Zdjęcia nocnego nieba

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez elek » 2 maja 2016, 19:09

Niestabilność atmosfery, ciepłe powietrze unoszące się nad drogą tak robi :) całkiem niezła fota, jakby się w trybie RAW pobawił to by sporo więcej można z niej wycisnąć :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 10 maja 2016, 16:43

Luk napisał(a):Zdecydowałem się na Celestron NexStar 4SE. :)
Oto moje zdjęcia dzień po rozpakowaniu

Na razie obserwacje robiłem tylko z balkonu, więc były one ograniczone do Księżyca.
Jowisz niestety już w czasie zmierzchu ucieka za ścianę :roll:



I jak się sprzet spisuje? Od dwóch dni mam zarwane noce, niebo przecudne. Planety widoczne teraz to Jowisz i po północy Saturn i Mars.

Wczoraj wytaszczyłem kolumbrynę, wystudziłem porządnie wcześniej 4 godziny kolimowałem, aż było idealnie. No i efekt taki że Jowisz prezentował się jako kula w 3D zawieszona w przestrzeni z masą widocznych pasów i struktur, Saturn widoczny jako 3 wymiarowa kula z dobrze widocznymi różnymi odceniami na globie, pierścień... Miodny widok. Widoczne pięknie barwy na różnych promieniach, przerwa Cassiniego czarna, wyraźna, przez 1/4 czasu dałosię dostrzec nawet przerwę Enckego co wydawało mi się kiedyś opowieścią z krainy mchu i paproci. Mars tez imponujący, mimo że mniejszy kątowo niż Saturn, widoczny bardzo wyraźnie zarys "kontynentu" z dużym zróżnicowaniem odcieni i jasności w poszczególnych miejscach.

Coś czuję że znów mnie na astronomię wzięło na dobre :lol: Tym bardziej że zrobiłem sobie wczoraj przy okazji planet małą wycieczkę po popularesach typu galaktyka Bodego, M13, M27, M57, kilka gromad otwartych... Takie widoki naprawde mogą zachwycić.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Whites86 » 10 maja 2016, 17:17

a fotki ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 10 maja 2016, 18:14

No niestety, to co widzi oko nijak nie da się w prosty sposób przenieść na matrycę aparatu.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Luk » 10 maja 2016, 18:25

jacekk napisał(a):I jak się sprzet spisuje? Od dwóch dni mam zarwane noce, niebo przecudne. Planety widoczne teraz to Jowisz i po północy Saturn i Mars.


Jeszcze nie wiem. Nie byłem jeszcze z nim na dworze. Ale może po 20 maja pojadę na parę dni na działkę, to wtedy go ze sobą wezmę ;) Zwłaszcza, że przód działki (tam gdzie mam bramę) jest usytuowany na południowy zachód, więc byłoby idealnie widać Jowisza w tym miesiącu oraz w pierwszej części lata ;)
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy warto dokupywać soczewkę Barlowa z 2x lub 3x powiększeniem do mojego teleskopu, czy obecny okular 9mm wystarczy do obserwacji i fotografowania planet?
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 10 maja 2016, 18:37

Ogólnie przez okular się nie foci, chociaż są takie które to umożliwiają ale efekty takie sobie. Jesli już to albo ognisko główne teleskopu, albo aby zwiększyć skalę obrazu używa się właśnie np. barlowa. Ale wszelkie proste i przy tym tanie konstrukcje się do tego nie nadają, bo raz że mechanicznie słabe to i obraz dają bardzo przeciętny.


Inna sprawa, że z astronomicznego skarbca obiektów do fotografowania to poza planetami i Księzycem to niewiele zdziałasz tym sprzętem w innej materii, jest po prostu za ciemny, więc i czasy naświetlania musiały by być kosmiczne. To z kolei wymaga bardzo dobrego montażu... A skoro zostaje tylko Układ Słoneczny to i tak aparat się nie przyda, bo do tego celu używa się kamerki (niektórzy to nazywają "avikowaniem"), nagrywa film, potem dopiero obróbka i w ten sposób można osiągnać nawet zadziwiająco dobre wyniki.

Ps. Co to za 9mm okular? Bo wiesz, okular a okular to czasem róznica jak między Trabantem a Bugatti
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Luk » 10 maja 2016, 18:51

jacekk napisał(a):Ogólnie przez okular się nie foci, chociaż są takie które to umożliwiają ale efekty takie sobie. Jesli już to albo ognisko główne teleskopu, albo aby zwiększyć skalę obrazu używa się właśnie np. barlowa. Ale wszelkie proste i przy tym tanie konstrukcje się do tego nie nadają, bo raz że mechanicznie słabe to i obraz dają bardzo przeciętny.


Wiem, że przez okular się nie foci, dlatego dokupiłem do mojego sprzętu adapter Baader MicroStage II. Jednak na nim właściwie tylko kompakta idzie dobrze przymocować, do lustrzanek potrzebna byłaby właśnie soczewka Barlowa oraz T-ring, jeśli się nie mylę?

A jeśli miałbym kupować soczewkę Barlowa, to z jakiej firmy i z jakim powiększeniem? Z dwukrotnym, czy z trzykrotnym?

jacekk napisał(a):Inna sprawa, że z astronomicznego skarbca obiektów do fotografowania to poza planetami i Księzycem to niewiele zdziałasz tym sprzętem w innej materii, jest po prostu za ciemny, więc i czasy naświetlania musiały by być kosmiczne.


Ale najjaśniejsze galaktyki oraz inne obiekty z katalogu Messiera można zobaczyć? Oczywiście nie liczę tutaj na taki efekt jak w Dobsonie, ale ważne, żeby było coś widać. W końcu w pilocie w moim teleskopie jest zaprogramowane blisko 40 tysięcy obiektów z różnych katalogów.

jacekk napisał(a):A skoro zostaje tylko Układ Słoneczny to i tak aparat się nie przyda, bo do tego celu używa się kamerki (niektórzy to nazywają "avikowaniem"), nagrywa film, potem dopiero obróbka i w ten sposób można osiągnać nawet zadziwiająco dobre wyniki.


Z wiadomych względów obiektów głębokiego nieba nie będę fotografować, zależy mi najbardziej właśnie na fotografowaniu Księżyca, Jowisza i Saturna. A przy odpowiednich ustawieniach w aparacie oraz przy dużym ISO może udało by się zrobić dobre zdjęcie?

jacekk napisał(a):Co to za 9mm okular? Bo wiesz, okular a okular to czasem róznica jak między Trabantem a Bugatti


Chyba to jest ten -
https://deltaoptical.pl/okular-sky-watc ... d1205.html

A w zestawie miałem dołączony okular Celestron 25mm.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 10 maja 2016, 19:08

Luk napisał(a):Wiem, że przez okular się nie foci, dlatego dokupiłem do mojego sprzętu adapter Baader MicroStage II. Jednak na nim właściwie tylko kompakta idzie dobrze przymocować, do lustrzanek potrzebna byłaby właśnie soczewka Barlowa oraz T-ring, jeśli się nie mylę?

A jeśli miałbym kupować soczewkę Barlowa, to z jakiej firmy i z jakim powiększeniem? Z dwukrotnym, czy z trzykrotnym?


To już właśnie zależy czego użyjesz jako zbieracza obrazu i jakie będzie odwzorowanie skali. Jaka firma? Od Vixena w górę, najlepiej jesli barlow będzie apochromatyczny. Ja miałem GSO APO 2x i ten dawał dobrze radę.

Luk napisał(a):Ale najjaśniejsze galaktyki oraz inne obiekty z katalogu Messiera można zobaczyć?


Oczywiście że tak. Mam małego 130mm Celestrona SLT i pod ciemnym niebem przyjemnie się ogląda najjaśniejsze obiekty katalogu Messiera, ale i troche NGC-ek tez da się wypatrzeć. Tyle że to Newton z ogniskową 650mm więc i bez problemu daje się uzyskać niskie powiekszenie.

Luk napisał(a):A przy odpowiednich ustawieniach w aparacie oraz przy dużym ISO może udało by się zrobić dobre zdjęcie?


Próbować możesz, ale efektu dobrego nie wróżę. próbowałem różnymi teleskopami od 90mm do 340mm średnicy i zawsze aparat+teleskop+planety=wielka porażka. Wychodzą po prostu ciapkowate plamki o takim czy innym kształcie. Co innego Księżyc, ale on jest wręcz krowiastych rozmiarów kątowych. Problem to rozmiar matrycy i pikseli ponadto około 1000 czy więcej połączonych zdjęć daje o niebo lepszy wynik niż jedna, zrobiona w przypadkowym momencie fotka. No po prostu tego się nie da przeskoczyć... Rozwiązanie to kupno kamerki internetowej (modele zdatne można znaleźć na forach) i przeróbka poprzez wywalenie obiektywu, dodanie filtra IR i zamocowanie noska. Plus komputer, odpowiednie oprogramowanie (np RegiStax) plus czas daje jakiś całkiem fajny wynik.

Okularek jeszcze ujdzie na poczatek. ;)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Luk » 11 maja 2016, 11:18

jacekk napisał(a):To już właśnie zależy czego użyjesz jako zbieracza obrazu i jakie będzie odwzorowanie skali. Jaka firma? Od Vixena w górę, najlepiej jesli barlow będzie apochromatyczny. Ja miałem GSO APO 2x i ten dawał dobrze radę.


Czyli mógłbym się zastanowić nad tą Soczewką Barlowa? -
https://deltaoptical.pl/apochromatyczna ... d2339.html

W danych technicznych jest napisane "Krotność 5x" - to oczywiście oznacza przybliżenie 5 razy większe, niż w zwykłym okularze?
Najważniejsze, że ta soczewka nie jest zbyt droga, bo ceny Vixen-a trochę mnie przerażają.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez elek » 11 maja 2016, 16:11

Luk napisał(a):
jacekk napisał(a):To już właśnie zależy czego użyjesz jako zbieracza obrazu i jakie będzie odwzorowanie skali. Jaka firma? Od Vixena w górę, najlepiej jesli barlow będzie apochromatyczny. Ja miałem GSO APO 2x i ten dawał dobrze radę.


Czyli mógłbym się zastanowić nad tą Soczewką Barlowa? -
https://deltaoptical.pl/apochromatyczna ... d2339.html

W danych technicznych jest napisane "Krotność 5x" - to oczywiście oznacza przybliżenie 5 razy większe, niż w zwykłym okularze?
Najważniejsze, że ta soczewka nie jest zbyt droga, bo ceny Vixen-a trochę mnie przerażają.

Lepiej zainwestuj w dobre okulary niż w Barlowa, a już na pewno nie bierz 5x bo nic nie zobaczysz. Do tego sprzętu 6 mm okular to raczej max sensownego powiększenia, będziesz miał powiększenie 225 x ale biorąc pod uwagę że rzadko są dobre warunki do obserwacji to dobrze mieć coś z powiększeniem 100-150x, ja do planet mam 5 i 10 mm okulary ale przez 5 mm to mało kiedy coś widać, z okularów planetarnych ponoć najlepsze są ortoskopowe ale mogą być niewygodne bo trzeba blisko okularu trzymać oko ale z racji prostej konstrukcji są dosyć tanie, kolejne polecane okulary to lantanowe (np Vixen LV, LVW) wygodniejsze ale znacznie droższe, zwykły okular typu Plossl dobrej firmy też potrafi dużo pokazać. Możesz też poszukać starych okularów mikroskopowych, za grosze czasami idzie je dostać a mogą trafić się doskonałe optycznie sztuki, ten teleskop nie jest wymagający jeśli chodzi o okulary i przez każdy dobrej jakości okular ładnie będzie widać :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości