Dyskusje na temat lamp i nie tylko (było:Czemu "electronic...)

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez arw » 12 listopada 2011, 22:56

Jorgus napisał(a):chyba coś w tym jest...ja jak odpalam np.LRF125 z przetwornicy to dławik dość głośno "buczy",po podłączeniu do sieci jest ok.


Zalezy jakiej przetwornicy. Mało która przetwornica posiada falownik dający czysty przebieg sinusoidalny, który tylko taki dobrze znosi dławik. Inaczej bedzie dźwięczał nienaturalnie za sprawą powstałych harmonicznych.
Tak jak sugeruje bartek380v - oscyloskop w rece i sie wyjasni.


PS. jak wy mozecie podniecać się jakimikolwiek lampami LRF? Tegoż się nie da oglądać dłużej niż 1min :cry:
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez cieszyn » 12 listopada 2011, 23:13

arw napisał(a):
Jorgus napisał(a):
Zalezy jakiej przetwornicy. Mało która przetwornica posiada falownik dający czysty przebieg sinusoidalny, który tylko taki dobrze znosi dławik. Inaczej bedzie dźwięczał nienaturalnie za sprawą powstałych harmonicznych.:


No właśnie, ale moim zdaniem nienaturalny dźwięk dławika będzie raczej spowodowany samym kształtem napięcia (piła, kwadrat, inne kształty....)
Przy kwadracie będą dodatkowo powstawały silne przepięia SEM samoindukcji, bo to jest niemal taki efekt jak Załącz-Wyłącz zasilanie tego elementu
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez bartek380V » 13 listopada 2011, 11:14

Dlatego tez nie sadze zeby to bylo bezpieczne dla przetworki. Oscyloskop pokaze :) ale napewno bedzie jest to prostakat lub trojkat z sinymi szpilkami czego efektem sa przepiecia samoindukcji statecznika.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez arw » 13 listopada 2011, 14:12

Bartek380 - nie wprowadzaj ludzi w blad.
Najpredzej bedzie trapez, czyli taki 'przesterowany' sinus, wprowadza harmoniczne, ale nie powoduje przepięć indukcyjnych odbiorników, także spokojna głowa.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez bartek380V » 13 listopada 2011, 17:15

NIE UWIERZE jak nie zobacze, ktos kiedys wymyslil oscyloskop ;) jesli przetwornica nie ma filtru wyjsciowego to przepiecia moga byc.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez arw » 13 listopada 2011, 17:58

a co ma filtr wyjsciowy do przepięć? Filtr ogranicza tętnienia, ale takiemu filtrowi do zgaszenia szpilek jeszcze daleeeko. Z racji przebiegu w konwerterach DC/AC nie ma co gasić, w DC/DC już owszem, jak najbardziej.
Odnoszę wrażenie, że próbujesz się mądrzyc kolego, ale średnio Ci to wychodzi (z całym szacunkiem)
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez bartek380V » 13 listopada 2011, 20:56

Przepiecia tez gasi uwierz mi :) a poza tym sprawa harmonicznych tez nie jest bez znaczenia.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez MRP200 » 13 listopada 2011, 21:58

bartek380V napisał(a):NIE UWIERZE jak nie zobacze, ktos kiedys wymyslil oscyloskop ;) jesli przetwornica nie ma filtru wyjsciowego to przepiecia moga byc.

Tylko najpierw trzeba ten oscyloskop posiadać i umieć się nim posługiwać. Jak sądzisz Bartu380V, ile osób z forum posiada lub przynajmniej ma dostęp do prawdziwego oscyloskopu.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez amisiek » 13 listopada 2011, 22:11

bartek380V napisał(a):Przepiecia tez gasi uwierz mi :) a poza tym sprawa harmonicznych tez nie jest bez znaczenia.

Bartku nie podoba mi się sposób, w jaki ostatnio piszesz na forum. W tym samym wątku kilku Forumowiczów już Ci to wytknęło. Proszę Cię uprzejme byś przemyślał to, o czym piszesz i jak piszesz. Na Forum są ludzie, którzy dysponują naprawdę dużą wiedzą i chyba tylko z litości nie piszą wprost co myślą. Dostawałem wielokrotnie skargi na GG i PW, w tym "nielubieniu" nie jestem odosobniony, uwierz mi. Potraktuj to proszę poważnie, jako dobrą radę kolegi.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Czemu "electronic ballast only"

Postprzez bartek380V » 13 listopada 2011, 22:14

No niestety daleko jest od chciec a moc. Ja wiekszosc swoich doswiadczen realizowalem w miare mozliwosci na labolatoriach elektrycznych tym samym pracujac na lepsza ocene -oczywiscie po godzinach . ;) Szacuje ze do 10 % ludzi z Naszego forum posiada tak specjalistyczny sprzet. Ja do niedawna nawet nie mialem watomierza :oops:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości