Ile energii to zużywa?

Dyskusja na tematy dowolne

Ile energii to zużywa?

Postprzez andrzejlisek » 15 września 2010, 14:34

Bardzo dawno temu opowiadałem komuś (osobie nie będącej w temacie) o lampie rtęciowej i usłyszałem pytanie, ile energii zużywa ta lampa. Odpowiedziałem na nie, że lampa ma moc 125W (bo o taką rzeczywiście chodziło). Ta osoba jakby nie zrozumiała odpowiedzi i powtórzyła pytanie. Nie pamiętam zupełnie, co dalej było, ale się jakoś dogadaliśmy.

Moim zdaniem, jedynym parametrem decydującym o wysokości rachunku za energię będącym cechą sprzętu samą w sobie, jest jego moc, dlatego właśnie udzieliłem odpowiedzi poprzez podanie wartości mocy. Drugim parametrem jest liczba godzin pracy między odczytami licznika, ale to już jest sprawa użytkownika, jednak częściowo wynika z przeznaczenia sprzętu. W ciągu dnia lodówka pracuje prawie cały czas, żarówka oświetlająca mieszkanie najczęściej świeci się przez kilka godzin, a czajnik do gotowania wody sumarycznie pracuje góra 20-30 minut w zależności od ilości kaw/herbat wypitych w ciągu dnia w danym domu.

Od tego czasu do dzisiaj nie mogę zrozumieć, co najczęściej chce usłyszeć, jaki parametr i w jakich jednostkach. Czy Wy spotkaliście się z takim pytaniem przy omawianiu komuś urządzenia elektrycznego zasilanego z gniazdka? Jaka odpowiedź najczęściej satysfakcjonuje pytającego?

Gdyby pytanie brzmiało "Ile energii zużywa w czasie np. 8 godzin ciągłej pracy", to odpowiedź jest jednoznaczna, bo mając moc i czas można obliczyć zużytą energię.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Ile energii to zużywa?

Postprzez Whites86 » 15 września 2010, 17:15

to tak jak mnie spytal kumpel ile biorą prądu OUR 125 w ktorych wymienialem lampy (mial ich 10) powiedzialem ze kazda po 125W to to niego zabardzo nie trafialo, dopiero jak przytoczylem przyklad ze mniejwiecej te wszystkie oprawy biorą tyle co jego czajnik elektryczny (a mial taki o mocy 2kW) to wtedy stwierdzil ze to faktycznie malo bo myslal ze więcej one biorą ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Ile energii to zużywa?

Postprzez OBp » 15 września 2010, 17:22

Wszystkim z którymi rozmawiałem wystarczało podanie mocy lampy np. 150W i wiedzieli o co chodzi :roll: Czasem można daną lampę porównac do żarówki 100W :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
OBp
 
Posty: 1559
Zdjęcia: 666
Dołączył(a): 30 czerwca 2008, 18:48
Lokalizacja: Dębno/Szczecin


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości