Muzeum oświetleniowe

Dyskusja na tematy dowolne

muzeum

Postprzez cieszyn » 7 września 2007, 07:41

ORZ-2, ORZ-3 i ORZ-1 już tyle lat wiszą gdzieniegdzie


I oby wisiały jak najdłużej :!:

Wychodzi na to, że powoli trzeba by myśleć o stworzeniu Muzeum Oświetlenia Ulicznego w Polsce (jest gdzieś coś takiego? - nie sądzę!). Miałbym parę pomysłów jak zaaranżować taką ekspozycję ;) A jak by sie rozwinęła dyskusja, to dopiero by było!
Może to żart, a może nie. Jasne, to niełatwa sprawa, bo niby kto by się tym miał zająć? Może tacy ludzie jak my? Chyba nikt inny by się tego nie podjął :(

Kto by poniósł koszty stworzenia i utrzymania? KTO BY TAM PRZYSZEDŁ???? Może tylko my, Forumowicze bylibyśmy jedynymi gośćmi? Czy aby na pewno?
No cóż, pomarzyć nie grzech, a do realizacji droga daleka i nawet nie widać jej we mgle......... trzeba będzie tą mgłę rozproszyć jakimś źródłem światła :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:


PS.
Znalazłem stronkę Muzeum w Koninie (http://www.muzeum.com.pl/content/view/63/145/)
Można tam znaleźć co nieco:

Kolekcja oświetlenia Muzeum Okręgowego w Koninie:

Wyodrębniono 6 działów tematycznych:
1. Oświetlenie olejowe
2. Oświetlenie świecowe
3. Oświetlenie naftowe -> Zobaczcie kolekcję http://www.muzeum.com.pl/content/view/53/113/
4. Oświetlenie gazowe

Jest też Muzeum Podkarpackie w Krośnie - ale tam znowu tylko lampy naftowe.
Coś niecoś ma też -> http://www.muzeumczestochowa.pl


W Muzeum Śląskim (http://www.muzeumslaskie.pl/wystawy/swiatlo.htm) jest słowo o dawnym oświetleniu:
Obecnie o lampach naftowych, benzynowych czy karbidowych prawie nikt już nie pamięta. Garstka zapaleńców stara się przywrócić im dawny blask, zaprezentować ich zalety, przypomnieć działanie, dawny blask, by zachować je dla przyszłych pokoleń, jako świadectwo rozwoju cywilizacyjnego i kulturowego.


W Muzeum Techniki w Warszawie:
http://www.muzeum-techniki.waw.pl/index ... sp1-3/1007
JEst temat:
Od Słońca do żarówki
to tytuł lekcji muzealnej, która obejmuje historię oświetlenia od odległych początków, aż po współczesność.

W czasie lekcji wyjaśnione zostanie pojęcie światła i jego natura. Omówione zostaną naturalne i sztuczne źródła światła wykorzystywane przez człowieka, czyli od Słońca poprzez lampy oliwne, świece, lampy naftowe i gazowe, do wynalazku żarówki i rozpoczęcia ery oświetlenia elektrycznego.

Tak więc nie ma (a przynajmniej ja nie znalazłem) takiego miejsca, gdzie by były zebrane eksponaty oświetlenia ulicznego .....
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Muzeum oświetleniowe

Postprzez mirek » 7 września 2007, 14:42

cieszyn napisał(a): KTO BY TAM PRZYSZEDŁ???? Może tylko my, Forumowicze bylibyśmy jedynymi gośćmi?

I tutaj jest przysłowiowy pies pogrzebany. Ludzi mało interesuje oświetlenie uliczne - mało kto zwraca uwagę na to, czy na słupie wisi ORZ i Malaga.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: [Cieszyn] Śladami starych latarni

Postprzez cieszyn » 7 września 2007, 15:43

mało kto zwraca uwagę na to, czy na słupie wisi ORZ i Malaga.


Mało tego, ludziska wogóle opraw nie zauważają, one mają świecić i już!
A co dopiero , żeby wiedzieli jaki typ to wisi, to tylko tacy jak my, :lol: :lol: zboczeńcy :lol: :lol: mamy czas, żeby o tym pomyśleć ....

--- a tak niedawno byłem jeszcze jak ten szary człowiek z tłumu, oprawy, lampy - to mi zwisało i tyle :!: tak jak i one zwisają
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Muzeum oświetleniowe

Postprzez neon44 » 7 września 2007, 19:25

Fajnie byłoby gdyby takie muzeum powstało. Jednak na to potrzebne byłyby duże pieniądze
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Cieszyn] Śladami starych latarni

Postprzez andrzejlisek » 8 września 2007, 12:30

cieszyn napisał(a):
mało kto zwraca uwagę na to, czy na słupie wisi ORZ i Malaga.


Mało tego, ludziska wogóle opraw nie zauważają, one mają świecić i już!
A co dopiero , żeby wiedzieli jaki typ to wisi, to tylko tacy jak my, :lol: :lol: zboczeńcy :lol: :lol: mamy czas, żeby o tym pomyśleć ....


Może inaczej będzie za minimum 50 lat, kiedy lampy wyładowcze (rtęciowe, sodowe) całkowicie wyjdą z użytku (zdominują diody LED), tak, jak to się stało z lampami naftowymi.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Muzeum oświetleniowe

Postprzez mirek » 8 września 2007, 19:20

Nikt nie jest jasnowidzem ale ja nie wróżę diodą LED wyparcia lamp wyładowczych. Przecież dzisiaj ogólnie rzecz ujmując lampy wyładowcze (wysoko i niskoprężne) znacznie przewyższają diody LED w wielu względach.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Muzeum oświetleniowe

Postprzez neon44 » 8 września 2007, 20:34

mirek napisał(a):Nikt nie jest jasnowidzem ale ja nie wróżę diodą LED wyparcia lamp wyładowczych. Przecież dzisiaj ogólnie rzecz ujmując lampy wyładowcze (wysoko i niskoprężne) znacznie przewyższają diody LED w wielu względach.


Oczywiście dziś przewyższają ale jutro... kto wie...
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Muzeum oświetleniowe

Postprzez Krzysiek » 9 września 2007, 10:52

Eksponaty związane z oświetleniem można znaleźś w Muzeum Energetyki w Łaziskach.

http://www.muzeumenergetyki.pl/modules.php?name=eksponaty&letter=%AF&sortby=nazwa_eksponatu
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Muzeum oświetleniowe

Postprzez cieszyn » 12 września 2007, 09:00



Byłem (wirtualnie :!: ), widziałem - fajne zbiory, ale opraw ulicznych tam nie znalazłem. Mają super zdjęcia np. z kolejnych etapów rozbiórki dużego komina, ciekawy sposób - stawiają na nim taką "koparke" z wieloma nogami, jak pająk, a ona jedną wolną nogą wyburza fragmenty mury itd.

Co zaś się tyczy mojego pomysłu na Muzeum Oświetlenia - to może kiedyś uda się zrealizować. Już dziś pewnie niejeden z Was ma u siebie niezłą kolekcję opraw, a jeśli do tego mieszka w domku jednorodzinnym, to już ma małe muzeum, tak?
Gdyby te kolekcje kiedyś połączyć w jednym miejscu - to byłby efekt :o :o

Mam prośbe - publikujcie tu wszelkie adresy stron, na których jest coś o oprawach ulicznych, słupach itd. Taka wiedza też się nam wszystkim może przydać :lol: :lol:

(Jesli Admini uznają to za ważne, proszę przesunąć ten post w inne, bardziej właściwe miejsce)
Ostatnio edytowano 12 września 2007, 16:24 przez cieszyn, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Muzeum oświetleniowe

Postprzez CDM » 12 września 2007, 14:29

Polecam Wam Muzeum Energetyki w Szklarskiej Porębie.Byłem tam w zeszłym roku i o mało co bym się do niego nie zalapał. Nie ma tam co prawda opraw, ale są różne źródła światła, jest też cała masa innych ciekawych rzeczy, o których pisaliśmy na tym forum
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości