Voltomierz laboratoryjny LE-3 - problem

Dyskusja na tematy dowolne

Voltomierz laboratoryjny LE-3 - problem

Postprzez Elektroservice » 13 maja 2013, 15:42

Mam poważny problem z miernikiem LE-3 o zakresach 75, 150, 300 oraz 600V :(
Miernik na każdym zakresie zaniża o niemalże równą połowę, np przy pomiarze napięcia 220V wskazuje okolice 110V itp i tak jest na każdym dostępnym zakresie pomiarowym. Sprawdziłem posobniki i wszystkie są OK - żadnych przerw czy upaleń. Przełącznik zakresów został dokładnie wyczyszczony i działa prawidłowo. Co jeszcze może być przyczyną takiej usterki ?
Już raz miałem taki problem pojawiał się jednak tylko czasami i znikł na dość długo po przelutowaniu dostępnych po zdjęciu górnej obudowy lutowań. Tym razem poprawianie lutowań jednak nie pomogło - miernik tylko raz zadziałał prawidłowo, obecnie tak jak pisałem wyżej - non stop zaniża na każdym zakresie :(
Czy to może być spowodowane uszkodzeniem ustroju pomiarowego ? Czy w takim wypadku mógłby miernik czasami działać dobrze ? Ustrój wzrokowo wygląda OK, nie zauważyłem nic podejrzanego :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Voltomierz laboratoryjny LE-3 - problem

Postprzez OUKS340 » 15 maja 2013, 09:38

O ile dobrze pamiętam to odprowadzenia z zacisków pomiarowych wykonane są przewodami w emalii. A one potrafią robić takie hece. Każdy przewód z osobna odlutuj, porządnie oczyść końcówki i wlutuj na nowo.
Jeżeli po przelutowaniu raz zadziałał prawidłowo to na 95% ustrój pomiarowy jest dobry. Po prostu któraś z wadliwych końcówek jak była ciepła po lutowaniu to trzymała :)
P.S Taką komedię z drutem w emalii miałem przy transformatorze w radiu Zodiak ;)
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Voltomierz laboratoryjny LE-3 - problem

Postprzez Elektroservice » 15 maja 2013, 09:44

Od zacisków pomiarowych odchodzą przewody w polwinicie, natomiast posobniki są w postaci rezystorów drutowych nawijanych drutem emaliowanym więc jeśli to to co opisałeś to jedynie tam mogą się dziać jakieś cuda. Tak czy owak dzięki za poradę - raz jeszcze przyjrze się tym posobnikom i poprawię lutowania.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości