Klasyfikacja zanieczyszczenia świetlnego

Dyskusja na tematy dowolne

Klasyfikacja zanieczyszczenia świetlnego

Postprzez MRP200 » 14 października 2012, 20:50

Zjawisko zanieczyszczenia świetlnego stało się na tyle powszechne i dokuczliwe, że postanowiono je sklasyfikować. Klasyfikuje się je różnymi metodami. Najprostsze opierają się na obserwacji nieba i liczeniu widzialnych gwiazd w określonych rejonach nieba. Od 2001 roku istnieje też skala Bortle’a. Opracowana została przez astronoma amatora Johna Bortle’a. W ten sposób postanowił zwrócić uwagę na złą widoczność przeszkadzającą w obserwacji gwiazd. Jak sam twierdzi: Wielu z nas nigdy nie widziało naprawdę ciemnego nieba. Rzeczywiście, w Europie Środkowej miejsca oznaczone stopniem 1 i 2 praktycznie nie występują. Najciemniejsze miejsca na Ziemi zachowały się jeszcze w Afryce (Namibia), na pustyni Atakama w Chile oraz na wulkanie Manuza Kea na Hawajach.
Wspomniana skala Bortle’a bazuje głównie na widzialności szczegółów Drogi Mlecznej.

1. Niezwykle ciemno. Wstęga Drogi Mlecznej jest bardzo jasna i wyraźna. Otoczenie obserwatora jest właściwie niewidoczne.
2. Naprawdę ciemno. Chmury wyglądają jak czarne plamy, nie odbija się od nich żadne światło, widać wyraźnie strukturę Drogi Mlecznej.
3. Niebo na obszarami wiejskimi. Słabe zanieczyszczenie świetlne w pobliżu horyzontu, widać strukturę Drogi Mlecznej. W Polsce takie miejsca są
m.in. na Mazurach.
4. Między wsią a przedmieściem. Mocna poświata, chmury są oświetlone, widoczne są tylko najwyraźniejsze struktury Drogi Mlecznej.
5. Niebo przedmieść. Droga Mleczna niewyraźna, znaczne zanieczyszczenie świetlne w prawie wszystkich kierunkach. Chmury są jaśniejsze niż niebo.
6. Jasne niebo przedmieść. Niebo ma kolor szarobiały, chmury są niezwykle jasne, Droga Mleczna widoczna tylko szczątkowo.
7. Niebo na skraju miasta. Całe niebo pokryte szarawą poświatą, Droga Mleczna jest prawie niewidoczna.
8. Niebo dużego miasta. Niebo świeci na szaro-biało lub pomarańczowo, bez trudu można przeczytać gazetę.
9. Niebo nad centrum dużego miasta. Całe niebo jest jasno oświetlone, dobrze widoczny jest tylko Księżyc i kilka jaśniejszych gwiazd, ewentualnie
planety takie jak Jowisz czy Wenus.

Aby zwrócić uwagę na ten problem, chronić gatunki zwierząt aktywnych nocą oraz umożliwić astronomom prowadzenie obserwacji, na całym świecie tworzy się tzw. parki ciemnego nieba. W Polsce taki park znajduje się w Górach Izerskich.

Materiał źródłowy: Świat Wiedzy 9/2012
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Klasyfikacja zanieczyszczenia świetlnego

Postprzez qba » 15 października 2012, 08:08

Moze to poczatek konca kul na ulicach?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Klasyfikacja zanieczyszczenia świetlnego

Postprzez Luk » 15 października 2012, 09:50

Mieszkam na przedmieściach Gliwic. W ogóle nie widać Drogi Mlecznej, ale ilość widocznych pojedynczych gwiazd jest spora.
A podczas wakacji byłem na pewnej wsi na północy województwa Opolskiego i widać było mnóstwo gwiazd i wyraźną Drogę Mleczną. Niebo było naprawdę ciemne.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasyfikacja zanieczyszczenia świetlnego

Postprzez litak1 » 15 października 2012, 21:49

Niestety (dla niektórych osób) lampy sodowe bezspornie wygrywają przy zjawisku zanieczyszczenia świetlnego i obserwacji astronomicznych obiektów słabych, gdyż to światło jest najłatwiej odfiltrować z tła przez filtry sodowe ;) Więc soda w tym przypadku górą ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Klasyfikacja zanieczyszczenia świetlnego

Postprzez amisiek » 15 października 2012, 21:59

Najlepsza jest soda niskociśnieniowa, bo to jest tylko dublet sodowy, który się naprawdę łatwo odcina. Ale sami wiecie jakie to światło ma minusy w oświetleniu miast i wsi.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości