Sposoby na czyszczenie izolatorów

Dyskusja na tematy dowolne

Sposoby na czyszczenie izolatorów

Postprzez DocBrown » 1 lipca 2010, 13:35

Wiem, że oprócz mnie na tym forum jest jeszcze kilku kolekcjonerów izolatorów :twisted:
Jak wiadomo zdobyczne izolatory rzadko są czyste, często są pokryte wieloletnimi osadami i innymi zabrudzeniami, które ciężko usunąć. Jakie sposoby na czyszczenie izolatorów stosujecie ?
Ja stosowałem wodę z piaskiem, metoda skuteczna, niestety tak wyczyścić można izolator tylko z wierzchu, od środka raczej to się nie udaje :evil:
Porcelanowe izolatory dość ładnie czyści środek do czyszczenia grilli, piekarników, itp, ale też nie zawsze daje radę :(
Macie jakieś skuteczne i sprawdzone metody ?
Jeśli tak to opiszcie je w tym temacie :)
DocBrown
 

Re: Sposoby na czyszczenie izolatorów

Postprzez MRP200 » 1 lipca 2010, 14:29

Słyszałem, że takie osady dobrze czyści ciepły roztwór wodorotlenku sodu, czyli tzw. soda kaustyczna. Może warto by to wypróbować. Zalecam przy tym jednak daleko idącą ostrożność, bo taki roztwór jest silnie żrący.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Sposoby na czyszczenie izolatorów

Postprzez Misiumac » 1 lipca 2010, 16:22

Sody kaustycznej odradzam. Można się tym naprawdę poważnie poparzyć, nie wspominając już o zatruciu się oparami.
Misiumac
 

Re: Sposoby na czyszczenie izolatorów

Postprzez dawidizolator » 11 lipca 2010, 15:04

Więc tak, ja używam: papieru ściernego ale twardego, pumeksu ale też najtwardzego i takie gąbki druciane do czyszczenia garnków :D
Kolekcjoner izolatorów i lamp :)
GG: 227575
Pozdrawiam, Dawid.
Avatar użytkownika
dawidizolator
 
Posty: 434
Zdjęcia: 577
Dołączył(a): 6 lipca 2010, 16:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Sposoby na czyszczenie izolatorów

Postprzez Jorgus » 11 lipca 2010, 20:59

Ja czyszczę izolatory WD40 i drobnym piaskiem :mrgreen:
odziwo to pomaga, ale potem musze je kompać w proszku do prania.Poym WD40 one śmierdzą :x
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Sposoby na czyszczenie izolatorów

Postprzez MRP200 » 11 lipca 2010, 21:21

Porcelanę na moich odgromnikach trakcyjnych czyściłem CILITEM. Trzeba zwilżyć powierzchnię izolatora, a po chwili próbować zetrzeć szmatką. Na końcu całość dobrze opłukać wodą. Do tej roboty zalecam jednak gumowe rękawice, najlepiej typu przemysłowego.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Sposoby na czyszczenie izolatorów

Postprzez Jorgus » 11 lipca 2010, 21:36

ale jak wyczyścić izo.w miejscach gdzie dostęp jest trudny ??clin , szczotka do zębów...i do roboty :mrgreen: ??
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Sposoby na czyszczenie izolatorów

Postprzez elek » 11 lipca 2010, 21:47

Słyszałem, że takie osady dobrze czyści ciepły roztwór wodorotlenku sodu, czyli tzw. soda kaustyczna. Może warto by to wypróbować. Zalecam przy tym jednak daleko idącą ostrożność, bo taki roztwór jest silnie żrący.

Ługi dobrze czyszczą zanieczyszczenia organiczne typu tłuszcze, olejów mineralnych już nie ruszają, do tego są najlepsze niepolarne rozpuszczalniki (benzyna i inne węglowodory)albo emulgatory zawarte w płynach czyszczących + ciepła woda, zanieczyszczenia mineralne można kwasami potraktować np fosforowy (odrdzewiacze), solny (odkamieniacze), siarkowy trochę gorzej się nadaje bo sporo siarczanów jest nierozpuszczalna. A wracając do ługów to powiem że poparzenia kwasami to pykuś w porównaniu z ługami tak że radzę z tym uważać.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości