Wasze urzadzenia pomiarowe .

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Beton » 26 marca 2016, 00:04

Mój pierwszy oscyloskop, dzisiaj kupiłem za 20zł ;) Niestety chyba jest zepsuty, powinien wyświetlać linię z tego, co pamiętam. Będę go musiał oddać komuś do kalibracji gdzieś w okolicach Katowic, w każdym razie skoro lampa żyje, to pewnie naprawialny ;) . Bardzo fajny z tego względu, że niewielki i lekki, i do moich potrzeb na pewno w sam raz. Góra obudowy zdjęta, bo dopiero przed chwilą go ożywiłem ;).

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez daylight » 26 marca 2016, 00:07

99% "uszkodzeń" oscyloskopów wynika z... nieznajomości ich obsługi.

Wciśnij AUTO i zogniskuj plamkę. :P

Najlepsze w naprawie są OS-150 (24kg masy, lampowy poprzednik OS-102 - nie chcę wiedzieć ile) - np po wymianie jednego tranzystora po dziś dzień boli mnie w krzyżu. :mrgreen:
Ostatnio edytowano 26 marca 2016, 00:13 przez daylight, łącznie edytowano 1 raz
daylight
 

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Beton » 26 marca 2016, 00:13

Po wciśnięciu "auto" jest to samo.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez daylight » 26 marca 2016, 00:16

Jakby nie startowała podstawa czasu. Widać tylko rozogniskowaną plamkę. Nie dowidzę na położenia wszystkich przycisków.

A wciśnij jeszcze WYZW, ten na dole.

Pożądana kombinacja to wciśnięte AUTO, WYZW, ZEWN (czyli wyłączone zewnętrzne sterowanie X) i któryś z zakresów podstawy czasu.
daylight
 

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Beton » 26 marca 2016, 00:25

Zrobiłem tak jak mówiłeś i przyłożyłem palec do sondy - coś się dzieje na ekranie, ale niestety widać dalej rozmazaną, migająca plamę ;).
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez daylight » 26 marca 2016, 00:33

Słabo. Czyli albo jeszcze jest coś źle ustawione, albo rzeczywiście nie rusza sterowanie w osi X. Na szczęście układ jest dość nieskomplikowany, a elementy niewyszukane.

Serwisówka:
http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypo ... S301_1.pdf
Schematy:
http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypo ... S301_2.pdf
daylight
 

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Beton » 26 marca 2016, 16:27

Dzięki :). Będzie więc dłubanie.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez daylight » 26 marca 2016, 20:28

Należałoby sprawdzić czy działa wzmacniacz toru X podając na wejście X jakiś przebieg. Czyli odpowiednie położenie przycisku WYZW/X ZEWN i gniazdo po prawej. Jeśli plamka ruszy tzn, że leży generator podstawy czasu lub układ jego wyzwalania. Jeśli nie ruszy - leży wzmacniacz.
daylight
 

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Beton » 26 marca 2016, 20:33

Tym się już zajmie chyba osoba, która lepiej to ogarnia ode mnie, nie chcę pakować rąk do oscyloskopu.

Którakolwiek z tych rzeczy jest łatwa w naprawie i do dostania? :roll: Zupełnie się na tym urządzeniu nie znam.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez jacekk » 26 marca 2016, 23:15

Te proste oscyloskopy są dosyć proste ;) Tylko napięcia wewnątrz mogą bardzo szybko ukatrupić, a to właśnie od nich należało by zacząć sprawdzanie całości. Ogniskowanie lampy działa dosyć prosto więc jeśli nie ma ostrej kropki to już jest jakiś powód do przeglądnięcia zasilacza. Przy tym trzeba by sprawdzić i jeśli to możliwe oczyścić te isostaty, one lubią robić różne dziwne objawy kiedy część suwaków łączy a cześć nie.



W porównaniu z moim to masz baardzo zaawansowany oscyl, ja do tej pory używam... Mini 5B :D O dziwo jeśli nie pcham łap w jakieś cyfrowe czy impulsowe układy to spokojnie w radyjkach daje radę. Da się pomierzyć heterodynę, sprawdzić jak wygląda przebieg przez nią generowany, da się zgrubsza pomierzyć napięcie. Czyli wystarczy...
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości