TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Dyskusja na tematy dowolne

TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez amisiek » 2 grudnia 2012, 16:11

Pytanie pochodzi od naszego Kolegi Steinera i dotyczy logotypów naszego producenta lamp, otrzymałem je na PW i tłumaczę z języka rosyjskiego:

Z tego co widzę na swoich lampach, występowały trzy logotypy. Po zniknięciu z rynku marki TELAM, pojawił się logotyp POLAM. Z tego co wiem, występował do połowy lat siedemdziesiątych, ale nie znam dokładnej daty jego wycofania.
Obrazek
Później pojawiło się takie logo
Obrazek
Ostatnim znakiem jest litera "P", która jest inna od litery na początku słowa. To logo występowało przez długi czas - od drugiej połowy lat siedemdziesiątych do połowy osiemdziesiątych. Co to jest? Czy to POLAM czy już POLAMP? Czym się różniły?
Mam większość lamp z takim logo i chciałbym podzielić je na jakiejś grupy. Wcześniej dowiedziałem się, że to jest POLAM, ale widzę, że niektórzy ludzie twierdzą, że to POLAMP.
Poźniej pojawiło się logo POLAMP i z nim już wszystko jest jasne:
Obrazek

Pomożemy Koledze, prawda?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez ousd » 2 grudnia 2012, 17:56

Może moje zdjęcia coś pomogą:
To jest LRF 80w z października 1978 roku:
Obrazek
Ale za to na LRF 1000w z 1978 jest napisane Polamp :!: , bo oznaczenie jest na gwincie
Obrazek
Na LRF 700w z 1978 też jest napis Polamp:
Obrazek
ousd
 

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez Whites86 » 2 grudnia 2012, 17:58

ja się na tym szczeze mowiac nigdy niezastanawialem, dla mnie polam polamp to to samo,
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez Utilizer » 2 grudnia 2012, 18:53

ousd, przecież na wszystkich masz napisane Polamp :roll: tylko na tym pierwszym jest trochę krzywo naniesione
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez JeD » 2 grudnia 2012, 19:28

może coś pomogę odwłocznie dat.
MIX Polamu z 74r. : ;)
Obrazek
Obrazek
LRF-250 POLAMP z 88r. :
Obrazek
Obrazek
P.S może coś da ta stronka:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polam_%28zjednoczenie%29
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez ousd » 2 grudnia 2012, 19:35

Utilizer napisał(a):ousd, przecież na wszystkich masz napisane Polamp :roll: tylko na tym pierwszym jest trochę krzywo naniesione

A na LRJcie też z lat 70. jest napisane Polamp, na beczkowatym WLSie 400w z kwietnia 1985 roku jest napisane Polamp ;)
ousd
 

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez lumix26 » 2 grudnia 2012, 20:48

Nie jestem pewien ale oznaczenia POLAM były stosowane chyba do 78 r później pojawiła się litera P
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9288
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez amisiek » 2 grudnia 2012, 23:53

OK ale zauważcie, że w logo ta druga literka POLAMP jest inna, ma szerszy brzuszek i kropkę w środku. Właśnie o ten logotyp chodziło Steinerowi. Czy macie może jakieś pomysły co i jak? Dzięki za fotki, spróbujemy z tego zrobić zestaw i historię z datami.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez steiner » 3 grudnia 2012, 13:57

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i dyskusję na ten temat!
Być może błędnie oznaczenie maszyny pracowały na tej linii produkcyjnej. Ale tych lamp było baaardzo dużo.
Przy okazji, tutaj POLAMP 07.81Obrazek
Avatar użytkownika
steiner
 
Posty: 78
Dołączył(a): 22 grudnia 2011, 11:11
Lokalizacja: Rosja, Moskwa

Re: TELAM->POLAM->POLAMP, logo

Postprzez toomm40 » 4 grudnia 2012, 22:06

amisiek napisał(a):OK ale zauważcie, że w logo ta druga literka POLAMP jest inna, ma szerszy brzuszek i kropkę w środku. Właśnie o ten logotyp chodziło Steinerowi. Czy macie może jakieś pomysły co i jak? Dzięki za fotki, spróbujemy z tego zrobić zestaw i historię z datami.


moim zdaniem firma była jedna i ta sama, przechodziła jedynie reorganizację i ta nazwa , którą wychwycił Amisiek jest po "liftingu" , po prostu do ostatniej literki M doklejono brzuszek od literki P , aż w końcu zdecydowano sie na normalną nazwę POLAMP, gdzie M to M , a P to P.
tak więc był sobie TELAM, POLAM, nastepnie <POLAMP> , o którym wspomniał Amisiek i kolega Steiner,no i wreszcie POLAMP.
tak sądzę , choć na 100% pewien nie jestem,jednak zdjęcie dołączone przez kolegę OUSD wymownie potwierdza moją tezę.
mam też wrażenie,że na niektórych świetlówkach coś takiego widziałem, ale nigdy nie zwracałem na to większej uwagi i nie zastanawiałem się .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości