[Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Dyskusja na tematy dowolne

[Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez rtęciówka » 25 stycznia 2011, 21:26

Kolejka linowa Elka była największą atrakcją chorzowskiego parku. Została zlikwidowana w 2007 roku przez władze parku kierujące się tylko i wyłącznie dobrem własnym. Ta decyzja budzi kontrowersje do dzisiaj. Losy kolejki są szczegółowo i dokładnie opisane tutaj: http://www.klelka.republika.pl/. Zainteresowanym polecam lekturę całości, nie warto przepisywać tu swoimi słowami większości zawartości tej strony. Polecam również lekturę księgi gości, widać co społeczeństwo sądzi o władzach Parku.

Ja osobiście nie mogę przeżyć jej likwidacji, zabrali nam największą atrakcję w okolicy. Fajnie by było gdyby tą sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media, może to by był dla niej ratunek... Tylko jak spowodować to zainteresowanie :roll:

Tymczasem chciałbym Wam pokazać kolejkę która stoi od 2006 roku i czeka na swój koniec. Jeśli nic nie zrobimy to zapewne go doczeka...

Stacja Stadion Śląski – widok ogólny, po prawej i lewej stronie widoczne zdemontowane krzesełka, na drugim planie budowa nowego Stadionu Śląskiego:
Obrazek

Stacja Stadion Śląski; widok zza ogrodzenia:
Obrazek

Stacja Stadion Śląski; na pierwszym planie peron odcinka Planetarium - Stadion Śląski (kierunek Planetarium), na drugim planie peron odcinka Stadion Śląski - Wesołe Miasteczko (kierunek Wesołe Miasteczko):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podpory odcinka Stadion Śląski - Wesołe Miasteczko; lina została z nich zdjęta już chyba z rok temu, wyglądają tragicznie ale ponowne zawieszenie liny zapewne spowodowałoby powrót powykrzywianych kół na swoje miejsce:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwsze podpory od stacji Wesołe Miasteczko w kierunku Stadionu, na pierwszym planie widać też tor kolejki wąskotorowej funkcjonującej w Parku:
Obrazek
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez qba » 26 stycznia 2011, 17:59

ja słyszałem w telewizji, że zebrał sie jakiś komitet mający na celu jej przywrócenie.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez rtęciówka » 26 stycznia 2011, 20:20

Nawet został wysłany oficjalny list otwarty do marszałka województwa z prośbą o cofnięcie decyzji o likwidacji i przeprowadzenie generalnego remontu ale dotychczas nie przyniosło to żadnych efektów :(

Stacja Wesołe Miasteczko:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez OUKS340 » 27 stycznia 2011, 01:26

Aż żal na to patrzeć :evil: :evil: :evil: :evil: Wszystko tylko #@$%^&*^%$ bo się nie opłaca :x :x :x :x
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez rtęciówka » 27 stycznia 2011, 13:17

Kolejka rzeczywiście nie przynosiła zysków ale nie przynosiła również strat -zarabiała tylko na swoje utrzymanie przy czym była symbolem parku, jego największą atrakcją i jest nadal unikatem na skalę Europejską jak nie światową...

Przy wejściach na stację zatrzymują nas tabliczki:
Obrazek
W okresie zimowym to nic dziwnego bo kolejka i tak była nieczynna. Ale w lato do dzisiaj wywołują zdziwienie i smutek na twarzach turystów odwiedzających Chorzów którzy o sprawie dowiadują się dopiero chcąc wejść na peron.

Pozostałe dwa odcinki nie zostały jeszcze tknięte i według NIEZALEŻNYCH ekspertów wystarczy wzmocnić kilka podpór tak zwanymi mikropalami, zrobić okresowy przegląd, zawiesić krzesełka i kolejka z powodzeniem mogłaby ruszyć. Ogołoconemu z liny odcinkowi nr 2 pokazanemu na zdjęciach wcześniejszych (był on eksploatowany o jeden sezon krócej niż pozostałe - do 2005r.) potrzebny jest taki sam remont z tym że prace musiałyby obejmować również ponowne zawieszenie liny.
Widok na Stację Wesołe Miasteczko z Promenady gen. Jerzego Ziętka:
Obrazek

Obrazek

I od strony odcinka Wesołe Miasteczko - Planetarium:
Obrazek

Obrazek

Odcinek Wesołe Miasteczko - Planetarium przed murami Śląskiego Ogrodu Zoologicznego:
Obrazek

Odcinek Wesołe Miasteczko - Planetarium zaraz po opuszczeniu widocznych jeszcze na zdjęciu murów ZOO:
Obrazek

Odcinek Wesołe Miasteczko - Planetarium między Stacją Planetarium a murami ZOO:
Obrazek

Obok podpory nr 16 na linach spoczęło złamane drzewo. Gdyby kolejka miała zostać normalnie uruchomiona na wiosnę zostałoby ono usunięte:
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez andrzejlisek » 27 stycznia 2011, 16:40

Podobno były plany, żeby od podstaw budować nową kolejkę. I to jest dziwne, bo budowa nowej kolejki kosztuje wielokrotnie więcej niż kapitalny remont starej.

Czy według Was jest możliwe, że w ostatnich latach kolejka była skarbonką, w sensie, że co sezon była jakaś naprawa, która zawsze kosztuje, czyli tak, jakby mieć skarbonkę i regularnie wrzucać do niej pieniądze i nigdy z niej nie wyciągać? Rozumiem, że na początku, jak zbudowali, to mogła jeździć bez żadnych napraw.

Tak samo jak z samochodem, właśnie przy samochodach spotkałem się z przyrównaniem bardzo starego, ale eksploatowanego samochodu do skarbonki, każdy zmotoryzowany chyba wie o co chodzi. :-)

Nie wiem, jak jest z kolejkami, ale słyszałem, że przy windach osobowych (chyba) co roku jest kontrola techniczna (data następnej kontroli jest na naklejce od UDT), słyszałem też, że jest jakaś norma, że stare windy (założone w latach 70) muszą być wymienione, mimo, że są w dobrym stanie i się nie psują.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez rtęciówka » 28 stycznia 2011, 19:28

andrzejlisek napisał(a):Podobno były plany, żeby od podstaw budować nową kolejkę. I to jest dziwne, bo budowa nowej kolejki kosztuje wielokrotnie więcej niż kapitalny remont starej.

Jeśli chodzi o budowę nowej kolejki to już miała być otwarta a jak na razie jedyne co zostało zrobione to zdjęcie liny z jednego odcinka Elki. Władze parku zapytane dlaczego nie demontują podpór odpowiedziały że muszą przyjść duże mrozy bo nie chcą żeby ciężki sprzęt narobił szkód w parku. Duże mrozy już dużo razy były a dalej nie dzieje się nic, można się domyślać że nie ma pieniędzy nawet na rozbiórkę nie mówiąc już o budowie nowej kolejki. A budowa ta jeśli kiedykolwiek dojdzie do skutku pochłonie 10x więcej pieniędzy niż kapitalny remont istniejącej kolejki przy czym nowa będzie składała się z tylko jednego odcinka i będzie o 3643 metry krótsza a czas przejazdu skróci się z 60 minut do 9 a przy maksymalnej prędkości 6. Więc w porównaniu ze starą dobrą Elką będzie to marna atrakcja. Co prawda nowa kolejka miałaby być sukcesywnie rozbudowywana w latach kolejnych aby w końcu być dużo dłuższą od swojej poprzedniczki ale nie sądzę żebyśmy się tego doczekali w bieżącym stuleciu a może i tysiącleciu :lol:
andrzejlisek napisał(a):Czy według Was jest możliwe, że w ostatnich latach kolejka była skarbonką, w sensie, że co sezon była jakaś naprawa, która zawsze kosztuje, czyli tak, jakby mieć skarbonkę i regularnie wrzucać do niej pieniądze i nigdy z niej nie wyciągać? Rozumiem, że na początku, jak zbudowali, to mogła jeździć bez żadnych napraw.

Kolejka działała bezawaryjnie i nigdy nie było konieczności przeprowadzenia żadnych większych napraw (przez 39 lat eksploatacji doszło tylko do 3 poważniejszych awarii - więcej w dziale "Ciekawostki" na http://www.klelka.republika.pl), co roku oczywiście była przeprowadzana sezonowa konserwacja ale na to pieniądze były ze sprzedaży biletów więc zarabiała sama na siebie. Jedynie po powodzi z 1997r. kiedy podpory stały w wodzie kilka z nich należało wzmocnić ale to jak wiadomo było spowodowane czynnikami zewnętrznymi czyli wspomnianą powodzią.
andrzejlisek napisał(a):Nie wiem, jak jest z kolejkami, ale słyszałem, że przy windach osobowych (chyba) co roku jest kontrola techniczna (data następnej kontroli jest na naklejce od UDT), słyszałem też, że jest jakaś norma, że stare windy (założone w latach 70) muszą być wymienione, mimo, że są w dobrym stanie i się nie psują.

Nie ma przepisów nakazujących wymianę starych kolejek na nowe, jedynie co roku muszą być one dopuszczane do ruchu przez Transportowy Dozór Techniczny z siedzibą w Warszawie. Opinie niezależnych ekspertów spowodowałyby oczywiście regularne wydawanie takich dopuszczeń do dzisiaj ale zafałszowana opinia pewnego profesora z AGH (Akademia Górniczo Hutnicza) w Krakowie który później ze swoim zespołem wygrał przetarg na budowę nowej kolejki spowodowała że kolejka dopuszczenia do ruchu nie dostała (co ciekawe rok wcześniej ten sam profesor wydał opinię stwierdzającą bardzo dobry stan techniczny i zlecił wykonanie remontu podpór). Po więcej informacji odsyłam do działu "Likwidacja Elki" na http://www.klelka.republika.pl, naprawdę warto poczytać więcej.

Podpory odcinka Wesołe Miasteczko - Planetarium:
Obrazek

Obrazek

I trzecia, ostatnia już stacja -Planetarium. To jedyna stacja na której nie ma napędu. Napędy odcinków które się tu spotykają są na stacjach Stadion śląski i Wesołe Miasteczko. Wyróżniają ją też żółte barierki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez cieszyn » 28 stycznia 2011, 22:12

Kurcze, a czemu nie zrobiłeś zdjęć z bliska tym paru łyżkom, co w końcówce zdjęć są widoczne?

Dla mnie likwidacja kolejki to Głupota Polska do KWadratu. Zgadzam się, że remont, nawet najbardziej gruntowny, będzie wielokrotnie tańszy niż budowa nowej.
My to potrafimy tylko psuć.

Żaden inny naród, mając taki olbrzymi Park nie usunąłby tak znakomitej atrakcji!!! Jechałem nią kilka razy i nie wiem, czy jest w tym parku większa atrakcja. Kolejka opasa Park na bazie trójąta. Od tego się powinno rozpoczynać zwiedzanie parku - folder w łapę, siad na krzesełko i jaaazda! A potem można już samemu docierać do wybranych z lotu ptaka miejsc
Jedzie się też NAD terenem ZOO, misie hasają pod nogami - jest dreszczyk emocji!

A wspomnianemu profesorkowi - o ile to prawda, co robi - życzę długiej kariery w psuciu czego się tylko da, tak sądzę, że nie całkiem bezinteresownie - ale niech psuje gdzie indziej, ale nie tu w Polsce.

A może trzeba by Elkę oddać w prywatne ręce? PRzecież na każdej stacji może być mnóstwo dodatkowych atrakcji, wyciągających kasę od ludu i taki nowy właściciel, jak dobrze się zakręci, to na tym interesie wyjdzie zawsze na plus.

Ciekawe, co będzie dalej
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez rtęciówka » 28 stycznia 2011, 22:26

cieszsyn napisał(a):Kurcze, a czemu nie zrobiłeś zdjęć z bliska tym paru łyżkom, co w końcówce zdjęć są widoczne?

Łyżkom zdjęcia nie zrobiłem bo się ciemniło a chciałem oblecieć z aparatem cały trójkąt Elki ale nadrobię to innym razem, w lato dużo jeżdżę na rowerze po parku, zrobię w wakacje dużo zdjęć z każdego zakątka ;) A zdjęcia tych konkretnych łyżek może będą wcześniej, na pewno jeszcze w międzyczasie Elkę odwiedzę.
cieszyn napisał(a):Dla mnie likwidacja kolejki to Głupota Polska do KWadratu. Zgadzam się, że remont, nawet najbardziej gruntowny, będzie wielokrotnie tańszy niż budowa nowej.
My to potrafimy tylko psuć.

Wszyscy mają takie samo zdanie co do likwidacji Elki. Nigdzie nie spotkałem się z głosem poparcia lub pochwały tej decyzji a jednak społeczeństwo nie może powstrzymać garstki urzędasów dla których ważne są tylko własne interesy... Ja miałem przyjemność się nią przejechać jedynie dwa razy, bardzo mi się podobało i chciałbym to powtórzyć -na pewno są setki takich osób jak ja, widać to między innymi w księdze gości strony http://www.klelka.republika.pl.
cieszyn napisał(a):Jedzie się też NAD terenem ZOO, misie hasają pod nogami - jest dreszczyk emocji!

Przejazd nad ZOO to atrakcja odcinka nr 1 Wesołe Miasteczko - Planetarium. Jest przedstawiony na zdjęciach powyżej a na jednym widać nawet mur ZOO, po stanie podpór można odnieść wrażenie że kolejka zostanie terminowo uruchomiona...
cieszyn napisał(a):A wspomnianemu profesorkowi - o ile to prawda, co robi - życzę długiej kariery w psuciu czego się tylko da, tak sądzę, że nie całkiem bezinteresownie - ale niech psuje gdzie indziej, ale nie tu w Polsce.

Zacytuję fragment tekstu z działu "Likwidacja Elki" z http://www.klelka.republika.pl:
(...) zamknięcie Elki było na rękę ów "ekspertom" gdyż w ten sposób pozbyli się problemu, a dzisiaj dziwnym trafem ta sama uczelnia projektuje nową kolej linową dla parku. Czy to przypadek? Na to proszę odpowiedzieć sobie samemu.

Myślę że odpowiedź na to pytanie trudna nie jest...
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Chorzów-Woj. Park Kultury i Wypoczynku] Kolejka linowa Elka

Postprzez cieszyn » 28 stycznia 2011, 23:28

Trudna nie jest, tylko czemu się tymi machlojami nie interesują odpowiednie służby?? Czy ta nasza polska niemoc jest jakimś naszym odwiecznym fatum???

Pare osób kpi sobie bezkarnie z dużej ilości ludzi, którm zależy, żeby ta niewątpliwa atrakcja została utrzymana - i ciągle się nie da? :(
Ostatnio edytowano 29 stycznia 2011, 00:10 przez cieszyn, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości