Nietypowe zjawisko

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez bartek380V » 17 stycznia 2013, 11:34

To pomierz to na AC i DC. Jakim napieciem dysponujesz z trafopowielacza ? Wszedzie gdzie czytalem o lampach RTG to było pojecie Anoda ,Katoda i Żarzenie więc napewno chodzi o DC ale specjalistą od tego nie jestem .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2013, 11:52

Myślę że 10kV powinienem wycisnąć z tego czym dysponuje.
Ale narazie nie mam przepalonych żarówek :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez bartek380V » 17 stycznia 2013, 12:22

Bawiłem sie zasilaczem do neonów 8 KV i w powietrzu miedzy dwiema igłami zapalał sie łuk na 8 mm bez rozciagania. Porostu samoistnie przebijało , oczywicie łuk daje rozciagnac o 30-50 procent .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2013, 12:25

Z tą odległością zapalania łuku przyjmuje się w przybliżeniu 1mm=1kV.
A z tymi pomiarami to mogę Ci od ręki zmierzyć przepaloną żarówkę H4 na trafie od neonów 6kV 70mA.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez litak1 » 17 stycznia 2013, 13:27

Bartek jeszcze napiszę to czego zapomniałem, ja również mierzyłem różne przypadki wyładowań wysokonapięciowych Ac i DC żarówkę przepaloną również nigdy nic nie wykazywało mi powyżej tła oprócz jednej rzeczy katody od lampy XBO która faktycznie sieje na mierniku ale to prom alfa i pomiar jest stosunkowo niski. Przy napięciach około 40kV miernik wysterowywał mi się najprawdopodobniej od pola elektrycznego wokół wyładowania a nie od kwantów promieni X. Z tych opisanych tutaj przypadków sprawdzałem wszystkie pomiar negatywny. Nie sprawdzałem jedynie żarówek próżniowych przy napięciu 40kV, one mogą już coś tam wysyłać. A lampy rentgnowskie zawsze pracują na napięciu DC co jednak nie znaczy że AC nie produkuje X , produkuje chociażby jednopołówkowo ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2013, 13:30

Ciekawe jakim sposobem zmierzyłeś promieniowanie alfa za pomocą licznika geigera :P
No chyba że posiadasz specjalny typ lampy geigera, która posiada w obudowie specjalne okienko właśnie do pomiaru Alfy.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez elek » 17 stycznia 2013, 14:06

Ludzie przecież przy napięciu paru kV w zwykłej żarówce to się elektrony nawet nie zdążą rozpędzić tyle tam jonów i innego dziadostwa jest, emisje fotonów rtg to da się zauważyć w diodach próżniowych przy dużo większym napięciu bo tam elektron ma odpowiednia drogę swobodną żeby się rozpędzić i walnąć w anodę.
...katody od lampy XBO która faktycznie sieje na mierniku ale to prom alfa i pomiar jest stosunkowo niski...

Ciekawe jakim sposobem zmierzyłeś promieniowanie alfa za pomocą licznika geigera

Tor mimo że jest emiterem alfa sieje także w niewielkim stopniu fotonami gamma na tej samej zasadzie co lampa rtg.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez Elektroservice » 17 stycznia 2013, 14:20

To fakt że Tor sieje promieniami gamma także. Gdy mierzę moim DP-66 w trybie pomiaru Gamma elektrody od TIGa z czerwonym łebkiem to widać wychylenie wskazówki wyraźnie większe niż przy pomiarze tła i częstotliwość trzasków w słuchawce wyraźnie się zwiększa.
Ja chcę podłączyć przepaloną żarówkę pod WN nie w celu wytworzenia promieniowania X (bo moim zdaniem nic z tego nie wyjdzie) a w celu sprawdzenia co się będzie z taką żarówką działo ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez bartek380V » 17 stycznia 2013, 14:27

litak1 napisał(a):Bartek jeszcze napiszę to czego zapomniałem, ja również mierzyłem różne przypadki wyładowań wysokonapięciowych Ac i DC żarówkę przepaloną również nigdy nic nie wykazywało mi powyżej tła oprócz jednej rzeczy katody od lampy XBO która faktycznie sieje na mierniku ale to prom alfa i pomiar jest stosunkowo niski. Przy napięciach około 40kV miernik wysterowywał mi się najprawdopodobniej od pola elektrycznego wokół wyładowania a nie od kwantów promieni X. Z tych opisanych tutaj przypadków sprawdzałem wszystkie pomiar negatywny. Nie sprawdzałem jedynie żarówek próżniowych przy napięciu 40kV, one mogą już coś tam wysyłać. A lampy rentgnowskie zawsze pracują na napięciu DC co jednak nie znaczy że AC nie produkuje X , produkuje chociażby jednopołówkowo ;)

No to fajnie :P Dzieki za zainteresowanie sie tematem . Mamy już jakąś wiedze . o diodzie prózniowej tez słyszałem . Zobabczcie co znalazłem w sieci;
http://www.youtube.com/watch?v=Wm3yMr7Govc
http://www.youtube.com/watch?v=813-2aAJ300
http://www.youtube.com/watch?v=MaBTef3k_HE&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=bnh8T5HYtW8
http://www.youtube.com/watch?v=WVMtAJW35JQ
osotatni film pokazuje jak dostaje matryca aparatu az są rozbłyski
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez bartek380V » 17 stycznia 2013, 14:33

Elektroservice napisał(a):Z tą odległością zapalania łuku przyjmuje się w przybliżeniu 1mm=1kV.
A z tymi pomiarami to mogę Ci od ręki zmierzyć przepaloną żarówkę H4 na trafie od neonów 6kV 70mA.

Pomierz , mi wychodzi około 1kV na 1mm miedzy igłami bez znaczenia czy DC czy AC . Znalazłem jeszcze cos takiego http://www.youtube.com/watch?v=rrvJgXZ_cl8
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości