Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 30 sierpnia 2014, 23:50

MercuryFenix napisał(a):Nie chodziło Ci o elektrolityczny ?
Nie ma co się bawić w naprawy takiej elektroniki. Szczególnie gdy nie ma się dostępu do tranzystorów oryginalnych lub zamienników i lutowac niespasowane na czuja.


Miałem na myśli elektrolityczny, przecież to to samo.

Bez sensu uważać, że nie ma co się w to bawić, jeżeli można przywrócić do życia wiele kompaktów i nadal używać je normalnie. Ja w tym roku naprawiłem kilka kartonów kompaktów (przy okazji porządków na działce) i bez problemu je ożywiłem, praktycznie nie dokładając do tego nic ze swojej kieszeni.
Jak przepalą się tranzystory, to jest trochę zabawy, bo wtedy najczęściej przepala się więcej elementów w układzie i robi się problem. Niemniej takie elementy też można zdobyć w Elektronikach. Natomiast jeżeli wyschnie elektrolityczny, albo zwarcia dostanie zapłonowy, to problem jest najmniejszy - takie to naprawiałem stertami, po prostu wszczepiając nowego konda, którego można łatwo podłączyć nawet bez potrzeby lutowania.
Nawet na elektroda.pl jest cały dłuugi wątek na temat naprawiania kompaktów ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez amisiek » 31 sierpnia 2014, 20:06

OK, ale ILE takich świetlówek potrzebujesz? Zapasy do końca świata i jeden dzień dłużej dla całej rodziny? No bez przesady. Po co grzebać w śmieciach?
Chyba, że zamierzasz przechować świetlówki kompaktowe na te czasy, gdy kolejna dyrektywa unijna zabroni korzystania z kompaktów ze względu na niską sprawność i szkodliwą rtęć...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Kwazor » 1 września 2014, 16:53

Amisiek twoje słowa mi się nie podobają !!
Ode mnie dostajesz
KARNEGO ELEKTRYKA

Lampka robi dobrze co z tego że grzebie w śmieciach czy pojemnikach na recykling ?
Oszczędza pieniądze / środowisko -- tak tak wiem że i tak to wyląduje na elektrośmieciach-- w UE dalej nie ma dyrektywy co robić z świetlówkami.

Ja też przedłużam życie świetlówek-- temat na elektrodzie i ilość postów mówi o tym że ludzie chcą naprawiać i nie kupować następnych + dłuższe życie z pomoca wstawienia PTC.

Takie działanie nie jest złe a chwalebne.
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez sodiummercury10 » 1 września 2014, 17:10

Zgadzam się z tobą Kwazor.
Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez paweo » 1 września 2014, 18:56

Po co kupować kompakta za 30 zł, skoro można mieć naprawionego za 3 zł?
Rtęci na świecie nigdy za wiele.
Nieprzemyślane inwestycje w LED nigdy się nie zwrócą.
Avatar użytkownika
paweo
 
Posty: 462
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 2 lutego 2014, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez sodiummercury10 » 1 września 2014, 19:04

Avatar użytkownika
sodiummercury10
 
Posty: 78
Dołączył(a): 13 czerwca 2014, 14:42

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez KaszeL » 1 września 2014, 19:09

paweo napisał(a):Po co kupować kompakta za 30 zł, skoro można mieć naprawionego za 3 zł?


Jak wiesz gdzie leżą takie 4000K albo 6500K to daj znać, bo ja nie widziałem ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez toomm40 » 1 września 2014, 19:40

no dobra, Panowie, a co z utratą strumienia świetlnego ? pomijając że taka rurka po 10 tys h ma naloty różne na luminoforze(niewidzialne na pierwszy rzut oka)są to związki chemiczne zawarte w paście emisyjnej parujące wraz z wolframem, a i z barwą bywa różnie po takim długim czasie świecenia , w takiej rurze zachodzą przecież procesy chemiczne wskutek wyładowania i te zmieniają jej parametry.
taka lampa jest wyjarana , nie okłamujmy się ...
dla celów doświadczalno -badawczych można się pobawić w warunkach domowych , jak najbardziej. ale żeby bazować na śmietnikach jako sposób na oświetlanie się ? ..-fikcja na dłuższą metę .
pomijając odsetek sprawnych /nowych sztuk, które można w recyklingu czasem spotkać
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 1 września 2014, 22:59

toomm40 napisał(a):ale żeby bazować na śmietnikach jako sposób na oświetlanie się ? ..-fikcja na dłuższą metę .
pomijając odsetek sprawnych /nowych sztuk, które można w recyklingu czasem spotkać


Z doświadczenia wiem, że wcale nie taka fikcja ;) Z resztą około 60% świetlówek i lamp w recyklingu, to sprawne sztuki, nadające się do wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem, a jakieś 30% to fabryczne nówki, często w dodatku klasyka, np. liniowe T12 lub T5.

KaszeL napisał(a):Jak wiesz gdzie leżą takie 4000K albo 6500K to daj znać, bo ja nie widziałem ;)


Nieraz znajdowałem, sam naprawiłem wiele dziennych Philipsów Economy, czy też Lexmanów właśnie w barwie chłodnobiałej ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez jacekk » 2 września 2014, 09:35

Jak byś tam znalazł LRF-a 700W albo 1000W to bym był chętny, nawet na niesprawną sztukę. :)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości