Kupowanie energii od ZDM

Dyskusja na tematy dowolne

Kupowanie energii od ZDM

Postprzez amisiek » 15 listopada 2011, 21:58

Mam pytanie - czy instytucje odpowiedzialne za oświetlenie ulic mogą sprzedawać energię elektryczną? Chodzi o taki myk, by zasilić oświetlenie ogródka z obwodu np. ZDM, płacąc im oczywiście za to wg licznika. Prąd, który kupuje ZDM jest o wiele tańszy niż płaci końcowy odbiorca, przy okazji zasilanie byłoby załączane ich zegarem, całość byłaby bezobsługowa poza konserwacją opraw i okresową wymianą źródełek.
Czy to ma sens? Czy to się da zrobić?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Kupowanie energii od ZDM

Postprzez cieszyn » 15 listopada 2011, 22:48

Fachurą od tych spraw nie jestem, ale dyskutujmy, to jest forum dyskusyjne.
Każdy operator, który ma zezwolenie na sprzedaż energii musi posiadać stosowne koncesje i pozwolenia, zaś operatorowi nie wolno sprzedawać energi komu chce i za ile chce. Obowiązują także ustalone z URE stawki za sprzedawaną energię elektryczną dla różnych kategorii odbiorców. Teraz trzeba by ustalić, czy instytucja odpowiedzialna za oświetlenie ulic może działać jak operator, czyli czy może sprzedawać energię kolejnym kategoriom odbiorców. Jeśli może (w co wątpię) to z pewnością musi stosować wspomniane wcześniej stawki podlegające uzgodnieniom z URE, bo stawka preferencyjna dla ZDM jest stawką dla instytucji publicznej, która ma ulgę, aby udźwignąć koszty oświetlenia ulic (Energetyka na ZDM się "aż tak nie zarabia"). Podłączenie się do tej sieci oświetleniowej użytkownika końcowego (np. nasz aMisiek), zdaje się implikuje konieczność zastosowania stawek dla użytkowników końcowych. Gdyby Amisiek był, nie wiem, administratorem mini osiedla i chciałby je taniej oświetlić z miejskiej linii oświetleniowej (nie byłby niejako userem końcowym), to być może mógł by nabyć energię na preferencyjnych warunkach. Pozostają do ustalenia warunki "SLA", ale to osobna bajka 8-)

Proszę ten wywód potraktować jako głos w dyskusji, głos "gdybalski" oczywiście, a jeśli okaże się nietrafiony, nic sie nie stanie, napisałem, co myślę, bo jak mówiłem jest to forum dyskusyjne, można zatem zabierać głos nawet, jeśli nie jest się fachowcem w tych sprawach, tym bardziej w OT. To zabrałem :) ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kupowanie energii od ZDM

Postprzez Jorgus » 16 listopada 2011, 08:22

W mojej okolicy jedna z firm ochroniarskich "kupuje" energię od UM'u do zasilania jednej oprawy zawieszonej na budynku... .Ponoć w budynku jest oplombowany licznik i po za jedną oprawą nie ma żadnych urządzeń elektrycznych :?

Widocznie w jakiś tam określonych przypadkach można kupić energię ... .
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Kupowanie energii od ZDM

Postprzez Paweł » 17 listopada 2011, 16:10

Czy z istniejącego oświetlenia ulicznego można zasilić w energię elektryczną kiosk, stoisko itp.?

Nie można. O wskazanie punktu poboru energii należy zwrócić się do RWE Polska S.A (instalacje oświetlenia ulicznego w ciągu dnia są odłączone od napięcia).
Więcej informacji: Wydział Oświetlenia, tel. 22 55 89 215, 22 55 89 135, 22 55 89 245


ZDM korzysta z taryfy C12B
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kupowanie energii od ZDM

Postprzez Jorgus » 17 listopada 2011, 16:26

no wież,kupowanie zasilania do zasilania kiosku a jednej oprawy to zupełnie coś innego(w kiosku przecież oświetlenie jest potrzebne non stop).
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Kupowanie energii od ZDM

Postprzez amisiek » 17 listopada 2011, 18:15

nie mogę znaleźć cenników RWE Stoen z taryfą C12B, jest Energa (0,40/0,27), zamojskie PGE (0,39/0,23). PKP Energetyka (0,37/0,24).
Nic dziwnego, że jeden z operatorów hostingowych stwierdził, że przy tej cenie prądu już blisko jest do tego, by opłacało mu się działać na agregacie prądotwórczym...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Kupowanie energii od ZDM

Postprzez Paweł » 17 listopada 2011, 21:36

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości