Wasze urzadzenia pomiarowe .

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Michal » 16 kwietnia 2010, 21:43

MRP200 napisał(a):Nie ukrywam,że zakup tych mierników wynikł z racji konieczności tyle, że na byłem je na przestrzeni 3 lat . W pierwszej kolejności zakupiony został MIC-2500, ponieważ potrzebny był do pomiarów kabli energetycznych (umożliwia pomiar rezystancji izolacji napięciem 2,5 kV). Nie ukrywam, że ten miernik to jak dotychczas najdroższy z moich mierników SONELA. Kolejnym nabytym miernikiem był MZC303E, ponieważ warunkowo może służyć do pomiarów rezystancji uziemień.

Kłopotliwe jest w tych miernikach to iż podczas pomiaru rezystancji uziemień trzeba go zasilić dodatkową fazą,a z tym czasami jest problem,np. podczas pomiarów w terenie bądź instalacjach wyposażonych w wył RCD.Poza tym taki pomiar jest obarczony błędem-wynik pomiaru jest sumą rezystancji mierzonego uziomu, przewodu fazowego oraz źródła czyli jest zawyżony i należy go traktować orientacyjnie.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez MRP200 » 16 kwietnia 2010, 22:21

Niedokładnie, kolego Michale. O ile pomiary w terenie nie podlegają dyskusji, ale w tym przypadku też by dał radę - wystarczyłby mały agregat, a sam pomiar wykonałbym metodą techniczną. Ale nie o tym chciałem wspomnieć. Instalacja z RCD nie stanowi dla mnie żadnego problemu, zawsze można na czas pomiarów podłączyć się przed RCD. Wiele razy to robiłem. Większym problemem jest pomiar uziemień piorunochronnych typu otokowego, które są również wykorzystane jako uziom roboczy przewodu PEN w złączu kablowym (a tak jest najczęściej). W takiej sytuacji pomiar miernikiem MZC 303e jest w zasadzie pomiarem pętli zwarciowej. Mamy jedynie pewność o ciągłości przewodów uziemiających, natomiast sam wynik pomiarów nic nie mówi nam o rzeczywistej rezystancji uziemienia.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Michal » 16 kwietnia 2010, 22:48

MRP200 napisał(a):Niedokładnie, kolego Michale. O ile pomiary w terenie nie podlegają dyskusji, ale w tym przypadku też by dał radę - wystarczyłby mały agregat, a sam pomiar wykonałbym metodą techniczną. Ale nie o tym chciałem wspomnieć. Instalacja z RCD nie stanowi dla mnie żadnego problemu, zawsze można na czas pomiarów podłączyć się przed RCD. Wiele razy to robiłem. Większym problemem jest pomiar uziemień piorunochronnych typu otokowego, które są również wykorzystane jako uziom roboczy przewodu PEN w złączu kablowym (a tak jest najczęściej). W takiej sytuacji pomiar miernikiem MZC 303e jest w zasadzie pomiarem pętli zwarciowej. Mamy jedynie pewność o ciągłości przewodów uziemiających, natomiast sam wynik pomiarów nic nie mówi nam o rzeczywistej rezystancji uziemienia.

Kolego MRP 200 zapewne wykonywałeś wiele pomiarów uziemień miernikiem MZC 303e i spotkałeś się z sytuacją,że od głównej rozdzielni gdzie chcesz podłączyć się sprzed RCD do miejsca pomiaru jest daleka odległość,...ale dla Ciebie to nie kłopot,bo zawsze można zmostkować RCD albo szukać jakiegoś innegi żródła napięcia,ja jednak cenię swój czas i pieniądze. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez MRP200 » 16 kwietnia 2010, 23:03

W kwestii instalacji z RCD, to nic nie muszę mostkować. Na czas pomiarów podłączam się przed RCD.
A co do samych pomiarów, to nie chciałbym tu robić of-topa. Może umówimy się kiedyś na konkretne pomiary, a wtedy pogadamy sobie jak pomiarowiec z pomiarowcem.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez Michal » 16 kwietnia 2010, 23:22

MRP200 napisał(a):W kwestii instalacji z RCD, to nic nie muszę mostkować. Na czas pomiarów podłączam się przed RCD.
A co do samych pomiarów, to nie chciałbym tu robić of-topa. Może umówimy się kiedyś na konkretne pomiary, a wtedy pogadamy sobie jak pomiarowiec z pomiarowcem.

Ok.Bardzo chętnie. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez bartek380V » 1 stycznia 2012, 15:09

W tym watku chcialbym Wszystkich zachecic do rozmow jakich urzadzen pomiarowych uzywacie na codzien ,oraz jakie maja wady i zalety . W Naszej firmie stosujemy wylacznie narzedzia Fluke ,sa to profesjonalne ,trwale i godne polecenia produkty o wysokiej klasie niezawodnosci i funkcjonalnosci. http://www.tme.eu/pl/katalog/aparatura- ... ch%3Dfluke
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez cieszyn » 1 stycznia 2012, 18:26

Zdaje się, że mamy już taki wątek viewtopic.php?f=27&t=2346&p=77133&hilit=pomiarowe#p77133 :?: nie lepiej się tam podłączyć ?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez bartek380V » 1 stycznia 2012, 19:25

W Naszej firmie stosujemy wylacznie narzedzia Fluke ,sa to profesjonalne ,trwale i godne polecenia produkty o wysokiej klasie niezawodnosci i funkcjonalnoscI. Niestety dosc drogie .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Miernik prądu AC i DC

Postprzez lumix26 » 10 czerwca 2012, 14:57

Moje mierniki
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez moog » 12 czerwca 2012, 21:49

Przysłali mi dzisiaj:
Obrazek
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości