zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Dyskusja na tematy dowolne

zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez Jorgus » 9 marca 2011, 19:29

Cześć :!:
W zeszłym roku zakupiłem na Allegro zasilacz UPS APC500.Zapłaciłem za niego coś koło 80zł.z przesyłką.Zasilacz był bez aku.i przewodów,w opisie było napisane,że sprawny... .Do jego zasilania użyłem aku.2x6V/160Ah=12V320Ah,doładowanego z baterii słonecznej.Początkowo myślałem,że danie większego aku.odwdzięczy się dłuższym czerpaniem zasilania.O dziwo okazało się,że zasilacz po 5ciu min.pracy (z obciążeniem) wyłącza się sam od siebie.początkowo brałem pod uwagę jego uszkodzenie,po paru dniach naszła mnie myśl,że może pojemność akumulatora nie ma tu nic do rzeczy,ponieważ zasilacz jest przystosowany do pracy z aku.ok.10Ah.Napięcie,nawet po tych 5-ciu min pracy nie spadło poniżej 12V,czyli aku.jest Ok.Docelowo chciałem tym zasilić 97W pompkę CO,nie bawiłem się w żadne obliczenia,ponieważ coś mi się obiło o uszy,że taka "bateria"powinna starczyć na spokojne zasilanie przez 24,albo i więcej godzin-bez baterii słonecznej,a z to na pewno dłużej.

Czy ja coś robię nie tak :?: coś źle podłączyłem :?: :?
A czy jeśli jest tam jakieś zabezpieczenie czasowe,to czy dało by radę "ominąć"go jakimś prostym sposobem :?:
Czy może ten zasilacz po prostu tak ma :?:
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez KaszeL » 9 marca 2011, 20:11

Musisz wymusić procedurę kalibracji baterii. UPS wyłącza się dlatego, że jego stare baterie przy takim obciążeniu siadały mniej więcej w tym czasie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8663
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez Jorgus » 9 marca 2011, 20:17

opisz to dokładniej,bo coś nie zbyt ...kum kum :oops:

Edit:
Z reguły przyjmuje się 500VA=300W,elektrycy mówią mi ,że to bzdura,i że nie wolno się tym kierować.Tak sobie szczelę,ten zasilacz będzie miał ok.250-270W :?: Jak to jest z tym,KaszeL :?:
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez KaszeL » 9 marca 2011, 20:20

Musisz podłączyć ten zasilacz do komputera, będzie potrzebny specjalny kabelek. Następnie ze strony APC trzeba ściągnąć i zainstalować program do jego obsługi. Tam będziesz mógł wymusić procedurę kalibracji baterii. W skrócie będzie to wyglądało następująco. Ładujesz baterie do pełna, a następnie podłączasz do UPSa jakieś niewielkie obciążenie. Dajmy na to 100W żarówkę. Uruchamiasz kalibrację i czekasz aż się wyłączy. W tym przypadku będzie to trwało bardzo długo. Kilka - kilkanaście godzin. Zasilacz wyłączy się dopiero wtedy, gdy napięcie na ogniwach spadnie do około 10,5V. UPS zapamięta sobie wtedy parametry tych akumulatorów i od tego czasu będzie już poprawnie z nimi pracował. Jedna sprawa jest ważna. Jeśli to nie jest model XL, tylko zwykły APC, a z tego co pamiętam to XL zaczynały się od 700VA, to nie jest przystosowany do pracy ze znamionowym obciążeniem dłużej niż 5-10min, po prostu się przegrzeje. Wiec musisz mu zapewnić jakieś lepsze chłodzenie falownika.

Odnośnie mocy zasilacza, to musisz zobaczyć co producent mówi o tym modelu. W przypadku back-upsa było to 500VA = 300W. Nie wiem jaki masz model, ale zakładam że skoro do pieca CO, to pewnie jakiś co najmniej smart-ups z pełną sinusoidą na wyjściu?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8663
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez Jorgus » 9 marca 2011, 20:28

no ja mam taki oto;
http://www.awnet.pl/backups-500-usbserial-p-4253.html
z tego co widzę,to brakuje mi CD i kabelka.Ciekawe.że nie ma sinus.na pracy z aku.no to w takim razie po co tam ten falownik :?:
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez KaszeL » 9 marca 2011, 21:02

Ten UPS nie ma sinusa na wyjściu, tylko schodkową aproksymacje sinusoidy. Falownik to ogólnie rzecz biorąc urządzenie zamieniające prąd stały na zmienny, a jaki będzie przebieg tego prądu zmiennego to już inna bajka. Tego typu zasilacze powinny być używane tylko i wyłącznie do zasilania urządzeń wyposażonych w zasilacz impulsowy, każde obciążenie czysto indukcyjne może mu zrobić jakieś kuku :\
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8663
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez Jorgus » 9 marca 2011, 21:09

no tak,to sinus nie jest "czysty"
Kaszel,a jakiś byś polecił mi zasilacz tak do 200zł z np.allegro :?:
nie chcę truć sobie nerwów zbędnymi wydatkami,jestem na bezrobociu,więc proszę pomóż :!:
(na ew.zlocie może wpadnie Ci za to do kieszeni jakiś browarek z Czech :mrgreen: )
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez matit1 » 9 marca 2011, 21:11

a w ogóle jakimi przewodami jest podłączony ten ups z aku??
bo jeśli jest to linka a w szczególności cienka i grzeje się to przy tych kilkunastu amperach straszni duży spadek napięcia się robi, tak było w moim przypadku i jak zmieniłem na drut miedziany 1,5mm2 taki do instalacji to problem zniknął
Ostatnio edytowano 9 marca 2011, 21:14 przez matit1, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez MIXF450 » 9 marca 2011, 21:13

:arrow: Jorgus jeżeli podłączysz dwa akumulatory 6V 160Ah szeregowo to otrzymasz 12V ale pojemność nadal pozostanie 160Ah ;)
MIXF450
 
Posty: 181
Zdjęcia: 716
Dołączył(a): 20 marca 2008, 22:05
Lokalizacja: Poznań

Re: zasilacz UPS APC500,proszę o info !

Postprzez amisiek » 9 marca 2011, 21:21

Schodkowa aproksymacja sinusoidy daje nieprzewidziane efekty - na przykład pompa centralnego ogrzewania bardziej brzęczy ;) A co do kalibracji zasilacza to niektóre UPSy robią to automagicznie po kilku rozładowaniach, pilnując napięcia. Gdy u rodzinki instalowałem podtrzymanie zasilacza z takiego UPSa ok. 600VA i podpiąłem dość konkretny akumulator, to dawał spokojnie radę i trzymał jak trzeba. Tylko obywatela piszczyka odłączyłem, bo denerwował - przecież i tak wiadomo, że prądu nie ma. UPS podtrzymywał lodówkę oraz tę pompę.
Mała ciekawostka - elektromagnetyczny układ zapłonowy MH 150W z startuje i chodzi z UPSa ze schodkową aproksymacją, jest to układ skompensowany kondensatorem, lampa świeci normalnie.

Edit-
Jeden z najlepszych zasilaczy w tej klasie i to na razie jest za grosze, 22,50zł (aukcja) - APC rackmount SmartUPS1500 VA
http://allegro.pl/ups-apc-smart-1500va-980w-usb-rs232-bcm-i1496426284.html
mała uwaga - wymaga akumulatorów 48V, ale w zamian za to naładuje naprawdę duży battery pack i ma dobrą sinusoidę na wyjściu. Takie UPSy w konfiguracji z zewnętrznym battery packiem dawały mi ponad 25 minut podtrzymania przy solidnym obciążeniu. Ponadto jako jedne z niewielu miały falownik tak zrobiony, by w razie zwarcia w podłączony zasilaczu, potrafiły sforsować bezpiecznik. Ten zasilacz radzi sobie z dowolnym akumulatorem, kolega miał zestaw czterech aku po 160VA każdy, co prawda aku nie pierwszej nowości, ale dawało rade.
Co prawda jest to strzał z grubej rury, ale jeśli szukasz czegoś, co przy dużej baterii akumulatorów da Ci sensowne zasilanie, to polecam taki UPS, oglądałem kształt sinusoidy na oscyloskopie, jest to jeden z lepszych takich zasilaczy na rynku.

Tutaj masz tanie maleństwo, ale ono działa calkiem sensownie, 69 zł kup teraz APC 420. Niestety prostokąty i schodki, ale elektronika raczej daje radę.
http://allegro.pl/apc-420-smart-ups-wyp ... 68982.html
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Marcin i 43 gości