Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Whites86 » 7 czerwca 2012, 19:28

litak1 napisał(a):
Whites86 napisał(a):niestopi sie ;) jedynie spuchnie jak balon mam kilka takich ktore wykanczalem dlawikami duzych mocy :)

Właśnie o tym piszę jarznik osiąga temp. mięknięcia szkła kwarcowego a ciśnienie wewnątrz rozpycha go jak balon :shock:
Ciekawe jak potem świeci taki LR na normalnym już prądzie

ledwo sie tli :)
ale jak mu podasz jakis dlawik duzej mocy to znowu swieci mocno :P
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Kondziu » 31 października 2012, 13:21

OUKS340 napisał(a):Ja regularnie zaglądam do pojemnika w hurtowni elektrycznej w której się zaopatruje. Do tej pory odzyskałem ok 60 rur T12 :shock: Najczęściej PIŁA ale zdarzyło się kilka RAZNO a nawet POLAMP. Ostatnio odzyskałem dwa nowiutkie WLSy 150W POLAMPU (tego współczesnego oczywiście :mrgreen: ).

Dokładnie teraz to praktycznie same pile 40w albo juz 36 w cudem jest jak sie trafi na zabytek choc jeden :|
Kondziu
 
Posty: 133
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 24 września 2011, 12:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 7 listopada 2012, 23:55

Ja się w recyklingu zaopatruję od początku, jak zrobiło się o tym głośno, czyli od 6 lat ;) Prawie codziennie przybywają mi jakieś świetlówki, albo inne lampki, ale niektóre biorę tylko do zużycia i potem oddaję też gdzieś przy okazji, albo wybieram działające lub unikaty. W pojemnikach można tak naprawdę znaleźć największe unikaty i ciekawostki (np. stamtąd mam kilka nowych Telamów z lat 60, w tym jedną z 1961 roku, rtęciówki wszystkich czasów, kompakty typu SL i inne). Raz znalazłem nawet neonówkę E27 prod. radzieckiej (ludzie często nie wiedzą, czego się pozbywają). Ogólnie z doświadczenia powiem, że około 40% oddawanych do recyklingu świetlówek jest nadal sprawnych i poprawnie świeci, z czego około 30% sprawnych to nigdy nie używane nówki. Podobnie w przypadku innych typów lamp. Nadal często można spotkać świetlówki Polam lub inne z czasów PRLu, zupełnie nieużywane, które komuś zalegały w piwnicy, czy garażu.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez slaweklampy » 8 listopada 2012, 14:20

Witam

Tak stare nieużywane źródła światła mogą pochodzić od osób nieżyjących, które zajmowały się elektrotechniką. Dodam jeszcze, że tego typu pojemniki są dość rzadko opróżniane. W pojemniku w pewnym markecie RTV w Starogardzie Gdańskim były jeszcze lampy metalohalogenkowe, które wrzuciłem kilka tygodni wcześniej.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 8 listopada 2012, 19:50

To różnie jest. Najczęściej opróżniane są w Leroy Merlin, często po 2 razy w tygodniu. Inaczej np. w Auchanie - tam są takie wielkie przegrody na to i opróżniane jest to raz na parę miesięcy. To też zależy, ile ludzi oddaje i w jakich ilościach. W jednym z Media Marktów, gdzie bywam, stoi beczka, która stopniowo zapełniała się przez ponad rok. Obecnie, w ciągu jakichś 4 miesięcy jest może w 1/4 zapełniona. Bywa, że jak do takiej beczki, albo pojemnika ktoś walnie stos rur 18w, albo innych większych, to zablokują one i to, co dalej będzie wrzucane do takiego pojemnika zatrzyma się, a pod stosem świetlówek nadal będzie wolna przestrzeń. Bardzo często świetlówki i inne lampy są wrzucane nieostrożnie i dużo z nich się rozbija lub pęka. Wtedy rtęć uwalniana jest od razu, co nie jest na pewno zbyt ekologiczne. Pojemniki z automatycznie opuszczanym dnem (zamocowanym na sprężynie i opuszczającym się wraz z narastającą wagą i ilością świetlówek w koszu) też nie eliminują tego.
Spotkał ktoś w was gdzieś w recyklingu świetlówki kompaktowe z dławikami typu SL?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez ousd » 13 listopada 2012, 22:19

Ja raz widziałem w Brico świetlówki Polamp-Pabianice, niestety podróż autobusem uniemożliwiła mi ich zabranie :cry:
ousd
 

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 13 listopada 2012, 23:19

T8 czy T12 to były?

Ja dziś w recyklingu znalazłem świetlówkę Polamp o mocy 25w ;) Zupełna nówka.
Oprócz niej m.in Razno 40w, nieco używana, ale w pełni sprawna.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez ousd » 14 listopada 2012, 08:23

T12 40w ;)
ousd
 

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 14 listopada 2012, 11:06

Ja też ostatnio znalazłem kilka Polampów - Pabianice, jedna była produkcyjnie z września 1996 roku, a pozostałe z 1998 ;) Co ciekawe, cienkie Polamy (T8) były produkowane w Niemczech :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 19 listopada 2012, 14:59

ousd napisał(a):Ja raz widziałem w Brico świetlówki Polamp-Pabianice, niestety podróż autobusem uniemożliwiła mi ich zabranie :cry:


Gdzie ty w Brico masz pojemniki na świetlówki? Jak byłem w tym markecie (w Knurowie), to nie mieli pojemników, a jak się spytałem, to babka mi powiedziała, że przyjmują tylko lampki kupione w tym sklepie.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron