Walka z depresją za pomocą światła

Dyskusja na tematy dowolne

Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez amisiek » 24 września 2010, 17:41

Zbliża się jesień i zima, warto pomyśleć o dość ciekawym sposobie walki z depresją jesienno-zimową. Problem polega na tym, że krótsze dni i mniejsza ilość słonecznego światła wpływa na nas dość negatywnie. Można znaleźć sporo materiałów na ten temat na przykład tu, tu, czy nawet u Philipsa, przy okazji reklamy lampy do światłoterapii.
Ponieważ forum to zrzesza miłośników oświetlenia, pragnę zaproponować temat, który będzie co jakiś czas wracał. Mianowicie chodzi o sprawne wykorzystanie nowoczesnych wyładowczych źródeł światła do domowej światłoterapii.

cytat ze strony Philipsa:
Lecznicze światło to światło białe o pełnym widmie, bez ultrafioletu i podczerwieni, nie spolaryzowane, o natężeniu od 2,5 tysiąca do 10 tysięcy luksów, czyli 5-20 razy większym niż natężenie normalnego oświetlenia np. w pokoju


Aby terapia była skuteczna, na obszar o powierzchni stołu (2 mkw) należałoby zapodać co najmniej 5-10 tys lm. Jest to sporo światła, ale moim zdaniem znacznie lepsze efekty przyniesie bardzo silne oświetlenie pomieszczeń domowych, gdyż przebywa się tam znacznie dłużej. Moja propozycja zakłada wykorzystanie lampy o strumieniu 20 tys lm świecącej na sufit. Mniejszy strumień światła byłby rekompensowany znacznie dłuższym czasem ekspozycji.
Bardzo ważną sprawą jest temperatura barwowa - co najmniej 5000K. Zatem najlepszym kandydatem byłaby lampa HQI-T 250W /D (Ra=91, 5000K, 20 tys lm). Ewentualnie podobna lampa ale o mocy 400W.
Pozostaje propozycja co do oprawy.
Zapraszam do dyskusji
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez KaszeL » 24 września 2010, 23:38

Ja myślę, że w ramach terapii uruchomię sobie coś w okolicach 1000W - bo 2000W to już lekka przesada :D To będzie dopiero światełko.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez qba » 27 września 2010, 11:44

Ja widziałem w jednym z odcinków "Rodziny Zastępczej" jak chłopaki by walczyć z depresją powkręcali w całym domu żarówki 150w ( w różowych pudełkach z okienkiem) . Na koniec odcinka Maryla Rodowicz dostała od nich te żarówki.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez amisiek » 27 września 2010, 13:03

Pomysł fajny, żarówki pewnie też, ale by to działało, silne światło musi mieć barwę dzienną. Wynika to stąd, że oko ludzkie ma specjalne receptory przeznaczone do regulacji zegara biologicznego.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez OUKS340 » 28 września 2010, 00:14

qba napisał(a):Ja widziałem w jednym z odcinków "Rodziny Zastępczej" jak chłopaki by walczyć z depresją powkręcali w całym domu żarówki 150w ( w różowych pudełkach z okienkiem) . Na koniec odcinka Maryla Rodowicz dostała od nich te żarówki.

Pamiętam ten odcinek :lol: :lol: Jeżeli o mnie chodzi to dosyć dobrze działają na mnie świetlówki Lumilux plus Eco Osramu o barwie 830. 4szt 36W w pokoju + dwie 18W nad biurkiem wystarczą :)
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez mosfetkiler » 30 września 2010, 13:16

Widziałem ostatnio w ofercie Osram nowe lampy typu Powerball, ceramiczne o barwie 942 i mocach 250W i 400W.
Jak dla mnie to za gruby kaliber...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez andrzejlisek » 30 września 2010, 13:54

Co myślicie o świetlówkach dających światło zbliżone do słońca łącznie z UV? Narva produkuje takie pod marką Biovital.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez DocBrown » 30 września 2010, 14:18

Ja w ramach walki z depresją wyrzucam z garażu oprawy Lena oval 60W w ich miejsce instaluje oprawy Philips Pacific na świetlówki 40W. Nie dość, że leny światła prawie nie dawały, to na sam ich widok oraz tych dziadoskich źródeł światła jakie w nich były wkręcone dostać można depresji :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez amisiek » 30 września 2010, 14:52

mosfetkiler napisał(a):Widziałem ostatnio w ofercie Osram nowe lampy typu Powerball, ceramiczne o barwie 942 i mocach 250W i 400W.

To jest ŚWIETNA WIADOMOŚĆ. Wreszcie pojawiły się ceramiki większych mocy!
mosfetkiler napisał(a):Jak dla mnie to za gruby kaliber...

Czego się nie robi dla lepszego zdrowia;)
A tak poważnie - aby światłoterapia miała sens, trzeba mieć naprawdę silne światło i musi być pełne widmo. Ciekawe ile kosztuje 250W /942. Jeśli uzyskali takie samo ciśnienie i podobne składniki jak w małych ceramikach, to Ra powinno być na poziomie 93-98 przy skuteczności 90-100 lm/W. Jesli tak jest, to mamy lidera rynku. Muszę pogrzebać w katalogach.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Walka z depresją za pomocą światła

Postprzez qba » 30 września 2010, 15:06

Na pewno musi być też wysoki współczynnik oddawania barw. Świetlówki o barwie 5400k zapewne daja najlepsze światło. Zwykłe, o barwie 765 powodują u mnie depresję.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości