Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Dyskusja na tematy dowolne

Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez cieszyn » 3 października 2010, 23:14

Mam ogromny sentyment do najstarszych eksponatów z bardzo wielu powodów[/b]:

- część z nich widziałem na żywo, będąc dziecięciem malutkim, większym i średnim wiekiem

- są na zdjęciach mojego taty

- miałem kiedyś w domu taki reflektor fotograficzny, który zmajstrował tato, a była to jakby taka kwadratowa tekturowa tuba, rozszerzająca się ku wylotowi. Z tyłu miała wyłącznik nadtynkowy i kabel z wtyczką, w środku była wyłożona folią aluminiową (wówczas pracowicie uzyskaną z czekolad, bo folii wtedy w sklepach nie było). Jako źródło światła była tam ogromna i długa żarówka 300 W, którą tu kiedyś pokazałem.
Okropnie mocno się ten "reflektor" nagrzewał, więc trzeba było pilnować, żeby jak najkrócej świecił
Potem dawaliśmy tam matową żarówkę fotograficzną 500 W, znacznie od niej mniejszą

- są to elementy w miarę wykonane solidnie, kiedyś robiło się produkty wytrzymałe na wiele wiele lat (nie tak jak dziś, gdy króluje wszędzie świat jednorazówek - nawet "w samochodach" :lol: )

- gdy widzę je na zdjęciach czy starych pocztówkach, to faktycznie czuję w sercu ten młotek i żal mi, że ich już nie ujrzymy w realu

- były proste i skuteczne, a prostota to często największy atut i uniwersalna cecha, która na wiele lat działa na nas niemal tak samo

- są one w obecnych czasach unikatami! A nic tak nie cieszy waszego cieszyna, jak widok na żywo możliwie najstarszej oprawy! :P Bo co to za radość ujrzeć Stradę, jest ich wszędzie jak psów :lol: Klasyk najstarszy natomiast znaleźć, to jak znaleźć 4-listną koniczynę ;)

- mają niesamowity urok i klimat!

. . . . . mogę wymieniać dalej - ale może wystarczy


Zakładam zatem ten nowy, choć bardzo monotematyczny wątek

Wiem, może mi odpisać jedna, 2 osoby, ale nic to, chciałbym porównać moje argumenty z argumentami tych z Was, dla których najstarsze klasyki (jak pisał Neon) powodują, że "czuję - czujecie - w sercu młotek"
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez OUKS340 » 4 października 2010, 23:21

Ja odpiszę podobnie jak Ty Cieszyn :)
- klasyki dawały wspaniały klimat
- ich światło było przyjemnie białe :)
- poniekąd tworzyły naszą historię (chociaż na oświetlenie uliczne mało kto zwracał uwagę)
- praktycznie 95% z nich było produkowanych w Polsce :!:-
- no i te burczenie stateczników
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez cieszyn » 5 października 2010, 11:13

Dzięki!

No to jest już kolejny miłośnik najstarszych oświetleniowych gratów! Bo ja lubię najbardziej te najstarsze :mrgreen:

Co do buczenia dławików, kiedys mnie to wkurzało. Teraz oczywiście to dla mnie słodka muzyczka z głośniczka :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez DocBrown » 5 października 2010, 13:26

Ja również lubię takie oprawy, nie będę powtarzać tego bo kolega OUKS, ale mam takie samo zdanie. Cieszyn nie jesteś sam :D
DocBrown
 

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez Edziu » 5 października 2010, 14:27

Choć jestem dużo młodszy od Cieszyna, ale jeszcze wychowałem się w dobie klasyków, gdzie Strada była nowoczesna oprawą, która zastępowała wszelkiego typu rtęciowe klasyki, owszem i mam sentyment do tych czasów. W dobie dzisiejszych czasów wszystko wszystko jest skomplikowane rozbudowane, zresztą oprawy tez, a kiedyś taka trumienka, kilka zagięć blachy i oprawa, wbrew pozorom, do tej pory często spotykana, w stanie czynnym.np. moim wielkim marzeniem jest ujrzeć na ulicach mojego miasta, ulice oświetlone kwiatami 10xOURW 2250. Ale to nie tylko to pamiętacie może stare projektory, mieliśmy taki kiedyś stary radziecki w Technikum, i jeszcze na chodzie, a w środku jakaś wielka żarówa, w zimę każdy chciał usiąść jak najbliżej, bo on dość mocno się nagrzewał, a w klasie było dość zimno. A pamiętacie np. salonik u babci, stare niekiedy przedwojenne żyrandole? Dzisiejsze w stylu retro tego nie zastąpią :D
Widzisz Cieszyn, jest nas tu więcej, i nie koniecznie pamiętających zamierzchłe czasy ;)
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez cieszyn » 5 października 2010, 18:25

No dzięki wielkie tym, co mają tak jak ja prawdziwe zamiłowanie do najstarszych klasyków!
Świetnie uzupełniliście moje wypowiedzi, podpisuje się pod Waszymi słowami


Czekamy na następnych - są chętni?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez swietlik » 5 października 2010, 18:43

Cieszyn ja również mam do klasyków wielki sentyment.
Jako dziecko spacerowałem ulicami obsadzonymi głównie oprawami rtęciowymi (łyżki, OURW) ale czasami zdarzały się OUSy, pamiętam tą radość jak w końcu wszystko było przyzwoicie oświetlone pod taką kwadratówką :) Sodówka na tamte czasy to był niezły rarytas.
Od dziecka jeżdżąc samochodem, zawsze siedziałem przy szybie i patrzyłem na lampy, tak mi zostało chyba do dziś :mrgreen:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez elektryk » 5 października 2010, 19:39

Ja lubię klasyki, bo gdy byłem mały, w latach 90. większość oświetlenia w moim mieście stanowiły klasyki nawet na głównych ulicach. U mnie na ulicy były Trumienki 125W, codziennie wyglądałem jak się zapalają, przechadzałem się po mieście robiąc przegląd która nie świeci. Gdy jeździłem do babci na inną dzielnicę w bloki, ulica była oświetlona kwadratówkami (al. Niepodległości) i w ciepłe letnie wieczory wyglądałem jak się zapalają. Dziwiłem się czemu słupy z Kwadratówkami (stalowe) poruszają się w wiatr, a te z Trumienkami nie (ŻN z napowietrzną). Kiedyś z babcią wracałem ze szkoły i gdy zobaczyłem że wszystkie lampy świecą odrazu wiedziałem że jest przegląd i rzeczywiście po ulicy kręcił się podnośnik z ZE. U sąsiada nie świeciła trumienka. Więc ja szybko pobiegłem do jego ogrodu przyglądać się, ale była frajda :D :D Potem monterzy dali mi przepalonego LRF 125W. W domu z ojcem próbowaliśmy ją odpalić bez dławika bezpośrednio z kabla, ale tylko błysła. Bardzo nie lubiłem gdy gdzieś wymieniali "stare lampy" na nowe (Strady) :cry: Później gdy miałem 10 lat wolałem gdy zakładali nowe oprawy, ale od czasu gdy jestem na forum l-g ponownie uwielbiam klasyki i bardzo mi ich żal, szczególnie Kwadratówek i Łyżek :oops:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez cieszyn » 5 października 2010, 21:53

No, no - cośkolwiek się nas - fanatyków "najstarszych świecących staroci" - nazbierało :D

może jak się już pozbieramy, to zrobimy sobie jakiś ranking miłości do Klasyków? - ale tylko tych Najstarszych Klasycznych Świecideł (NKS)

W żartach mówiąc, zakładamy klub miłośników NKS - nikt się nie domyśli, co ten skrót znaczy :lol: ;) :lol:

można by to w żartach tłumaczyć tak:
- Najlepsze Klasyki Sezonu :lol:
- Niezniszczalne Kęsy Światła
- Najlepsze Kule Światła
- ..........
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego lubisz najstarsze klasyki ?

Postprzez amisiek » 5 października 2010, 22:25

Nasze Kule Szpiegule ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości