Pętla kablowa (pierścień )

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez Whites86 » 12 lutego 2013, 10:13

MRP200 napisał(a):Tabliczka "Zasilanie dwustronne" oznacza, że na słupie lub złączu spotykają się dwie linie zasilane z różnych stacji trafo. Jeżeli na złączu kablowym będzie tabliczka "Podział sieci' to oznacza, że spotykają się tam dwie linie zasilane z tej samej stacji trafo, ale z różnych obwodów. W normalnym układzie pracy linie te nie są między sobą połączone, możliwa jest jednak praca awaryjna, podczas awarii lub planowych wyłączeń jednej z linii. Istnieje wtedy możliwość czasowego zasilania odbiorców z "drugiej strony".

taka ciekawostka : u mnie wszedzie widnieje podzial sieci niezaleznie od tego czy obwody ktore spotykaja sie w 1 miejscu sa z 2 roznych trafo czy z tego samego lecz innych obwodow
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez bartek380V » 12 lutego 2013, 19:39

MRP200 napisał(a):Tabliczka "Zasilanie dwustronne" oznacza, że na słupie lub złączu spotykają się dwie linie zasilane z różnych stacji trafo. Jeżeli na złączu kablowym będzie tabliczka "Podział sieci' to oznacza, że spotykają się tam dwie linie zasilane z tej samej stacji trafo, ale z różnych obwodów. W normalnym układzie pracy linie te nie są między sobą połączone, możliwa jest jednak praca awaryjna, podczas awarii lub planowych wyłączeń jednej z linii. Istnieje wtedy możliwość czasowego zasilania odbiorców z "drugiej strony".

Tak ,podział sieci czesto jest wyposazony w tak zwany ,,by pass,, jest to fachowo nazywane sprzegłem podłużnym linii . W praktyce jest to zwykly wylacznik pomiedzy dwoma roznymi odwodami ( torami ) lini zasilanych z tej samej stacji Trafo czasem mozliwy tylko do załaczenia po wejsciu na słup. ;)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez elektryk » 13 lutego 2013, 20:25

Obwody nie muszą być zasilone z tej samej stacji żeby załączyć rozłącznik bezpiecznikowy awaryjnie, tylko wtedy w szafce stacji, której np. padło trafo muszą być wyjęte bezpieczniki
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez bartek380V » 13 lutego 2013, 21:43

elektryk napisał(a):Obwody nie muszą być zasilone z tej samej stacji żeby załączyć rozłącznik bezpiecznikowy awaryjnie, tylko wtedy w szafce stacji, której np. padło trafo muszą być wyjęte bezpieczniki

zakladam ze obie stacje musza miec te same uklady sieciowe ??
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez elektryk » 14 lutego 2013, 20:28

Nie zastanawiałem się nad tym tu by była tylko inna ochrona przeciwporażeniowa. Właśnie u mnie jest słup z podziałem i możliwym załączeniem rozłącznika bezpiecznikowego w razie awarii jednej stacji i tak jedna stacja ma układ TT, a druga TN (dobudowana rok temu, wcześniej oba obwody były tym samym zasilanym ze stacji TT)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez bartek380V » 15 lutego 2013, 07:06

elektryk napisał(a):Nie zastanawiałem się nad tym tu by była tylko inna ochrona przeciwporażeniowa. Właśnie u mnie jest słup z podziałem i możliwym załączeniem rozłącznika bezpiecznikowego w razie awarii jednej stacji i tak jedna stacja ma układ TT, a druga TN (dobudowana rok temu, wcześniej oba obwody były tym samym zasilanym ze stacji TT)

No własnie, jesli siec TN ma uziomy robocze ( a napewno je ma ) to dolaczajc do niej TT podlaczamy automatycznie N do PEN a. Czyli uziemiamy N czego w TT poza trafem robic nie wolno . :? Musze poszukac takiego ,,sprzegła podłuznego,, kiedys widziałem ze był uklad zasilania dwustronnego TT -TT .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez elektryk » 15 lutego 2013, 13:00

Dodam tylko że na tym zmodernizowanym odcinku po stronie TT wysięgniki są zmostkowane z przewodem N i od nich podłączony jest przewód N od oprawy :roll: Dodam tylko że oświetlenie jest puszczone z oddzielnej wiązki AsXSn 2x25 a nie z linii odbiorców. Trzeba by popatrzeć jeszcze dokładnie na połączenia i ilość odgromników
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez Elektroservice » 15 lutego 2013, 18:52

Wysięgniki zmostkowane z N? Na pewno ? Jeśli tak to na 100% nie jest to TT, bo w TT tak nie wolno robić. Przewód N jest tylko i wyłącznie przewodem roboczym, a nie ma on funkcji ochronnej.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez bartek380V » 16 lutego 2013, 09:04

elektryk napisał(a):Dodam tylko że na tym zmodernizowanym odcinku po stronie TT wysięgniki są zmostkowane z przewodem N i od nich podłączony jest przewód N od oprawy :roll: Dodam tylko że oświetlenie jest puszczone z oddzielnej wiązki AsXSn 2x25 a nie z linii odbiorców. Trzeba by popatrzeć jeszcze dokładnie na połączenia i ilość odgromników

Jesli N jest podlączony bezposrednio do bednarki czyli ,,brakuje jednego odgromnika :mrgreen: ,, to jest to PEN a wtedy mamy do czynienia z TN -C. :ugeek: Porobie fotki i wytlumacze jak to wyglada (tak poza tematem ) .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Pętla kablowa (pierścień )

Postprzez bartek380V » 2 marca 2013, 16:55

Tak jak obiecałem ,daje foto-relacje z układów. Temat wałkowany juz duzo razy wiec ,,podpinam ,, do postu.

Układ TN-C koncówka oswietlenia ASXSn 2x16mm2
Obrazek


Układ TT odnoga linii . ASXSn 5x70mm2 ??
Obrazek


TT jak wyzej
Obrazek

TT przyłacz do domu ASXSn 4 x16 mm2 (WO) energetyka nie dałaby odgromników :evil: :evil: :evil: :evil:
Obrazek


TT kocówka oswietlenia ASXSn 2x 16 mm2
Obrazek

Do kompletu brakuje nam TNC ,mianowicie Gdyby były 4 przewody i 3 odgromniki a PEN uziemiony to mamy TNC ;) Ale takiej fotki jeszcze nie mam. :cry:
Ostatnio edytowano 3 marca 2013, 11:32 przez bartek380V, łącznie edytowano 4 razy
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości