Elektrownie wiatrowe

Dyskusja na tematy dowolne

Elektrownie wiatrowe

Postprzez Misiumac » 25 czerwca 2010, 14:02

Cześć :!:
Czy w waszej okolicy znajdują się jakieś elektrownie wiatrowe? A może są jakieś plany na postawienie tego typu elektrowni? Co o nich sądzicie?- To wszystko w tym wątku :)
Jeśli chodzi o moje okolice, to najbliższa taka elektrownia znajduje się w Koniecwałdzie (pow. Sztumski). Składa się z 12 turbin. Wysokość jednego masztu wynosi jakieś 80m.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
W mojej gminie również planowano elektrownie wiatrowe:
"Wyrosną" elektrownie wiatrowe. Do końca 2010 r. ma stanąć 19 wiatraków

Dodając zdjęcie oświadczam, że mam prawo do dysponowania nim, zgadzam się na przetwarzanie danych w celu jego publikacji, oraz na nieodpłatne wykorzystanie zdjęć w serwisie naszemiasto.pl oraz innych serwisach i gazetach Grupy Polskapresse. Proszę o podpisanie autora zdjęcia w sposób podany w formularzu
Niemiecka firma RWE jest zainteresowana wybudowaniem elektrowni wiatrowych w gminie Nowy Staw. To już tylko kwestia czasu, by nad żuławskim krajobrazem zaczęły górować wiatraki. Pierwsze mają stanąć w 2010 roku.

Nowostawscy samorządowcy na ostatniej sesji Rady Miejskiej zmienili studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego. Ujęto w nim możliwość budowy ferm wiatrowych na terenie całej gminy. To kolejny krok w trwającym od stycznia 2007 r. procesie zmierzającym do postawienia wiatraków. Prawie trzy lata temu samorząd podpisał z firmą Dipol z Gdańska porozumienie o przygotowaniu na koszt RWE zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, co umożliwiałoby przeprowadzenie inwestycji. Do tej pory zostały też wykonane potrzebne opracowania dotyczące oddziaływania na środowisko. Konieczne były również uzgodnienia m.in. ze stroną wojskową. co wynikało ze względnie niedużego (ponad 10 km) oddalenia od lotniska wojskowego pod Malborkiem.

Obecnie trwają niezbędne procedury w nowostawskim samorządzie. Na najbliższej sesji ma być głosowany zmieniony plan miejscowy dla obszarów Brzózki i Stawiec, gdzie stanie pierwszych 19 elektrowni wiatrowych.
- RWE na wiosnę 2010 roku chce przystąpić do budowy dróg dojazdowych i równolegle wylać stopy fundamentowe pod wiatraki, co pozwoli na uruchomienie 19 elektrowni do końca przyszłego roku - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Co ważne, firma ma już podpisane umowy na odbiór prądu.
Wiatraki staną na gruntach prywatnych. Niemiecka spółka będzie właścicielom płacić co roku za dzierżawę, ale spory zastrzyk pieniędzy dostanie
też budżet samorządu.
- Rozmowy z RWE trwają. Propozycja dla nas jest taka: od jednej elektrowni gmina będzie otrzymywać rocznie 100 tys. zł podatku od nieruchomości - dodaje Jerzy Szałach.
Łatwo więc wyliczyć, że samorząd zarobiłby 1,9 miliona złotych. A w przyszłości kwota ta może wzrosnąć prawie czterokrotnie, bo docelowo niemiecka spółka zamierza postawić 75 wiatraków.

Niestety, jak na razie nie rozpoczęły się jeszcze żadne prace przygotowawcze. Mam jednak nadzieję, że w niedługim czasie to nastąpi :)
Misiumac
 

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez slaweklampy » 25 czerwca 2010, 14:39

Tą elektrownię widać z drogi krajowej 1 i z drogi 230. ;) W przyszłości w mojej okolicy mają powstać takie elektrownie.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez Luk » 25 czerwca 2010, 15:44

A ja widziałem takie elektrownie przy drodze krajowej nr 11 w okolicach Sianożęt k/Kołobrzegu ;)
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez Kwazor » 25 czerwca 2010, 17:55

Czy w waszej okolicy znajdują się jakieś elektrownie wiatrowe?


Tak 2 m ode mnie :P
11183

2 wieksza własnie jest w produkcji :
13390

A tak na poważnie to najblizsza jest ode mnie około 5km ( w Mrzezinie ) moc nieznana ( dopiero niedawno ja namierzyłem i musze obadać temat )
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez Whites86 » 25 czerwca 2010, 18:57

Ty jestes na tym zdjeciu ? :>
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez cieszyn » 25 czerwca 2010, 19:48

W Ustroniu na Śląsku jest fabryka śmigieł do elektrowni wiatrowych

Byłem tam kiedyś. Śmigło jest puste w środku i jest zrobione rzecz jasna z kompozytów.

Widziałem stanowisko do prób: - zabetonowany potężny fundament, z którego wystają śruby - pręty

Test tak wygląda, że śmigło się na ten fundament nakłada piórem w górę, a u dołu się śmigło przykręca tak, jak to jest w wiatraku

Potem specjalny dźwig łapie za szczyt śmigła i stara się je przygiąć do ziemi, bada się tym samym wytrzymałość tej konstrukcji. Nie widziałem tego na żywo, ale widziałem to miejsce i mówili mi to tamtejsi ludzie.

W kablówce widziałem program, jak monterzy wychodzili wewnątrz słupa - masztu na górę, potem wchodzili aż na samą górę, na generator.
Miejsca tam jest mało, jak kto ma klaustrofobię, to by nie dał rady tam pracować
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez Kwazor » 25 czerwca 2010, 20:02

Tak ja tam jestem Whites...

Co to tych prób to jeszcze sa siły rozrywajace i tym testem ich się nie "zbada" A juz widziałem smigła z kompozytu rozerwane własnie od za dużej rotacji..

Tu mamy właśnie taki przypadek gdy zawiodły hamulce ( lub elektronika) :
http://www.youtube.com/watch?v=CqEccgR0q-o
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez cieszyn » 25 czerwca 2010, 20:07

Przecież ja nie napisałem, że ten test co go opisałem jest jedynym testem. Jest jednym z wielu
Sił tam jest wiele, są siły skrętne, ważny jest rozkład momentu bezwładności, wyważenie całego układu - szereg czynników, które muszą być odpowiednio pokonfigurowane i często sprawdzane

Filmik http://www.youtube.com/watch?v=CqEccgR0q-o bardzo ciekawy, faktycznie, coś zawiodło. Ale w tej sytuacji wokół takich wiatraków powinna być ogrodzona zona - tak dla bezpieczeństwa, a tak sie nie robi. NIe wiem, czy ten wiatrak to nie jest jakaś amatorska konstrukcja ??? - nie twierdzę, że jest.
W końcu takie urządzenie stoi samotnie wśród pól i tylko jego własne systemy mogą zapobiec takiej tragicznej awarii, człowieka tam nie ma.
A zawieść może wszystko, tak jak w samolotach

PS - ciekawe są wiatrownie pionowe - znacie ten patent?

http://www.youtube.com/watch?v=rLa_NY5U1nk&feature=fvw

http://www.youtube.com/watch?v=ZQPQkhDE ... re=related

fajny generator do podładowania akku na statkach, łodziach itp
http://www.youtube.com/watch?v=vYyU49wI ... re=related

Polecam to - Inside the wind turbine:
http://www.youtube.com/watch?v=iRwGcGa3 ... re=related



Nie wiem, czy tak jest, ale ponoć te śmigła w razie wykrycia zbyt silnego wiatru (oprócz zadziałania hamulców) mają taki tryb ustawienia tych śmigieł równolegle do wiatru, dzięki czemu nie ma siły wymuszających ich ruch obrotowy, ale tego nie jestem pewien

A tu montaż takiego giganta - na maszcie kratownicowym, nie na słupie
http://www.youtube.com/watch?v=wHVG-Zhu ... re=related



Pewnie takie coś niejeden chciałbym mieć na swoim dachu:
http://www.youtube.com/watch?v=X-bnIYouQNU&feature=fvw

A tu świetna animacja działania takiej turbiny - potwierdza się, że śmigła mogą się ustawić "z wiatrem":
http://www.youtube.com/watch?v=TXHAkE6I ... re=related
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez Kwazor » 25 czerwca 2010, 21:23

Wiatrak potrafi wygladac jak strach na wróble :D
Nie dosc ze postawi łopaty na 90 stopni to przy nie zadziałaniu któregoś z zabezpieczeń koncówki łopat "wyskakuja" i same ustawiaja sie na 90 stopni ( jesli np siłownik głowny od łopaty nie zadziała lub hamulec ).Lub pożar jak nie od pioruna to od innego zbiegu okolicznicznosci...

Co do potwora 2.5MW to zastosowanie masztu kratownicowego jest tutaj wymagane bo kratownica przenosi znacznie wieksze siły niż rura..

Co co vawt to konstrukcja ma kilka zalet ale i wad..
Dla niej jest nieważny kierunek wiatru oraz jest cichobierzna.
Wada to wolnoobrotowosc ( czyli bez przekładni sie nie obejdzie ) chyba ze robisz pradnice duzej średnicy=koszta=mniejsza sprawnośc energetyczna.
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Elektrownie wiatrowe

Postprzez Misiumac » 25 czerwca 2010, 23:04

Kwazor, świetny pomysł na bezpłatną energię odnawialną :) Też kiedyś próbowałem zbudować swój własny wiatrak (bez turbiny) ale niestety, nie kręcił się :(
Misiumac
 

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości