Wasze urzadzenia pomiarowe .

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez MRP200 » 14 kwietnia 2010, 10:44

Dodam, że tego rodzaju mierniki, a szczególnie watomierze są nadal produkowane.
Z tego rodzaju przyrządów w swojej kolekcji posiadam też amperomierz prądu stałego LM-3 o zakresach od 3 mA do 7,5 A, oraz dwa woltomierze elektromagnetyczne TLM-1 (starszej generacji) o zakresach 15-30 oraz 75-150 V.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez KaszeL » 14 kwietnia 2010, 14:21

Jasne, wszystkie są nadal produkowane. Zarówno watomierze, jak i woltomierze czy amperomierze. Tylko ceny są mało przystępne, bo około 1200pln/sztukę :P
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Michal » 15 kwietnia 2010, 18:18

Amperomierz cęgowy z 1960 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Whites86 » 15 kwietnia 2010, 22:18

to jest dopiero świetna rzecz :shock:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez andrzejlisek » 16 kwietnia 2010, 08:06

U mnie na Polibudzie były (może są do dzisiaj) watomierze takie, jakie ma MRP200, oprócz tego woltomierze, amperomierze tego samego producenta. Oczywiście tam są też multimetry cyfrowe.

Michał: Czy Twój miernik z 1960 działa i prawidłowo do dzisiaj mierzy?

Kiedyś, bardzo dawno temu u mnie w domu był miernik LAVO3 (pamiętałem, jak wygląda, dopiero, jak cieszyn dał fotkę, to się dowiedziałem, że to LAVO3). O ile pamiętam, był zasilany jedną baterią R6, a bateria była wykorzystywana tylko przy pomiaru rezystancji. Bateria była tak wpasowana, że jak mieliśmy akumulatorek R6, który pewnie był nieco większy o ułamek milimetra, to już nie dało się go włożyć.

Fotki polskich mierników: http://tzok.elektroda.eu/
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez MRP200 » 16 kwietnia 2010, 09:19

Pierwszym moim miernikiem był miernik UM-221, który kupiłem w roku 1990. Na tamte czasy był to jeden z nowszych mierników analogowych serii UM-2xx. Posiadał m.in. rozszerzone zakresy woltomierza (do 1000 V DC) i amperomierza (do 1 A tylko DC) w porównaniu z wcześniejszymi miernikami tej serii.
W większości multimetrów analogowych bateria służyła wyłącznie do zasilania obwodów omomierza, niekiedy do zasilania układów do pomiarów tranzystorów, jeżeli miernik w taką przystawkę był wyposażony. Działanie woltomierza i amperomierza było więc całkowicie niezależne od wspomnianej baterii. Prąd potrzebny do odchylenia wskazówki pobierany był z obwodu mierzonego, co okupione było niższą rezystancją wewnątrzną tych mierników w porównaniu ze współczesnymi miernikami cyfrowymi. Cieszyn na pewno pamięta jaką rewelacją było pojawienie się mierników o rezystancji wewnętrznej woltomierza DC 20 kohm/V, podczas gdy miernik LAVO-1 miał zaledwie 3 kohm/V. A ile miał twój LAVO-3?
Wyjątkiem były mierniki wyposażone w wewnętrzny wzmacniacz takie jak UM-Z2, V-640. Tutaj bateria była niezbędna do pracy miernika. Miernik V-640 miał stałą rezystancję wewnętrzną 100 Mohm. Wewnętrzny dzielnik napięcia był ponadto skompensowany pojemnościowo, tak, że umożliwiał poprawne pomiary napięć przemiennych do 20 kHz.
Wspólną cechą multimetrów analogowych i tanich cyfrowych jest prostownik wykorzystywany do pomiaru napięć i prądów przemiennych. Wskazania tych mierników dokładne są tylko dla napięć (prądów) sinusoidalnych. Są również mierniki cyfrowe mierzące poprawnie również napięcia (prądy) przemienne odkształcone - funkcja True RMS - ale cena tych mierników jest zdecydowanie wyższa.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Michal » 16 kwietnia 2010, 20:35

andrzejlisek napisał(a):U mnie na Polibudzie były (może są do dzisiaj) watomierze takie, jakie ma MRP200, oprócz tego woltomierze, amperomierze tego samego producenta. Oczywiście tam są też multimetry cyfrowe.

Michał: Czy Twój miernik z 1960 działa i prawidłowo do dzisiaj mierzy?

Kiedyś, bardzo dawno temu u mnie w domu był miernik LAVO3 (pamiętałem, jak wygląda, dopiero, jak cieszyn dał fotkę, to się dowiedziałem, że to LAVO3). O ile pamiętam, był zasilany jedną baterią R6, a bateria była wykorzystywana tylko przy pomiaru rezystancji. Bateria była tak wpasowana, że jak mieliśmy akumulatorek R6, który pewnie był nieco większy o ułamek milimetra, to już nie dało się go włożyć.

Fotki polskich mierników: http://tzok.elektroda.eu/

Tak,działa,ale czy prawidłowo wskazuje -musiał bym sprawdzić.Ten miernik to egzemplarz muzealny.Wszelkie pomiary wykonuję sprzętem firmy Sonel.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez MRP200 » 16 kwietnia 2010, 21:12

Sprzęt firmy SONEL. Aktualnie posiadam trzy mierniki firmy SONEL. MIC-2500, MZC303e oraz MRP200. Są to specjalistyczne mierniki, którymi wykonuje się te pomiary, których zwykłymi miernikami wykonać nie można. Ale nie ma co ukrywać, cena tych przyrządów jest również oszałamiająca. Od 1700 zł w zwyż. A to nie koniec. Tego rodzaju mierniki wymagają okresowej legalizacji, co można wykonać tylko w specjalistycznych laboratoriach, co też niestety kosztuje.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Michal » 16 kwietnia 2010, 21:20

MRP200 napisał(a):Sprzęt firmy SONEL. Aktualnie posiadam trzy mierniki firmy SONEL. MIC-2500, MZC303e oraz MRP200. Są to specjalistyczne mierniki, którymi wykonuje się te pomiary, których zwykłymi miernikami wykonać nie można. Ale nie ma co ukrywać, cena tych przyrządów jest również oszałamiająca. Od 1700 zł w zwyż. A to nie koniec. Tego rodzaju mierniki wymagają okresowej legalizacji, co można wykonać tylko w specjalistycznych laboratoriach, co też niestety kosztuje.

Ja posiadam ze Sonela: MIC-3,MIE 500 i MRU 100.Rzeczywiście ceny nie należą do najniższych,no ale za jakość trzeba płacić. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez MRP200 » 16 kwietnia 2010, 21:33

Nie ukrywam,że zakup tych mierników wynikł z racji konieczności tyle, że na byłem je na przestrzeni 3 lat . W pierwszej kolejności zakupiony został MIC-2500, ponieważ potrzebny był do pomiarów kabli energetycznych (umożliwia pomiar rezystancji izolacji napięciem 2,5 kV). Nie ukrywam, że ten miernik to jak dotychczas najdroższy z moich mierników SONELA. Kolejnym nabytym miernikiem był MZC303E, ponieważ warunkowo może służyć do pomiarów rezystancji uziemień.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości