalkulatory

Postprzez famabud » 23 maja 2010, 19:11

Chciałbym Wam pokazać pewien kalkulator firmy MEER-ELWRO, którego znalazłem u mojego dziadka na strychu. Już dawno chciałem go odpalić, ale nie miałem przewodu do niego, więc wyciągnąłem przewód od pewnego radia, no i działa. Resztę dopowiedzą te fotki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Stare kalkulatory

Postprzez DocBrown » 23 maja 2010, 21:05

Wyświetlacz pewno VFD :)
DocBrown
 

Re: Stare kalkulatory

Postprzez cieszyn » 23 maja 2010, 22:13

Pełen hardcore to pierwsze kalkulatory z wyświetlaczem koloru czerwonego, nie ma już dziś chyba szans je ujrzeć, były potem także w zegarkach elektronicznych naręcznych, pamiętam z jakim szacunkiem oglądaliśmy je po raz pierwszy, nie wiem, jak były zrobione, ale dawały chyba inne światło niże obecnie dają LED-y
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare kalkulatory

Postprzez DocBrown » 23 maja 2010, 22:16

cieszyn napisał(a):Pełen hardcore to pierwsze kalkulatory z wyświetlaczem koloru czerwonego, nie ma już dziś chyba szans je ujrzeć, były potem także w zegarkach elektronicznych naręcznych, pamiętam z jakim szacunkiem oglądaliśmy je po raz pierwszy, nie wiem, jak były zrobione, ale dawały chyba inne światło niże obecnie dają LED-y


Nie ma :twisted: :?:
A ja takowy kalkulator posiadam, w dodatku sprawny :twisted:
Tylko muszę go poszukać :roll:
DocBrown
 

Re: Stare kalkulatory

Postprzez cieszyn » 23 maja 2010, 22:19

to pokaż jak świeci, jak go znajdziesz, nie wiem, czy to ten typ wyświetlacza, o który mi chodzi - one były takie bardzo mocno czerwone i takie bardzo jaskrawe, tak jak zapamiętałem - dziecięciem naonczas będąc
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare kalkulatory

Postprzez DocBrown » 23 maja 2010, 22:20

Czerwony, intensywnie czerwony, kalkulator ten nie jest polskiej produkcji, ale identyczny wyświetlacz posiadały polskie kalkulatory Brda.
DocBrown
 

Re: Stare kalkulatory

Postprzez cieszyn » 23 maja 2010, 22:36

Ja miałem na myśli tak naprawdę pierwsze zegarki elektroniczne

Cechą charakterystyczną było to, że cała powierzchnia zegarka była zupełnie czarna, jedynie na tle tej czerni świeciły się cyfry na czerwono - pamięta ktoś te zegarki i te wyświetlacze ????
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare kalkulatory

Postprzez DocBrown » 23 maja 2010, 22:49

A więc to co innego :roll:
DocBrown
 

Re: Stare kalkulatory

Postprzez andrzejlisek » 24 maja 2010, 00:23

Co do zegarków, to ja się nie spotkałem, ale słyszałem, że gdzieś pomiędzy 1970, a 1989 istniały takie zegarki elektroniczne z wyświetlaczem prawdopodobnie LED, świecącym na czerwono. Najciekawszą rzeczą w tych zegarkach było to, że normalnie nic nie wyświetlały. A żeby odczytać godzinę, to wciskało się przycisk i wyświetlacz się włączał i wyświetlał aktualną godzinę. Jak sę puściło przycisk, to wyświetlacz przestał wyświetlać. Mówiło się, żeby nie trzymać włączonego wyświetlacza za długo ze względu na to, że wyświetlacz był ponoć dużym pożeraczem energii z baterii.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Stare kalkulatory

Postprzez cieszyn » 24 maja 2010, 01:13

andrzejlisek napisał(a):Co do zegarków, to ja się nie spotkałem, ale słyszałem, że gdzieś pomiędzy 1970, a 1989 istniały takie zegarki elektroniczne z wyświetlaczem prawdopodobnie LED, świecącym na czerwono. Najciekawszą rzeczą w tych zegarkach było to, że normalnie nic nie wyświetlały. A żeby odczytać godzinę, to wciskało się przycisk i wyświetlacz się włączał i wyświetlał aktualną godzinę. Jak sę puściło przycisk, to wyświetlacz przestał wyświetlać. Mówiło się, żeby nie trzymać włączonego wyświetlacza za długo ze względu na to, że wyświetlacz był ponoć dużym pożeraczem energii z baterii.



OOOOOOOOOOOO!!! :o :o :o To właśnie to

Ale o ile się nie mylę, potem podobne lub te same wyświetlacze były stosowane w kalkulatorach, potem oczywiście postęp zrobił swoje, ale te początki tez były ciekawe 8-)

Sorry, że tak "zjechałem" na te zegarki, ale jak pisałem, te rozwiązania stosowane były w kalkulatorach
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości