dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Dyskusja na tematy dowolne

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez Marek140 » 25 października 2011, 18:38

qba napisał(a): Moja babcia ma pralkę automatyczna Polar z 1976r

Pewnie PS 663 bio ;)
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez cieszyn » 25 października 2011, 22:02

qba napisał(a): ... Moja babcia ma pralkę automatyczna Polar z 1976r, której używa do dziś i właściwie nigdy nie miała poważniejszej naprawy. Raz wymieniono uszczelkę i jeszcze w latach 80 była w naprawie, jak mój kilkuletni wówczas kuzyn przekręcił programator w niewłaściwą stronę.


Oj, to był super egzemplarz, albo był mało używany. Ja wymieniłem ze dwa razy samą uszczelkę (fartuch), raz programator, raz łożyska bębna bo już huczały, no i chyba szczotki w komutatorze silnika. A, kiedyś zmieniłem kółko klinowe na silniku na nieco mniejszej średnicy przez co uzyskałem ciut większą prędkość wirowania - ale było radości :lol: ;)

ćwiczył mnie też czujnik poziomu wody, ale go zmieniłem na inny
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez OUKS340 » 25 października 2011, 23:38

cieszyn napisał(a):
qba napisał(a): ... Moja babcia ma pralkę automatyczna Polar z 1976r, której używa do dziś i właściwie nigdy nie miała poważniejszej naprawy. Raz wymieniono uszczelkę i jeszcze w latach 80 była w naprawie, jak mój kilkuletni wówczas kuzyn przekręcił programator w niewłaściwą stronę.


Oj, to był super egzemplarz, albo był mało używany. Ja wymieniłem ze dwa razy samą uszczelkę (fartuch), raz programator, raz łożyska bębna bo już huczały, no i chyba szczotki w komutatorze silnika. A, kiedyś zmieniłem kółko klinowe na silniku na nieco mniejszej średnicy przez co uzyskałem ciut większą prędkość wirowania - ale było radości :lol: ;)

ćwiczył mnie też czujnik poziomu wody, ale go zmieniłem na inny


Kurczę ja też posiadam Polara PS663S Bio z 1982r. Służy do prania odzieży roboczej. Uszczelki miał wymienione, dostawiony przekaźnik R15 do włączania grzałki i nic poza tym się w niej nie psuło :)
Cieszyn w tych pralkach były silnik z komutatorami :o :?: W mojej jest silnik indukcyjny z wirnikiem bez uzwojenia i rozruchem kondensatorowym.
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez qba » 26 października 2011, 14:20

Tak, to ten model.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez lampawls » 10 listopada 2011, 19:58

Wypadałoby przedstawić mój odkurzacz Alfa K2 ;) :
widok z profila ;)
Obrazek
Na tym zdjęciu widać nadgryzienie przez ząb czasu :(
Obrazek
tabliczka znamionowa:
Obrazek
tak mniejwięcej wygląda ;)
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez cieszyn » 10 listopada 2011, 22:24

Szkoda, że nie pokazałeś otworów, ale wygląda mi na to, że ten model miał możliwość wykorzystania wydmuchu powietrza do różnych przystawek, np. "pistoletu" do malowania natryskowego
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez lampawls » 11 listopada 2011, 20:18

Cieszyn,zgadza się, ten odkurzacz ma wydmuch i to dosyć niezły[sam to dzisiaj przetestowałem :!: :twisted: ]
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez andrzejlisek » 13 listopada 2011, 12:18

Jak już mówimy o odkurzaczach, to jakieś 13-15 lat temu w domu był Zelmer 338 (model ustaliłem niedawno na podstawie zdjęć z Internetu):

Dokładnie taki sam, ale obudowę miał zieloną:
http://www.youtube.com/watch?v=ol0rgB9wcHk

Słyszałem, że ten odkurzacz był kupiony w roku 1986-1987, ale kilka lat temu na targowisku (jest kilka straganów ze starociami) widziałem dokładnie taki sam odkurzacz, który miał na tabliczce wybity rok 1995.

Zmieniając temat, do dzisiaj mam suszarkę Farel, dokładnie taka sama, ja na zdjęciach (również ten sam kolor obudowy):
http://legendy-prl.pl/suszarka_farel_srn-15a.html

Było parę napraw, bo mocowanie silnika pękło i co jakiś czas się luzuje i brzęczy, ale dało się ostatnio podkleić, że teraz nic się nie dzieje. Wcześniej ułamał się kabel zasilający, ale naprawa nie była problemem. Ponoć w roku 1986 ta suszarka była uważana za nowoczesną.

W każdym razie, widać, że suszarka jest bardzo wytrzymała.

Słyszałem od kogoś, że w PRL, nie wiem, czy odnośnie polskiego, czy radzieckiego sprzętu, sprzęt miał być wyprodukowany tak, że wytrzyma co najmniej 25 lat. Z jednej strony rzeczywiście potrafią wyciągnąć te 20 lat z drobnymi naprawami, ale z drugiej strony, nie wiem, czy to stwierdzenie w poprzednim zdaniu jest prawdą.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez lampawls » 20 listopada 2011, 20:48

Tutaj jest trochę o dawnym sprzęcie AGD[również zagranicznym]:
http://agdmuzeum.republika.pl/
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez cieszyn » 20 listopada 2011, 21:28

andrzejlisek napisał(a): ...Słyszałem od kogoś, że w PRL, nie wiem, czy odnośnie polskiego, czy radzieckiego sprzętu, sprzęt miał być wyprodukowany tak, że wytrzyma co najmniej 25 lat. Z jednej strony rzeczywiście potrafią wyciągnąć te 20 lat z drobnymi naprawami, ale z drugiej strony, nie wiem, czy to stwierdzenie w poprzednim zdaniu jest prawdą.


No może takich wyśrubowanych warunków na 20 lat nie było, ale niektóre rzeczy faktycznie robiło się porządnie - i to też zależało od okresu w PRL, na początku lepiej, pod koniec gorzej.

Nie było wolnego rynku, więc zakłady nie musiały konkurować ze sobą, w całej Polsce były te same odkurzacze, garnki, pralki, TV itd. Dziś się tak produkuje, dziś chodzi głównie o to, żeby klient przyszedł znów po ten sam towar za parę lat, wówczas era "jednorazówek" nie była jeszcze znana, były w fabrykach konkursy Dobrej Roboty (słynne hasło DORO, potem walczono o znak jakości, było ich kilka..itd).

Co więcej, technologia nie była zbyt wyrafinowana, więc i montaż też, a to dawało szanse pracy serwisom AGD i RTV no i amatorom napraw, do których przez wiele lat cieszyn się zaliczał. Pojęcie tzw złotej rączki było mi znane praktycznie, bo jak już kiedyś pisałem, nie obawiałem się napraw odkurzaczy, mikserów, TV, instalacji elektrycznych, radia i co tam komu się w domu zepsuło. BYło też sporo sklepów z wszelkimi częściami od śrubek fi 2 do obudów pralek, płyt głównych TV, części RTV (wówczas drogich niestety), ale były też okazjonalne wyprzedaże elektroniki z produkcji (np. w NOT Katowice), były tzw. BOMIS-y (nazwy nie rozbiorę, były to takie zrzuty z produkcji, od części RTV po silniki i skrzynie z Malucha)\

Oj, łezka się dziś w oku kręci, a współczesne, w większości chińskie wyroby nadają się w razie awarii na złom. Jak chcesz toto naprawić, to tylko zepsujesz, bo to się w większości do naprawy nie nadaje
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości