Prąd i napięcie- bezpieczne progi (pytanie)

Dyskusja na tematy dowolne

Prąd i napięcie- bezpieczne progi (pytanie)

Postprzez Hymek17 » 10 października 2012, 18:10

Witam. Czy mógłby mi ktoś dokładnie wytłumaczyć, jak to jest z tymi progami w końcu. Skoro bezpiecznym napięciem stałym jest 120V w pomieszczeniu suchym, 60V o dużej wilgotności(w przemiennym 50V suchym 25 w wilgotnym) A prąd bezpieczny dla życia jest około 30 mA.

To jak to ma się do rzeczywistości?
Skoro podłączam żarówkę 12v 35w To napięcie w obwodzie wynosi U=12V A prąd około 2,92A (bo I= P/U).
To dlaczego nie odczuwam przepływu prądu na mnie nie powoduje to żadnych zakłóceń skoro przepływa prąd o natężeniu prawie 3A?

i jaki prąd płynie przy zwarciu 230V napięcia przemiennego i jak to się oblicza.
Sorry, za te banalne pytania, ale dla mnie to nie jest takie proste do zrozumienia ; (
Hymek17
 

Re: Prąd i napięcie- bezpieczne progi (pytanie)

Postprzez Utilizer » 10 października 2012, 19:14

Hymek17 napisał(a):To dlaczego nie odczuwam przepływu prądu na mnie nie powoduje to żadnych zakłóceń skoro przepływa prąd o natężeniu prawie 3A?

Nie przepływa 3A - ponieważ trzeba uwzględnić rezystancję ludzkiego naskórka czyli przyjęte 1000Ω
Wtedy I=U/R, czyli 0,012A - 12mA ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Prąd i napięcie- bezpieczne progi (pytanie)

Postprzez Hymek17 » 10 października 2012, 19:22

I jeszcze rezystancje przewodów tak?
Czyli jakbym bezpośrednio dotknął przewodu fazowego z neutralnym to natężenie wynosiłoby 230mA?

Skoro średnio są takie granice
0,1 - 0,6mA: próg odczuwania
0,8 - 2,0mA: wyczuwalność wyraźna(swędzenie)
2,0 - 4,0mA: wyczuwalność bolesna(cierpnięcie dłoni)
4,0 - 5,0mA: lekkie skurcze dłoni, drżenie rąk
5,0 - 15mA: skurcze przedramienia, trudność w uwolnieniu się
15 - 30mA: silne skurcze mięśni, samodzielne uwolnienie niemożliwe
22 - 50mA: skurcze tężcowe mięśni rąk i klatki piersiowej, niemożliwość dokonania wydechu, arytmia serca, utrata świadomości, możliwe migotanie komór serca.

To jeżeli mówisz, że prąd w obwodzie uwzględniając rezystancję ciała jest 12mA. To czemu nic nie odczuwam dotykając tego obwodu?
W takim razie coś źle jest i się gubię już, stąd moje pytanie ;p
Hymek17
 

Re: Prąd i napięcie- bezpieczne progi (pytanie)

Postprzez MRP200 » 10 października 2012, 21:04

Rezystancję ciała ludzkiego równą 1000 om przyjmuje się umownie dla napięć wyższych i to dla najbardziej niekorzystnych warunków. W zakresie bardzo niskich napięć, rzędu 12 V ta rezystancja jest znacznie większa. Kto posiada nawet najprostszy miernik uniwersalny niech zmierzy swoją rezystancję np. w układzie ręka-ręka na najwyższym zakresie omomierza. Wychodzi około 100 kom, nawet przy zwilżonych palcach.
A bezpośrednio dotykać przewodu (gołego - nieizolowanego) fazowego i neutralnego stanowczo odradzam. To chyba nawet dziecko wie, że to śmiertelnie niebezpieczne. Tak samo niebezpieczna jest próba dotknięcia przewodu fazowego gdy stoi się boso na betonowej posadzce.

Prąd zwarcia w sieci 230 V zależy wprost od impedancji pętli zwarcia. Wartość ta jest najczęściej poniżej 1 oma. Dysponując dedykowanym miernikiem można ten parametr zmierzyć bezpośrednio. A potem wyliczyć prąd zwarcia z prawa Ohma: Ia = U/Zs.
Uprzedzam, nie próbujcie tego robić zwykłym miernikiem, bo tacy amatorzy się zdarzali. Taka próba kończy się spaleniem miernika, a i o porażenie prądem nie trudno.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Prąd i napięcie- bezpieczne progi (pytanie)

Postprzez Hymek17 » 10 października 2012, 21:17

Czyli rezystancja człowieka 1kom jest brana przy najbardziej sprzyjajacych warunkach porażenia, jest ona dla napięcia fazowego tzn 230V. A im mniejszy prąd tym człowiek ma rezystancje wieksza?

Obliczając prąd z prawa ohma I=U/R im mniejsze napięcie tym mniejszy prąd.
Czyli podsumowując dla róznego napięcia rezystancja ludzka zmienia się?
Hymek17
 

Re: Prąd i napięcie- bezpieczne progi (pytanie)

Postprzez MRP200 » 11 października 2012, 09:40

Rezystancja ciała ludzkiego zależy od wielu czynników, w tym od wysokości przyłożonego napięcia. Dla bardzo niskich napięć np. takich jakie występują w mierniku, o jej wartości decyduje w dużej mierze sama rezystancja skóry, która zależy też w dużej mierze od chwilowego stanu psychofizycznego organizmu. Ta właściwość została wykorzystana m.in. w wykrywaczu kłamstw. Udowodnione jest, że jeżeli człowiek zamierza celowo powiedzieć nieprawdę, wtedy jego skóra minimalnie poci się, co powoduje chwilowy spadek rezystancji. Nie mniej wartość ta jest i tak bardzo duża i u różnych osób oscyluje w okolicach dziesiątek kiloomów.
Dla napięć powyżej 50 V zaczyna obserwować zjawisko mikroprzebić skóry, które gwałtownie obniżają rezystancję całego organizmu na drodze przepływu prądu. Dokładnego progu napięcia, przy którym zaczyna odczuwać się przepływ prądu nie da się dokładnie określić, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników takich jak część ciała którą dotyka się przewodnika, wielkość powierzchni dotyku, stan psychofizyczny organizmu itp. Z tego względu u różnych osób różna jest granica napięcia powyżej której zaczynają odczuwać przepływ prądu. Są osoby, które odczuwają mrowienie już przy 40 V a znany jest też przypadek kowala, który miał tak spieczoną skórę na dłoniach, że mógł dotknąć do 230 V i twierdził, że nic nie czuje.
Ponadto, przy rozpatrywaniu przypadków rażenia na drodze ręka-noga, na wielkość prądu rażeniowego ma wpływ też rezystancja podłoża na którym aktualnie się stoi. Stojąc na suchej drewnianej podłodze w dodatku w plastikowych kapciach można w ogóle nie odczuć przepływu prądu pomimo dotknięcia do przewodu fazowego, podczas gdy ten sam przypadek, ale na betonowej posadzce i w mokrym obuwiu kończy się w najlepszym przypadku niezłym szokiem. Jeszcze bardziej niebezpieczne są sytuacje, kiedy człowiek jest częściowo zanurzony w wodzie lub stoi w przemoczonym ubraniu włącznie z obuwiem na betonowej posadzce. Dlatego znane są przypadki śmiertelnego porażenia z 230 V, kiedy to osoba w mokrym ubraniu próbowała grzebać coś w instalacji, podczas gdy znam przypadek, kiedy to człowiek dotknął się do 400 V w domowej rozdzielni i skończyło się to tylko lekkim szokiem.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości